Обережно шахраї: умільці можуть зняти гроші з чужої карти навіть без пін-коду

Тільки за минулий рік шахраї обібрали банківські карти українців на два мільйони гривень. Щоб уберегти свої гроші, варто не тільки тримати окремо пін-код від карти, бажано тримати в надійному місці ще й саму карту, а ще краще – і номер мобільного теж особливо не афішувати

Трешінг, фармінг, фішинг, скімінг, траппінг... За кожним з цих незрозумілих слів приховується ціла технологія крадіжки коштів з платіжних карт. Так чи інакше кожен з цих способів зводиться до виманювання зловмисниками даних, які дозволять дістатися до грошей жертви.

І хоча, за офіційною статистикою, відсоток втрат коштів з банківських карт порівняно невеликий: торік він становив 0,002% від загального обороту по платіжних картах, за ним ховається чимала сума, яку шахраям вдалося поцупити з рахунків українців – близько двох мільйонів гривень.

Онлайн-шахрайство

Як не крути, а розвиток сучасних технологій розвинув і нові способи шахраювання. І коли усі - від студентів до пенсіонерів отримали банківські карти, не усім пояснили, що поводитися з ними потрібно обережніше, ніж зі звичайним гаманцем.

Адже сьогодні, коли є карти, банківські рахунки та банкомати, інтернет-банкінг, перед зловмисниками відкрилися нові способи дістатися до заощаджень людини. Тепер вони можуть зробити це дистанційно. Хоча крадіжку гаманця теж не варто відкидати. Тому в одному місці не варто носити і картку, і пін-код від неї.

Проте все частіше шахраям вже не потрібно залазити в чужий гаманець в буквальному сенсі. Замість цього поширюється інша практика – на банкомат встановлюють спеціальну накладку, завдяки чому зчитують необхідні дані та виготовляють «муляж» карти.

Так, якщо в 2007-2010 роках правоохоронці зафіксували 31 випадок встановлення на банкомати скімерів (відеокамер або накладок на клавіатуру), то в 2011 році таких випадків було вже 45, торік - 73, а за п'ять місяців 2013 року такі пристрої виявили вже на 140 банкоматах країни.

Але є й інші способи. В еру Інтернету саме сюди перекочували частина шахраїв. Для них справа полегшується, якщо людина, наприклад, щось продає в мережі: весільну сукню, ноутбук, фотоапарат. Зловмисники знаходять оголошення, прикидаються покупцем, запитують, на який номер рахунку можуть перевести гроші. Таким чином отримують доступ до двох важливих даних: номера телефону та карти. Далі, вони, як правило, прикидаються працівником банку (для цього телефонують з невідомого, міського чи просто іншого номера). Легенда традиційна: вам на рахунок надійшла така-то сума, але для підтвердження (по причині встановлення ліміту на карті чи ще якійсь іншій), вам потрібно сказати код, який зараз прийде/прийшов на телефон у вигляді смс. Часто люди губляться і кажуть цей номер, а зловмисники у цей час вводять його в банкомат і просто знімають гроші: без карти, і без пін-коду. Завдяки послузі «екстрені гроші» Приватбанку, вони просто не потрібні. Послугу придуману для того, щоб людина, яка забула картку вдома, могла зняти гроші без неї і яка полягає в тому, що в банкомат вводиться номер карти та секретний код, який приходить на мобільний її власника, опанували шахраї.

Інша схема схожа на першу, але полягає у виготовленні зловмисниками дубліката сім-карти, до якої прив’язана банківська картка. Для цього в офісі мобільного оператора потрібно назвати кілька номерів, на які робилися останні дзвінки. Тому в цьому випадку, прикриваючись легендою про поганий зв'язок чи про те, що гроші за покупку товару має переказати інша людина, шахраї просять жертву перетелефонувати на такі-то номери. Потім людині телефонує “співробітник банку”, який просить пройти ідентифікацію, відповівши на “стандартні питання” (наприклад, дівоче прізвище матері). В результаті - через деякий час сім-карта на телефоні людини вимикається, а з рахунку зникають гроші.

Словом, тепер особливо берегти потрібно не тільки пін-код, а й номер карти і навіть номер мобільного. В ідеалі, для здійснення операцій в Інтернет можна завести окрему картку, з мінімальним балансом чи лімітом на зняття протягом одного дня. А ще дуже важливо читати, які смс-повідомлення приходять на мобільний. Наприклад, те, що неуважно прочитала повідомлення вінничанка Ірина Левадна, і могло бути однією з причин зникнення з її картки п’яти тисяч гривень. В цій історії, жінка виявилася підключеною до послуги «регулярні платежі». Їх можна оформити за усною заявкою по наданих реквізитах. Повідомлення про підключення до послуги посилається СМС-кою. За умовами надання цієї послуги: клієнт зобов’язаний протягом дня повідомити про несанкціоноване підключення до послуги, якщо ж цього не було зроблено – банк трактує таке мовчання як згоду на послугу.

Як же бути?

-  Розслідування шахрайства з платіжними картами займає досить тривалий час і малоперспективне,  - каже фінансовий аналітик Леонід Тимчук. - Тому що в більшості випадків мова йде про незначні суми, та й доступ до особистих карток шахраї отримують в основному за “сприяння” та безпечності самих власників. Заходи безпеки: карту треба зберігати в недоступному для чужих очей місцях, не передавати третім особам, пін-код краще знати напам'ять, а не записувати і не зберігати разом з картою (періодично міняти), менше користуватися банкоматами у "відлюдних" місцях - більше розраховуватися в торгових точках через пос-термінали, користуватися смс-інформуванням, не проводити розрахунки карткою в інтернеті на сумнівних сайтах.

Звичайно, мають значення і карткові технології: чіпові карти більш надійні, ніж картки з магнітною лінією.

Водночас, за словами керівника прес-служби Приватбанку Олега Серги, рано чи  пізно шахраїв все ж ловлять  і гроші повертаються постраждалим.

-  Близько 80% таких злочинів розкриваються, - каже Олег Серга. - По онлайн-банку Приват24 у нас не було за останні півтора року жодного звернення клієнта з приводу шахрайства. Зрозуміло, мова не йде про випадки, коли клієнти самі під тим чи іншим приводом передають шахраям паролі для онлайн-платежу або вхід в систему був зроблений через телефон клієнта, яким скористалися зловмисники. Ми завжди говоримо клієнтам , що їх особисті дані, паролі від сервісів або послуг банку, це така ж секретна інформація, як пін -код картки. До речі, СМС-паролі на кожну послугу - це найдосконаліший на сьогодні у світі спосіб забезпечення надійності банківської операції. Але не потрібно ж передавати цей пароль іншим!

Що робити якщо...

Банкіри кажуть, якщо карта втрачена - потрібно негайно її блокувати. Якщо загублений телефон чи він раптом перестав працювати - негайно повідомити про це банк. Якщо ви отримали від банку СМС про проведення операції, але нічого не робили з картою, також потрібно терміново заблокувати картку.  Також кожен клієнт може сам налаштувати по кожній своїй карті ліміти операцій.

- По кожному зверненню клієнта про шахрайство з його грошима банк негайно проводить розслідування, - каже керівник прес-служби Олег Серга. - Банк, як правило, компенсує втрачену суму, якщо клієнт грубо не порушував елементарні норми безпеки і не має фактів участі клієнта або його оточення в операції з грошима. У будь-якому випадку за фактом шахрайства потрібно подавати заяву і в міліцію. Банк також це зробить. З початку року відкрито кримінальні справи за десятками випадків, усі вони закінчуються реальними термінами для злочинців і повною компенсацією збитків потерпілим.

1157346

Найбільш популярні схеми шахрайства з банківськими картами

Скіммінг - для отримання реквізитів платіжної картки (номера, пін-коду ) на банкоматах встановлюють зчитувальні пристрої (скімери, накладки на клавіатуру , відеокамери) з метою подальшого виготовлення копії карти.

Траппінг - шахраї вставляють в картрідер «ліванську петлю» (кишеньку з фотоплівки). Жертва підходить до банкомату, вставляє картку, знімає гроші, але картка не повертається. Тут підходить «добрий дядько» і «допомагає». Він запропонує повторити набір PIN-коду (підгляне його ) або зі свого телефону набере «колл-центр банку» (своїх напарників), якому жертва повідомить свій PIN. Коли потерпілий піде, шахрай вивудить карту з банкомату, вже знаючи код доступу.

Шаттер - на проріз, через яку банкомат видає гроші, наклеюється пристрій, блокуючий видачу купюр. Банкомат їх теж не зможе забрати назад. Пізніше шахрай зніме накладку з уловом.

Шиммінг - технічно більш витончений вид скіммінгу. Зчитує карту мініатюрний пристрій, який повністю занурюється в щілину картоприймача 

Трешінг - шахраї риються в канцелярському смітті, вишукуючи документи, що містять інформацію про карти, потім перепродують їх більш просунутим «колегам».

Фішинг - виуджування інформації про реквізити картки за допомогою брехливої інформації, вірусів. Зокрема, використовуються повідомлення про виграш в лотерею з проханням надіслати реквізити карти для нарахування призу тощо.

Фармінг - під час серфінгу по інтернету комп'ютер жертви заражається вірусом, який пізніше, при спробі власника карти зайти на сайт платіжної системи або інтернет-магазину, перенаправляє на сайт-клон, де нічого не підозрюючи людина введе дані карти.

20 хвилин
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Ямполе (районный центр на Винничине) сдан в эксплуатацию жилой дом на двенадцать квартир, построенный по программе строительства доступного жилья. Заказчиком строительства выступила Коммунальная организация «Областной фонд содействия инвестициям и строительству». Ее председатель Владимир Бабошин отметил, что строительство началось еще 2013-ом: «Всего в доме 12 квартир, 10 из которых местная власть выделяет для молодых специалистов: пяти медикам и 5-ти пе...
Общество
После трех недель отсутствия на перила Киевского моста вернули бронзовую фигурку кота. В начале апреля ее сорвали с креплений и сбросили в реку.Вчера, 23 апреля, фигурку бронзового кота вернули на ее место на перилах Киевского моста. Как рассказал Vежи автор скульптур Владимир Оврах, столько времени на возвращение кота понадобилось из-за того, что пришлось заказывать бронзовые электроды в Киеве. Только с их помощью можно приварить бронзовую фигуру к перила...
Общество
В Виннице 23 апреля во время отработки вызова о грабеже патрульные возле автовокзала «Западный» обратили внимание на автомобиль Opel Vectra, в котором сидели двое мужчин. В машине работал двигатель, а водитель с пассажиром употребляли вещество, похожее на наркотическое. Мужчины, заметив патрульный экипаж, попытались быстро замести следы, однако сделать это им не удалось. Инспекторы попросили водителя предъявить документы, но оказалось, что водительское удо...
Общество
Служба автомобильных дорог в Винницкой области на ремонт дорог 2019 получила 2,8 миллиарда гривен. В планах службы - восстановление асфальтового покрытия на въезде в город со стороны Тывровского шоссе и части объездной дороги от трассы на Киев до Немировского шоссе.Как отметил начальник Службы автомобильных дорог в Винницкой области Игорь Корольчук, в этом году финансирование хватит на то, чтобы почти завершить восстановление покрытия на всей трассе М12 до...
Культура
Сегодня в Виннице на площадь перед городским советом привезли огромные писанки, а также - комплектующие для домиков в украинском этническом стиле и тюки соломы. Здесь начали монтировать «городок» для традиционного этнофестиваля «Пасхальное чудо».Начнется действо на Майдане Независимости в четверг, 25 апреля, с 13 часов и продлится до 19-ти. Винничанам и гостям города покажут выставку гигантских писанок. Одну из таких, обещают организаторы, будут расписыват...
Общество
В Виннице восстанавливают тротуар на площади Героев Небесной Сотни. Уже в течение нескольких дней строители проводят ремонт тротуара. Здесь они заменяют поврежденную тротуарную плитку. Манипулятор доставил на стройплощадку новую плитку, которую демонтируют специальными механизмами и заменяют на новую. Вскоре работы на площади будут закончены. Теперь винничане смогут безопасно пользоваться данным тротуару.  фот сайта: vn.presspoint
Происшествия
В селе Березино Винницкой области легковой автомобиль ВАЗ-21043 врезался в грузовик ЗИЛ. В результате инцидента пострадали 3 человека. Инцидент произошел 23 апреля в 15:20. По данным следствия, 25-летний водитель во время разворота не пропустил легковушку. Пострадавших госпитализировали в больницу. По данному факту открыто уголовное производство по ч. 1 ст. 286 (нарушение правил безопасности дорожного движения или эксплуатации транспорта лицами, управляющи...
Общество
На днях в Виннице состоялась очередная атака на зал игровых автоматов. На этот раз это произошло в заведении, расположенном в районе железнодорожного вокзала.Активисты молодежных патриотических организаций справились менее чем за минуту. Они вошли в зал где разгромили игровые автоматы и окна заведения. Уже в завершение атаки, молодые люди сорвали рекламный баннер с фасада игрового зала.По словам тех, кто атаковал заведение, сопротивление активистам никто н...
Общество
В Винницкой области начался сезон ремонта автомобильных дорог. За состояние дорог общего пользования отвечает новообразованное Управление дорожного хозяйства Винницкой областной государственной администрации. В середине апреля согласовали перечень объектов текущему среднему ремонту автомобильных дорог общего пользования местного значения Винницкой области, а также утвердили смету работ. Поэтому сегодня можно сказать, какие трассы "подлатают", а оставившие...
Новости по теме
На Винничине власти выдали 10 новых служебных квартир
В Виннице на перила Киевского моста вернули бронзоваго кота (фото)
В Виннице полиция застукала двух парней за употреблением белого порошка (фото)
Почти три миллиарда гривен выделили на ремонт дорог Винниччины
В Виннице восстанавливают тротуар на площади Героев Небесной Сотни (ФОТО)
В Виннице разгромили очередной зал игровых автоматов (видео)
Список местных дорог в Винницкой области, которые отремонтируют в 2019 году
На Винничине за счет областного бюджета закупают пять бусов для спортивных школ
Гройсман приехал посмотреть, как строят трассу под Немировом (Фото)
Салат табуле, наггетсы и бургеры: в одной из школ Винниччины кардинально изменили школьное меню (видео)