• Головна
  • "Аби лихо тихо". Революція в українській літературі. Від фанфіків до літвейків.
12:20, 22 листопада

"Аби лихо тихо". Революція в українській літературі. Від фанфіків до літвейків.

"Аби лихо тихо". Революція в українській літературі. Від фанфіків до літвейків.

Користувачі вебсайту Wattpad: Мартин Якуб та Василь Шульгах,  написали перші фанфіки на книгу сучасного українського письменника Євгена Литвака "Епоха слави і надії". 

Фанфік – це твір з альтернативним сюжетом, в якому присутні герої з інших книг чи фильмів. Жоден з  українських письменників ще не мав такого успіху як 30-річний вінничанин.

Існує безліч випадків, коли фікрайтери видавали книги і ставали популярними авторами. Канонічним прикладом вважається Е.Л. Джеймс, яка написала відомий роман "50 відтінків сірого", він спочатку планувався як фанфік "Сутінків" і писався на смартфоні cruce, а потім був перекладений 52 мовами, продано понад 100 млн. примірників по всьому світу.

Отже, що ж це означає для видавничої індустрії та суспільства шанувальників фанфікшена в цілому? Це означає, що "Епоха слави і надії" – перша книга в Україні, на яку почали писати фанфіки.

Основна причина – це бажання розслабитися. Читач не зобов'язаний постійно читати тільки ті книги, які вважають розумними, мудрими, повчальними і розвивальними. Він може читати не тільки класику, історичну та наукову літературу тощо. Людина може обирати різні жанри, кому що до смаку. На книгу "Епоха слави і надії" вже написані такі фанфіки:

  • ✅️ Військова драма "Аби лихо тихо" автора Мартин Якуб – перший український фанфік про ЛГБТ. Під час повномаштабного вторгнення Ніколасу приходить повістка до військкомату, а його кращий друг Стефан йде на фронт добровольцем. Сам фанфік написаний на тему "російсько-українська війна" і пропонує читачеві для роздумів такі тези:

"24 лютого – довжиною в півроку" – це українській фразеологізм, і означає він те почуття, коли ти настільки сумуєш за людиною, що один день тягнеться, як півроку.

Чому наше суспільство охочіше схвалює двох чоловіків, що тримають у руках зброю, ніж двох чоловіків, що тримаються за руки?

  •  Детективне оповідання "Лихо не знає меж" було опубліковане під псевдонімом Василь Шульгах. Головними героями є: Ніколас – професор Київського університету, який допомогає поліції шукати маніяків і сам нишком починає здійснювати страти над ними, практикантка Анна, яка дізнається його таємницю, і Стефан у вже звичному образі поліцейського. Автор фанфіка надав обмеження "18+" через наявні у творі сцени сексуального характеру. 

"Ви ніколи не подумаєте, що сьогодні ввечері він перерізав горло скальпелем, а тепер читає вам лекцію з психології".

Девіз закоханих – "я знаю твою таємницю". І вони розуміють, що краще смерть, ніж самотність.

  • Історія про паралельну реальність «Мій коханий – рептилоїд» автора Василь Шульгахер – найбільший український фанфік та налічує 700 сторінок, що перевищує обсяги творів таких письменників як Андрухович чи Кідрук. Головний герой ніколи не замислювався, що ж таке "сон", і не замислився б, якби щоночі не почав бачити дивні події. Він забажав керувати ними і в нього вийшло. 

Але раптом мої сновидіння не просто сни? Раптом це інша, неймовірна, але все ж реальність? 

Існування фанфіків на книгу «Епоха слави і надії» – це революція в українській літературі. Литвак це коментує так: «Від фанфіків до літвейків. Я радію, що моя творчість надихає інших письменників. Круто, коли читачі пишуть свої історії з твоїми героями. Я хочу, щоб читачі сприймали ці роботи не як фан-мистецтво, а як оригінальні книги, але при цьому знали, що задум цих авторів був у написанні дійсно фанфіків. У цих творів є всі шанси перейти від фанфіків до літвейків. Я вже писав у соціальних мережах, зокрема на ФБ, що готовий зустрітися з авторами та підписати для них офіційні дозволи, які необхідні для публікації їхніх книг».


Реакція Євгенія Литвака на фанфік "Аби лихо тихо" була неочікуваною, але приємною: "Часто зустрічаю тих, кому важко дається читати Кідрука чи Жадана. Так, по-перше "Аби лихо тихо" – перший український фанфік на книгу сучасного українського письменника. Мартин Якуб вирвав Ніколаса і Стефана зі світу "Епохи слави і надії" і переніс їх до сучасного Києва в нову історію. Я, як автор книги-канону, скажу чесно, мені спочатку було важкувато читати твір, у якому персонажі "скопійовані", тому що існує тільки один Гаррі Поттер, Шерлок Холмс і Ханой, але мене потішило, що мої персонажі стали такими надихаючими легендами. По-друге, Мартин Якуб написав цікавий фанфік – це дуже захоплива і актуальна історія, яка може стати самостійною книгою. Я завжди відкритий для співпраці і радий підтримати початківців. Важаю, що "Аби лихо тихо" може повторити успіх "50 відтінків сірого" і стати незалежною книгою. Я хочу, щоб читачі сприймали цю роботу не як фан-мистецтво, а як оригінальну книгу, але при цьому знали, що задум автора був у написанні дійсно фанфіка. Наприкінці можна сказати, що Мартин Якуб застосував тільки спритність розуму і ніякого шахрайства – його війскова драма чекає свого читача. У цього твору є всі шанси перейти від фанфіку до літвейку. Litwake (літературне пробудження) – жанр веблітератури, що виконує функцію контенту соціальних мереж, має авторські права, розрахований на користувачів відповідної соціальної мережі чи акаунту (блогу).

Для довідки:

Фанфікшен (від англ. funfiction) – твори, написані фанами за мотивами відомих книжок, фільмів, серіалів. Одна з головних умов існування фанфікшену – його подальше оприлюднення. Фанфікшен публічний за своєю природою, бо всі ці тексти згодом викладаються у мережу інтернет та обговорюються іншими фанами. По-суті, вони є різновидом медіа-творчості і мають навчальне значення для молодих авторів, які на базі чужого світу навчаються письменницькій майстерності.

https://www.wattpad.com/story/314742717

"Аби лихо тихо". Революція в українській літературі. Від фанфіків до літвейків., фото-1

На фото: Євген Литвак

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#литвак #евгеній литвак #litwake
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...