Обережно шахраї: умільці можуть зняти гроші з чужої карти навіть без пін-коду

Тільки за минулий рік шахраї обібрали банківські карти українців на два мільйони гривень. Щоб уберегти свої гроші, варто не тільки тримати окремо пін-код від карти, бажано тримати в надійному місці ще й саму карту, а ще краще – і номер мобільного теж особливо не афішувати

Трешінг, фармінг, фішинг, скімінг, траппінг... За кожним з цих незрозумілих слів приховується ціла технологія крадіжки коштів з платіжних карт. Так чи інакше кожен з цих способів зводиться до виманювання зловмисниками даних, які дозволять дістатися до грошей жертви.

І хоча, за офіційною статистикою, відсоток втрат коштів з банківських карт порівняно невеликий: торік він становив 0,002% від загального обороту по платіжних картах, за ним ховається чимала сума, яку шахраям вдалося поцупити з рахунків українців – близько двох мільйонів гривень.

Онлайн-шахрайство

Як не крути, а розвиток сучасних технологій розвинув і нові способи шахраювання. І коли усі - від студентів до пенсіонерів отримали банківські карти, не усім пояснили, що поводитися з ними потрібно обережніше, ніж зі звичайним гаманцем.

Адже сьогодні, коли є карти, банківські рахунки та банкомати, інтернет-банкінг, перед зловмисниками відкрилися нові способи дістатися до заощаджень людини. Тепер вони можуть зробити це дистанційно. Хоча крадіжку гаманця теж не варто відкидати. Тому в одному місці не варто носити і картку, і пін-код від неї.

Проте все частіше шахраям вже не потрібно залазити в чужий гаманець в буквальному сенсі. Замість цього поширюється інша практика – на банкомат встановлюють спеціальну накладку, завдяки чому зчитують необхідні дані та виготовляють «муляж» карти.

Так, якщо в 2007-2010 роках правоохоронці зафіксували 31 випадок встановлення на банкомати скімерів (відеокамер або накладок на клавіатуру), то в 2011 році таких випадків було вже 45, торік - 73, а за п'ять місяців 2013 року такі пристрої виявили вже на 140 банкоматах країни.

Але є й інші способи. В еру Інтернету саме сюди перекочували частина шахраїв. Для них справа полегшується, якщо людина, наприклад, щось продає в мережі: весільну сукню, ноутбук, фотоапарат. Зловмисники знаходять оголошення, прикидаються покупцем, запитують, на який номер рахунку можуть перевести гроші. Таким чином отримують доступ до двох важливих даних: номера телефону та карти. Далі, вони, як правило, прикидаються працівником банку (для цього телефонують з невідомого, міського чи просто іншого номера). Легенда традиційна: вам на рахунок надійшла така-то сума, але для підтвердження (по причині встановлення ліміту на карті чи ще якійсь іншій), вам потрібно сказати код, який зараз прийде/прийшов на телефон у вигляді смс. Часто люди губляться і кажуть цей номер, а зловмисники у цей час вводять його в банкомат і просто знімають гроші: без карти, і без пін-коду. Завдяки послузі «екстрені гроші» Приватбанку, вони просто не потрібні. Послугу придуману для того, щоб людина, яка забула картку вдома, могла зняти гроші без неї і яка полягає в тому, що в банкомат вводиться номер карти та секретний код, який приходить на мобільний її власника, опанували шахраї.

Інша схема схожа на першу, але полягає у виготовленні зловмисниками дубліката сім-карти, до якої прив’язана банківська картка. Для цього в офісі мобільного оператора потрібно назвати кілька номерів, на які робилися останні дзвінки. Тому в цьому випадку, прикриваючись легендою про поганий зв'язок чи про те, що гроші за покупку товару має переказати інша людина, шахраї просять жертву перетелефонувати на такі-то номери. Потім людині телефонує “співробітник банку”, який просить пройти ідентифікацію, відповівши на “стандартні питання” (наприклад, дівоче прізвище матері). В результаті - через деякий час сім-карта на телефоні людини вимикається, а з рахунку зникають гроші.

Словом, тепер особливо берегти потрібно не тільки пін-код, а й номер карти і навіть номер мобільного. В ідеалі, для здійснення операцій в Інтернет можна завести окрему картку, з мінімальним балансом чи лімітом на зняття протягом одного дня. А ще дуже важливо читати, які смс-повідомлення приходять на мобільний. Наприклад, те, що неуважно прочитала повідомлення вінничанка Ірина Левадна, і могло бути однією з причин зникнення з її картки п’яти тисяч гривень. В цій історії, жінка виявилася підключеною до послуги «регулярні платежі». Їх можна оформити за усною заявкою по наданих реквізитах. Повідомлення про підключення до послуги посилається СМС-кою. За умовами надання цієї послуги: клієнт зобов’язаний протягом дня повідомити про несанкціоноване підключення до послуги, якщо ж цього не було зроблено – банк трактує таке мовчання як згоду на послугу.

Як же бути?

-  Розслідування шахрайства з платіжними картами займає досить тривалий час і малоперспективне,  - каже фінансовий аналітик Леонід Тимчук. - Тому що в більшості випадків мова йде про незначні суми, та й доступ до особистих карток шахраї отримують в основному за “сприяння” та безпечності самих власників. Заходи безпеки: карту треба зберігати в недоступному для чужих очей місцях, не передавати третім особам, пін-код краще знати напам'ять, а не записувати і не зберігати разом з картою (періодично міняти), менше користуватися банкоматами у "відлюдних" місцях - більше розраховуватися в торгових точках через пос-термінали, користуватися смс-інформуванням, не проводити розрахунки карткою в інтернеті на сумнівних сайтах.

Звичайно, мають значення і карткові технології: чіпові карти більш надійні, ніж картки з магнітною лінією.

Водночас, за словами керівника прес-служби Приватбанку Олега Серги, рано чи  пізно шахраїв все ж ловлять  і гроші повертаються постраждалим.

-  Близько 80% таких злочинів розкриваються, - каже Олег Серга. - По онлайн-банку Приват24 у нас не було за останні півтора року жодного звернення клієнта з приводу шахрайства. Зрозуміло, мова не йде про випадки, коли клієнти самі під тим чи іншим приводом передають шахраям паролі для онлайн-платежу або вхід в систему був зроблений через телефон клієнта, яким скористалися зловмисники. Ми завжди говоримо клієнтам , що їх особисті дані, паролі від сервісів або послуг банку, це така ж секретна інформація, як пін -код картки. До речі, СМС-паролі на кожну послугу - це найдосконаліший на сьогодні у світі спосіб забезпечення надійності банківської операції. Але не потрібно ж передавати цей пароль іншим!

Що робити якщо...

Банкіри кажуть, якщо карта втрачена - потрібно негайно її блокувати. Якщо загублений телефон чи він раптом перестав працювати - негайно повідомити про це банк. Якщо ви отримали від банку СМС про проведення операції, але нічого не робили з картою, також потрібно терміново заблокувати картку.  Також кожен клієнт може сам налаштувати по кожній своїй карті ліміти операцій.

- По кожному зверненню клієнта про шахрайство з його грошима банк негайно проводить розслідування, - каже керівник прес-служби Олег Серга. - Банк, як правило, компенсує втрачену суму, якщо клієнт грубо не порушував елементарні норми безпеки і не має фактів участі клієнта або його оточення в операції з грошима. У будь-якому випадку за фактом шахрайства потрібно подавати заяву і в міліцію. Банк також це зробить. З початку року відкрито кримінальні справи за десятками випадків, усі вони закінчуються реальними термінами для злочинців і повною компенсацією збитків потерпілим.

1157346

Найбільш популярні схеми шахрайства з банківськими картами

Скіммінг - для отримання реквізитів платіжної картки (номера, пін-коду ) на банкоматах встановлюють зчитувальні пристрої (скімери, накладки на клавіатуру , відеокамери) з метою подальшого виготовлення копії карти.

Траппінг - шахраї вставляють в картрідер «ліванську петлю» (кишеньку з фотоплівки). Жертва підходить до банкомату, вставляє картку, знімає гроші, але картка не повертається. Тут підходить «добрий дядько» і «допомагає». Він запропонує повторити набір PIN-коду (підгляне його ) або зі свого телефону набере «колл-центр банку» (своїх напарників), якому жертва повідомить свій PIN. Коли потерпілий піде, шахрай вивудить карту з банкомату, вже знаючи код доступу.

Шаттер - на проріз, через яку банкомат видає гроші, наклеюється пристрій, блокуючий видачу купюр. Банкомат їх теж не зможе забрати назад. Пізніше шахрай зніме накладку з уловом.

Шиммінг - технічно більш витончений вид скіммінгу. Зчитує карту мініатюрний пристрій, який повністю занурюється в щілину картоприймача 

Трешінг - шахраї риються в канцелярському смітті, вишукуючи документи, що містять інформацію про карти, потім перепродують їх більш просунутим «колегам».

Фішинг - виуджування інформації про реквізити картки за допомогою брехливої інформації, вірусів. Зокрема, використовуються повідомлення про виграш в лотерею з проханням надіслати реквізити карти для нарахування призу тощо.

Фармінг - під час серфінгу по інтернету комп'ютер жертви заражається вірусом, який пізніше, при спробі власника карти зайти на сайт платіжної системи або інтернет-магазину, перенаправляє на сайт-клон, де нічого не підозрюючи людина введе дані карти.

20 хвилин
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
1646 просмотров в сентябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Мастер на все руки - именно так можно сказать о жителе Винницкой области, который создает просто невероятные работы из металла. К слову, именно за это его признали лучшим в Украине. Речь идет об известном винницком кузнеце Руслане Бойчуке. Именно он победил на VII Международном фестивале кузнечного искусства "Металлическое сердце Украины". Мужчина получил сразу две награды - первое место по результатам голосования кузнецов и приз зрительских симпатий. - Мн...
Происшествия
20 сентября в Погребищенском районе водитель «семерки» съехал в кювет и перевернулся. В результате ДТП погиб пассажир легковушки. Авария произошла около 18.30 возле села Павловка. 28-летний житель одного из сел района, управляя автомобилем «ВАЗ 2107» в состоянии алкогольного опьянения, съехал в кювет, где его машина перевернулась. В результате ДТП 48-летний пассажир легковушки погиб на месте происшествия. Водитель задержан в процессуальном порядке. Сейчас...
Общество
В 2018-ом государственное Шендеровское лесничество обзавелось десятком самок пятнистых оленей, которые уже на Винничине родили молодняк. А теперь для стада привезли первого взрослого самца. В лесничестве пятнистые олени живут в вольере для полусвободного содержания диких охотничьих животных площадью 163,2 га. Также здесь содержится и восстанавливается поголовье дикого кабана. Чтобы животные удачно адаптировались к новым условиям проживания, на территории в...
Новости компаний
Лучшие студенты украинских транспортных и железнодорожных вузов посетили ведущую отраслевую выставку мира InnoTrans 2018 в Германии. Поездка была организована благотворительным Фондом Бориса Колесникова в рамках проекта «Железнодорожник», который он реализует для творческой и активной молодежи. Проект длился полгода, в нем приняли участие около тысячи конкурсантов. После нескольких этапов отбора жюри определило 70 победителей, в том числе из учебных заведе...
Происшествия
В ночь на сегодня, 21 сентября, в Осиповке Казятинского района Винницкой области, умер младенец. Об этом сообщает "Вестник Коазятинщины ". Селом распространяется слух, что месячного мальчика задушила мать. Утром она прибежала к соседке, сказала, что малыш не дышит и убежала. Правоохранители ищут женщину. Супруги не местное, в мае перебралось в Осиповку из Киевской области. Сняли жилье с правом последующего выкупа. У женщины это уже шестой ребенок, на старш...
Происшествия
В Винницкой области прогремел взрыв в одном из жилых домов. Об этом сообщает пресс-слжуба ДержНС.Как уточняется, спасателей вызвали сегодня около 6:52 до частного жилого дома в пгт Турбов Липовецкого района. Там произошел взрыв без последующего горения."Во время проведения разведки под обломками было обнаружено травмированного мужчину, им оказался 71-летний владелец домохозяйства", - подчеркивается в сообщении.Пострадавшего госпитализировали в ближайшую бо...
Происшествия
Сегодня, 21 сентября 2018 года, в Виннице на пешеходном переходе произошла авария. Авария произошла около половины десятого утра. Девушка переходила дорогу на регулирующем пешеходном переходе и попала под колеса такси. По предварительной информации, такси на евро номерах. Обстоятельства выясняются. Фото сайта 20минут
Общество
Работники по обслуживанию газовых сетей «Винницагаза» жалуются на низкие зарплаты. Говорят, что за рабочее место не держатся. Только за этот год с предприятия уволилось более 2 сотни человек. В администрации предприятия утверждают, что поощрить сотрудников повышением платы не могут из-за ограниченного фонд. Подробнее – смотрите в сюжете телеканала “Вита”:
Общество
Восьмой сезон крупнейшего светомузыкального фонтана в Европе, расположен в Виннице, в этом году завершится 13 октября.Об этом говорится на официальном сайте фонтана "Рошен". В то же время на сайте не сообщается, состоится ли традиционный концерт в честь закрытия сезона.