• Головна
  • Безкоштовна земля під будинок у Вінниці дуже дорога (ВІДЕО)
17:03, 19 грудня 2012 р.

Безкоштовна земля під будинок у Вінниці дуже дорога (ВІДЕО)

Десять соток землі безкоштовно кожному жителю міста під будівництво будинку обіцяє наше українське законодавство. Але, як показує практика, у Вінниці свій шматок землі отримати можна тільки теоретично. Практично - вільної землі немає.

 Взяти собі нишком шматочок землі і побудувати на ній будинок - найпоширеніша схема, яка діє досі. Головне, щоб сусіди були зговірливими. Оформити офіційно таке будівництво, щоб продати - складно і дорого, але житло ніхто не відніме і не знесе.

Закон дає можливість

- Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, кожний громадянин України має право на безкоштовне отримання у власність десяти соток землі під будівництво будинку. Але це тільки право, а хто і як його реалізує, це залежить від кожного, - говорить юрист Оксана Кукуть. - У когось виходить його реалізувати, у когось ні. Звичайно, можна звернутися із заявою з приводу певної ділянки землі, але не факт, що ця ділянка вільна. В Україні в цілому і у Вінниці зокрема недостатньо землі, щоб кожному забезпечити реалізацію такого права. Розумніше було б передбачати в законодавстві право на приватизацію тих земельних ділянок, на яких на момент прийняття законодавчого акту побудовані житлові будинки і їм виділялася в установленому порядку земля, так як це передбачено для приватизації квартир. А така норма, яка діє на даний момент, може породжувати зловживання.

Право на отримання десяти соток підтвердили в міському департаменті архітектури, містобудування та кадастру. Але просто так ніхто місто не розпайовує і не роздає.

- Головна помилка у свідомості, що ця норма Кодексу спрямована на те, щоб той, у кого є будинок в місті, міг приватизувати земельну ділянку біля нього і під ним, - говорить начальник департаменту архітектури, містобудування та кадастру Максим Мартинюк. - Радянська система просто не припускала наявності приватної власності, а тому вони залишалися у власності держави. Така філософія закладалася спочатку в норми Кодексу, але зараз це сприймається, як розпаювання земель міста: «Я ось громадянин, є Закон, дайте моїх десять соток». Такого бути не може, хоча б чисто арифметично.

Землі вільної немає, але можна пошукати

- Зараз у списку охочих отримати землю під будівництво (це не черга) - чотири тисячі людей. Якщо помножити тільки цю цифру на десять соток, то вже отримаємо 400 гектарів. А загальна площа міста - 6800 гектарів разом з дорогами, проїздами, водними об'єктами. Житлової площі разом з приватними будинками і багатоповерхівками - десь 25 відсотків загальної площі міста. Тобто, можу вам з усією відповідальністю заявити, що вільних територій в такій кількості в місті не залишилося. Останній раз ми знайшли вільну ділянку в 2009 році на виїзді на Луку-Мелешківська на вулиці Івана Федорова. Її роздали тридцяти багатодітним сім'ям під будівництво.

Щомісяця сесія міськради вирішує близько 200 земельних питань по громадянах. Але в основному, це люди, які оформляють землю під своїми будинками і біля них. За інформацією управління архітектури, тільки десять вінничан у цьому році зуміли знайти вільну ділянку і оформити її «з нуля».

- Зараз якщо якісь вільні або умовно вільні ділянки передаються комусь у власність, ці люди знайшли землю самостійно. Перевірили її у нас. Вона виявилася вільною, - говорить Максим Мартинюк.

Де можна знайти вільну землю?

За порадою начальника департаменту архітектури, вільну землю можна пошукати в приватному секторі - на П'ятничанах, Старому Місті, на Бучми та інших районах міста. Не варто спокушатися на ділянки, що здаються вільними біля нових будівель приблизно десятирічної давності. Швидше за все, виявиться, що у них вже є власник. Під час керування містом Дмитра Дворкіса, багато хто отримав землю під будівництво, але будинки так і не побудували. Господарі землі чекають слушної нагоди, щоб продати її дорожче. Шукати вільні ділянки начальник радить між старими будівлями.

- Якщо вам так пощастило, і ви знайшли вільну ділянку - цю землю ви без проблем можете оформити, і вона буде вашою. Наприклад, живе хтось у приватному секторі, а біля нього якась вільна ділянка, можливо завалена сміттям. Хтось вважає це нормою, а інші цікавляться, можливо, це вільна земля. Таким чином, їх знаходять. І якщо не використали своє право на безоплатну приватизацію, то можуть її приватизувати і ніяких проблем з цим не буде, - говорить Максим Мартинюк.

Як перевірити на «вільність»?

Щоб перевірити землю на наявність або відсутність власника, достатньо написати запит в департамент архітектури, містобудування та кадастру і додати до нього роздруківку з Google Maps.

- У складі департаменту є служба кадастру, яка веде облік земель, будівель, інженерних мереж та доріг. Їм потрібно написати запит: «Поруч зі мною є земельна ділянка, прошу повідомити мене про те, чи належить вона комусь на праві власності». Піднімаючи і аналізуючи архівні документи, ми даємо відповідь. Варіантів може бути декілька, починаючи з того, що земля повністю вільна і закінчуючи тим, що вона повністю оформлена. Є ряд проміжних етапів. Наприклад, перше рішення про передачу землі винесли, а далі громадянин нічого не зробив. Тим не менше таке рішення існує і ніхто його не відміняв. Таку землю ми нікому передати не можемо. Таким чином багато земель пустує, утворюються стихійні сміттєзвалища. Це погана тенденція. Для міста потрібно, щоб уся земля мала своїх власників.

Якщо раптом пощастило отримати позитивну відповідь від департаменту архітектури, тут обіцяють, що земля дуже скоро буде вашою! Належить тільки подати заяву в міськвиконком, отримати дозвіл сесії, департаменту архітектури, земельного кадастру і ву-аля - будуйтеся на здоров'я.

Як насправді ділять Вінницю?

Людина, яка десять років пропрацювала в земельному кадастрі, зі зрозумілих причин назвалася Містером Ікс, але розповісти журналістам про схему розподілу землі погодилась. Адже і самому за час роботи «халявної» землі не дісталося.

- Земля - ??це колосальні гроші і ніхто її нікому безкоштовно, зрозуміло, не роздає. Зараз вартість сотки землі в залежності від району міста починається від трьох тисяч доларів. Найпоширеніша схема для середньостатистичних вінничан - подав заявку і отримав відповідь, що на цю землю вже хтось претендує. Насправді, якщо земля виявилася вільною, заявку на неї оформляють заднім числом для того, хто краще зуміє переконати. Це дуже дорого! Насправді вінницьку землю вже давно поділили, у деяких ділянок виявлялося навіть по два власника за документами. Рішення по таких спірних питаннях приймав суд. Законним власником у кінцевому результаті виявлявся той, хто краще зумів переконати суд. І це теж було дуже дорого!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...