• Головна
  • Ампутація історичної пам'яті ...
Тема для обговорення
09:00, 25 листопада 2012 р.

Ампутація історичної пам'яті ...

Тема для обговорення

Якщо до історії підібратися дуже близько, вона може дати по фізіономії. Якщо погодитися зі словами англійського державного і політичного діяча XVI століття Уолтера Рейлі, тоді українці - народ мазохістів. Політики і придворні історики, громадські діячі та просто небайдужі громадяни ламають списи навколо проблем, пов'язаних з діяльністю Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, шукають «скарб» гетьмана Полуботка і сперечаються, чи були героями петлюрівці і перші рухівці. При цьому сперечальники часто не знають, як звали їх власних прадіда і прабабу.

Ампутація в загальноприйнятому розумінні цього слова - відсікання того чи іншого органу тіла людини з тією метою, щоб організм залишився дієздатним. Але що означає словосполучення «ампутація історичної пам'яті»? Чи залишиться дієздатним свідомість після такої ампутації?

На жаль, у сучасному українському суспільстві в чергу на цю нехитру «операцію», шикуються вервечки. Всі розмови про те, що українцям потрібно мати (більш відверті оратори говорять СТВОРИТИ) єдину історію, за фактом виливаються в спробу «нагнути» той чи інший регіон або навіть більшу частину країни.

Ну не можуть землі, об'єднані лише в минулому сторіччі, а досі перебували не просто по різні боки державних кордонів, але й мають різні цінності і орієнтири, мати спільну історію. Спільне майбутнє - так! Спільне минуле - лише в разі «царського указу».

Що ж у цьому випадку робити?

Можна піти по шляху США, де переміг принцип так званого «плавильного котла». Його головний постулат - афроамериканці, «янкі», латиноси та інші мають свою культуру і традиції. Але всі вони - американці, зі своїми особливостями, але єдина нація (до речі, нація - чисто політичний термін, до національності він не має ніякого відношення). Вони разом будують державу, не озираючись назад. Такий підхід поділяв великий філософ Хосе Ортега-і-Гассет.

Можна піти шляхом «бабусі Європи». У більшості держав Старого Світу історію окремих держав практично не вивчають. Магістральна тема - історія окремих родин, родів, ремесел або навіть менталітету територіально вельми і вельми обмежених груп людей. Європейці розуміють, що вивчаючи історію, наприклад, Лотарингії як частини Німеччини, або Ельзасу як частини Франції, неминучий конфлікт. Ми ж, українці, як, до речі, і росіяни, беремо Україну в кордонах 1954 року (рік приєднання до УРСР Криму) і переносимо механічно на п'ять-десять століть тому. При цьому, історії прізвищ Петренко, Іваненко, та чого вже там - Тимошенко, не знаємо. З цього випливає невтішний висновок, що саме через відмову від СВОЄЇ історії, ми не поважаємо тих, хто поруч з нами. Якби у нас була гордість за себе, за свій рід, а не за «пережовану» історію прихильників тих чи інших її ОЦІНОК, ми б не ставилися байдуже до інших людей, чужого майна, а цінували б єдність у різноманітності. Але в державі Україна, на жаль, немає поваги до цінності людської особистості. Історична пам'ять ампутована. Україна перебуває в полоні історичної міфотворчості, коли історію перекроюють на догоду політичних течій. Багато хто часто не знає дати заснування свого міста чи вулиці, і що сумно, не хоче знати. Прикладів ж цього, на жаль, не злічити.

Я вам не скажу за всю Одесу ...
Найголовніша історична загадка Одеси полягає в даті народження міста. Протягом всієї історії Одеси ідеологи царської Росії, потім Радянського Союзу, а тепер і Незалежної України намагаються замовчати той факт, що Одеса не була побудована в чистому полі з нуля. До цих пір єдиною, апріорі не обговорюваною датою заснування Одеси вважається 4 вересня 1794 року - день, коли в будівництво нового великого міста були забиті перші палі.

одесса

одесса

 

Взагалі, офіційна історіографія бере свій початок від рескрипту, датованого червнем 1794 року, російської імператриці Катерини II, яка повеліла в Хаджибеї побудувати новий порт. Парадокс полягає в тому, що до січня 1795 тут облаштовували місто Хаджибей, а назва «Одеса» вперше згадується в одному з документів, датованих січнем 1795 року.
На думку багатьох істориків, притягнута «за вуха» назва Одеси - крок теж історичний, адже засновано місто на анексованої в Османської імперії території, та ще й назва турецька ...

Тим не менш, численні археологічні дослідження в Одесі показали, що на території сучасного міста в давнину були дві давньогрецькі колонії (артефакти цієї епохи зберігаються в місцевому археологічному музеї та під скляним саркофагом на Приморському бульварі). Крім того, відомо про те, що також на місці майбутнього Хаджибея-Одеси була побудована генуезька фортеця «Джінестра».
На відміну від інших населених пунктів області, які ведуть своє літочислення від давньогрецьких полісів (Тіра - Білгород-Дністровський), а також багатьох міст, заснованих турками (Овідіополь - Хаджидер, Ізмаїл, Бірзула - Котовськ), Одеса повністю перекреслила власну історію.

Найцікавішим є те, що на руїнах Хаджибея був побудований палац губернатора Новоросії Михайла Воронцова, а багато будинків ще з турецького Хаджибея благополучно пережили споруду Одеси.

Ось так, на догоду політичним інтересам, Одеса пожертвувала власною історією.

Маріуполь Донецької області
У роки війни на території Театрального скверу (а це саме серце Маріуполя) німці влаштували своє кладовище. Згідно з документами, які зберігаються в місцевому музеї, і частково на руках місцевих краєзнавців, на кладовищі поховані не тільки рядові солдати, а й офіцерський склад. Кажуть, там навіть похований один з командирів радянської армії. Зараз на території кладовища - дитячий сквер. Діти бігають по доріжках, на яких щороку, рівно по контурах німецьких трун, збудованих в ряд, лопається асфальт.

Ампутація історичної пам'яті ..., фото-2

 

Ось уже кілька років громадські працівники домагаються перепоховання. Спочатку влада взагалі не хотіла знати про те, що таке кладовище є. Потім, після того, як вдалося відкопати документи, і навіть план поховання, почався другий етап - етап ігнорування проблеми. У минулому році в мерію звернулися представники організації "Меморіал-Схід", які пропонували за власні кошти, без клопоту для місцевої влади провести перепоховання. Однак це викликало вибух обурення з боку маріупольського мера Юрія Хотлубея. Питання не вирішене досі.

Кривий Ріг Дніпропетровська область
Аналогічна з Маріуполем історія. У Кривому Розі, там, де нині знаходиться шахта «Родина» (ПАТ КЗРК), між вул. Подбельського і вул. Світлогірською, в роки війни було кладовище. Ховали і німців, і наших. Само собою, в «Бабиних ярах» Кривбаса полягло багато представників єврейської нації. Пам'ятник євреям, загиблим від Голокосту в Кривому Розі, знаходиться в іншому місці - на Інгульці, у шурфу шахти № 5, а про те, скільки людей смерть скосила на шахті "Родина", майже ніхто не знає.
Зараз в цьому місці - дорога, шахта, зупинка транспорту з однойменною назвою - "Шахта Батьківщина". Про те, що тут було кладовище, навіть не згадують. І лише старожили міста, розповідаючи про це місце, хрестяться - надто вже часто на цій ділянці дороги відбуваються смертельні аварії. Цвинтар продовжує забирати життя.

Ні ДАІ, ні місцева влада, ні експерти в різних сферах знань не пов'язують таку кількість ДТП в цьому місці з історією про кладовище. Небезпечна ділянка дороги, і Бог з нею. Світлофори, зебри, зебри - світлофори. А може, все-таки, треба віддати пам'ять покійним? ...

Харків
Перша столиця, нажаль, має свій аналог сумнозвісної львівської
«Тюрми на Лонцького». У 1941 році, відступаючи з Харкова, співробітники НКВС спалили разом з ув'язненими в'язницю на вулиці Чернишевського, в якій утримували політичних в'язнів. Про це розповідала газета «Нова Україна», яка видавалася в Харкові
в 1941-1943 роках. У її першому номері від 7 грудня 1941 року було написано наступне: «Довкола – розвалини, румовища, руїни. Руїни руїн... А над усім оцим кошмарним спогадом здіймаються осмалені скелети осоружної будівлі – центральної катівні НКВД. І наче й досі ще
з її льохів чути останній, глухий стогін дванадцятьох сотень нещасних жертв, що оце недавно конали в жахливих муках пекельної пожежі».

Загалом в закритих камерах тюрми живцем згоріли близько 1200 осіб, серед яких був режисер Юхименко зі своєю дружиною і дітьми. Нині у колишньому будинку НКВС знаходиться управління МВС та СБУ в Харківській області. На ній немає меморіальної таблички. Всі вимоги встановити на будинку хоча б пам'ятну дошку, присвячену жертвам «харківської трагедії 1941 року», топонімічна комісія Харкова весь час відхиляє. Відмови чиновники мотивують нібито недоцільністю і старанно закривають очі на цей історичний факт. Хоча є свідчення очевидців і навіть документальні свідчення трагедії. Заради чого, заради кого це робиться - не зрозуміло. Хіба що тільки, заради захисту нинішньої влади, яка офіційно себе із спадкоємцями комуністичного диктату не ототожнює ...

Останній раз заяву на установку пам'ятної дошки жертвам харківської трагедії 1941 року подавали в топонімічну комісію Харкова 17 березня 2012 року.

Миколаїв
Страшні мінливості історії .. У Миколаєві пологовий будинок № 2 побудований на старому кладовищі, яке існувало ще до революції і мало назву "Єврейське".

николаев

николаев

 


Своє існування міський пологовий будинок № 2 розпочав у листопаді 1962. З 2006 року пологовий будинок № 2 - профілактичний заклад, яке включає в себе стаціонар на 110 ліжок і дві жіночі консультації по 300 відвідувачів в день. Щодня там з'являються на світ десятки малюків. Про негативною енергетиці, яка панує в цьому місці, здогадуються тільки їх мами ...

Запоріжжя
За останні кілька років релігійні організації, орієнтовані на дохристиянську віру слов'ян, систематично піддавалися всіляким утискам. У зв'язку з цим лідерами релігійних організацій рідновірів було прийнято рішення написати звернення до губернатора, в прокуратуру, в управління МВС та СБУ Запорізької області. Як розповів Вадим Литвинов, голова громади "Внуки Велеса", "за останні 4 роки святилища руйнувалися 5 разів! Першим тривожним дзвіночком був липень 2008, коли було зруйновано Святилище Перуна в балці Музичі, на острові Хортиці. З тих пір, рік від року, руйнування святинь стають все більш нахабними і частими », - розповів Вадим.

запорожье

запорожье

 


За словами рідновірів, так само існує факт незаконної публікації особистої інформації, з метою психологічного тиску. Так 5 травня 2011 року на сайті газети «Русь Запоріжжя» з'явилися копії особистих документів Вадима Літвінова, які він втратив напередодні.

"Незважаючи на явне порушення закону справу органами правопорядку закрито, як і всі кримінальні справи за фактами руйнування святилищ, - повідомив Вадим.-Хочеться вірити, що чиновники втрутяться і зупинять процес розпалювання міжрелігійної ворожнечі, який виходячи з частоти та інтенсивності дій невідомих осіб, носить системний і добре продуманий характер », - додав він.

Дніпропетровськ
Не так давно дніпропетровський будинок, біля якого в 1943 році загинув славетний льотчик і земляк Михайло Столяров, був обмальован  нацистськими свастиками.
Самій вулиці присвоєно ім'я героя. Однак для деяких негідників його подвиг нічого не означає - історична пам'ять, як не прикро це констатувати, стирається.
Після публікації фотографій на сайті 056.ua свастики стерли. Але гіркий присмак, як кажуть, залишився ...

днепр 1

днепр 1

 днепр 2

 
Львівщина
Турківська міськрада Львівської області в квітні цього року постановила перенести пам'ятник радянським воїнам. А раніше ЗМІ взагалі повідомляли про наміри влади стерти меморіал з лиця землі. У західних областях України давно вже стало традицією перекладати відповідальність за діяльність НКВС на території регіону на плечі ні в чому неповинних солдатів, які захищали свою батьківщину від коричневої фашистської чуми.
Самі депутати пояснили, що мають намір перенести пам'ятник, а також братську могилу, де імовірно поховані 43 радянських воїна, на місцевий цвинтар. Це рішення було прийнято "з метою впорядкування центральної площі міста". Ексгумацією останків солдат повинні були зайнятися члени товариства пошуку жертв війни "Пам'ять".

Меморіал відстояла прокуратура. Там відзначили, що, приймаючи відповідний акт, міськрада не отримала дозволів ні від родичів загиблих, ні від спеціально уповноважених органів державного контролю. У відомстві також нагадали про неприпустимість руйнування або наруги над пам'ятними знаками, які увічнюють перемогу у Великій Вітчизняній війні.

На жаль, це не перший випадок, коли у Львівській області розгорається скандал, пов'язаний з пам'ятниками радянської доби. У 2008 році в місті Комарно був знесений меморіал радянським воїнам і ексгумувана братська могила, яку перенесли з парку на цвинтарь. Через рік Львівська обласна рада вирішила демонтувати пам'ятник воїну-визволителю, встановлений в місті Стрий (однак депутати міської ради відмовилися затверджувати дане рішення). У самому Львові вандали регулярно оскверняють меморіал радянським воїнам "Пагорб слави".

Підміна понять, політичні маніпуляції, інсинуації та ігри з пам'яттю ... Цим грішать політики всіх мастей. І колись, и сьогодні. Однак у ці листопадові дні варто згадати про трагедію, яка об'єднує Україну. Це голод.

 Голодомор 1932-33 років знищив мільйони людей, що проживали в Україні! Давайте пам'ятати про них і не допускати ампутації своїй пам'яті, в ім'я пам'яті невинно закатованих. Щоб цей жах ніколи не повторився. Андрій Нікітін

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...