У Вінниці археологи накопали півтори тисячі артефактів, які можуть довести, що місто старше років на сто

Кістяний гребінь 13 століття, пічні кахлі із зображенням грифона, боргова розписка на фрагменті сланцю, – такі знахідки виявили у Вінниці археологи під час розкопок, які проводилися цього літа на території комплексу Мурів. Усього – півтори тисячі артефактів. На основі знайденого матеріалу спеціалісти припускають, що на території Вінниці існувало поселення ще в Давньоруський період. Тож хоча перша письмова згадка про Вінницю знайдена 650 років тому, місто наше значно старше.

Раніше археологічні дослідження у місті практично не проводилися – були у 2005 році, однак епізодичні. Тому з ініціативи секретаря міської ради Сергія Моргунова, яку підтримав міський голова Володимир Гройсман, було прийнято рішення розпочати проведення систематичних археологічних досліджень на території міста, що допоможе більше дізнатися про стародавню історію Вінниці.

– У цьому році розкопки проводилися на території комплексу-пам’ятки архітектури та містобудування національного значення «Мури» (за Свято-Преображенським собором). Дослідження здійснювалися методом закладки траншей, їх було зроблено три, найглибша – 6,5 метрів. Загалом було піднято 450 кубів ґрунту, – каже директор департаменту архітектури, містобудування та кадастру Максим Мартинюк. – Дослідження фінансувались міською радою – це 100 тисяч гривень. У наступному році ми плануємо залучити до цього ще й грантові кошти.

Першу траншею проклали перпендикулярно муру вздовж стіни краєзнавчого музею. Тут був знайдений фрагмент старого муру. Щоб переконатися в тому, що це – не стіна будівлі, зробили другу траншею, яка підтвердила, що знахідка – дійсно старий мур. Археологи припускають, що це залишки муру домініканського монастиря, який з якихось причин був зруйнований, а замість нього зведений новий.

Завдяки третій траншеї знайшли кам’яний фундамент, на якому колись була, як припускають, дерев’яна споруда. На це вказують залишки зітлілого і обгорілого дерева. Також в цій траншеї розкопали людські рештки та залишки склепінь. Це свідчить про те, що тут могло бути місце поховань.

– Також ми знайшли залишки кахельної груби, яка попередньо датується кінцем 15-го – початком 16 століття. Такі груби знаходять в Європі, для України це надзвичайно рідкісне явище. Це є свідченням того, що ця споруда була не житлом простих людей, тут розташовувалася якась вагома будівля. Можливо – дерев’яний костел домініканського монастиря, який свого часу згорів, або ж споруда литовського періоду. Крім того, тут виявили бронзовий підсвічник на дві свічі – досить дороговартісна річ, такі предмети у простих житлових приміщеннях не тримали. Але найцікавіше те, що на цьому місці у траншеї на глибині 6,5 метрів ми знайшли кістяний гребінь, який датується 13 століттям – Древньоруський період. Це також дуже дорога на той час річ. Знахідка говорить про те, що на цьому місці могло було поселення ще у 13 столітті, – зауважила керівник експедиції, старший науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України Лариса Виногродська.

Під час експедиції були знайдені речі, які відносяться до різних епох. Всіх їх можна поділити на три групи: антропологічні, будівельні та предмети побуту. Деякі з них, наприклад, керамічний посуд, вдалося практично повністю відтворити. Цікавою знахідкою є боргова розписка приблизно 17-го століття, виконана на фрагменті сланцю, написана польською мовою.

Знайшли й пічні кахлі кінця 16-го століття, на яких зображена міфологічна істота – грифон. Очевидно, ними була обкладена піч всередині однієї з монастирських споруд.

– Якщо ми підтвердимо наші припущення, зроблені на результатах експедиції, можна буде говорити що Вінницю заснував не Ольгерд, як про це говорилося раніше, а вона була ще в Давньоруський період, – зазначає Лариса Виногродська.

Науковець також розповіла, що нині розкопки законсервовані – це зроблено якісно і за всіма нормами. Для України такий рівень розкопок є унікальним та зразковим.

У наступному році, як тільки настануть сприятливі для продовження розкопок погодні умови, дослідження на цьому місці продовжаться. Крім того, в 2014 році заплановано провести археологічні розкопки на території Замкової гори (район вулиці Гліба Успенського на Старому місті).

артефакти
артефакти1
артефакти2
Вінницяok
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
3 просмотра в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
В Гуляйполе, отец попал из пистолета в своего 10-летнего сына. По данным полиции, пьяный мужчина поссорился с женой, вытащил оружие и начал беспорядочную стрельбу. На звуки из комнат выбежали дети. Одна из пуль попала в 10-летнего Назарчика. С ранением грудины мальчика доставили в больницу. Подробнее смотрите в вижеосюжете ТСН:
Происшествия
13 декабря в 15:08 в Службу спасения "101" поступило сообщение о том, что на ул. Порика в Виннице на проезжую часть упало дерево.Бойцы Государственной пожарно-спасательной части №1, прибыв на вызов и разделали поваленное дерево, убрав его с дороги.К указанным работам от ГСЧС привлекалось 5 человек личного состава и 1 единица спецтехники.
Происшествия
13 декабря в 13:57 в Службу спасения "101" поступило сообщение о том, что на ул. Есенина в г. Жмеринка автомобиль экстренной медицинской помощи, в котором находился больной, застрял в снежном сугробе.Прибыв на вызов, спасатели Государственной пожарно-спасательной части №8 отбуксировали автомобиль на безопасный участок автодороги. К указанным работам от ГСЧС привлекалось 3 человека личного состава и один спецавтомобиль.
Бизнес
Винницкая транспортная компания объявила тендер на услуги по мойке и уборке подвижного состава трамвайных вагонов.Ожидаемая стоимость закупки - 920 тыс. гривен. За эти средства подрядчик должен предоставлять услуги в течение 2019 года, убирая 4200 «условных вагонов» за месяц.Объявления о покупке опубликован на Prozorro.Под условным вагоном понимается эквивалентный по площади внутренним и внешним поверхностям, подлежащих уборке, вагона типа «Мираж».Трамвай...
Общество
Снег засыпает Винницу - менее, чем за сутки, в городе выпало около 15 см снега. Об этом сообщил специальный корреспондент телеканала NEWSONE. Так, со вчерашнего вечера сотрудники коммунальных служб активно работают на дорогах и тротуарах. Техника также убирает снег в центре города. Работает она с 4 утра, меры по уборке снега продолжаются. При этом дороги не только расчщают, но и посыпают солью. Справиться со стихией мешает снегопад, который не прекращается...
Происшествия
В Могилеве-Подольском в течение 8-11 декабря за помощью к медикам обратилось десятеро детей из 1-ой школы. По симптомам врачи установили диагноз – пищевая токсикоинфекция и ацетонимический синдром. Только трое из них лечатся дома, остальные госпитализированы. На время расследования инцидента школьная столовая закрыта. Как сообщают в Главном управлении Госпродпотребслужбы в Винницкой области, о массовом отравлении медики узнали 8 декабря, когда в инфекционн...
Общество
Перед новогодними праздниками у нас возникает много вопросов по поводу подготовки. Что надеть? Где отпраздновать? Где купить подарки родным? Есть те, кто уже заранее подготовился и купил все что нужно, ну и есть те, кто впопыхах  31 декабря будет бегать по магазинам. Сайт 0432.ua совместно с нашими партнерами подготовил статью, с помощью которой Вы сможете найти ответы на все свои вопросы. И так первый пункт в нашем проводнике к новогодним праздникам это:...
Криминал
По материалам винницкого управления СБУ осужден информатор боевиков террористической организации "ДНР". Об этом сообщает пресс-служба управления СБУ в Винницкой области.Оперативники спецслужбы установили, что житель Торецкая собирал сведения о дислокации и перемещения подразделений Вооруженных сил Украины и других силовых структур, задействованных в операции Объединенных сил. Для сбора необходимой информации злоумышленник привлекал других местных жителей....
Общество
На Майдане Независимости перед зданием Винницкого городского совета начали устанавливать рождественский вертеп. Работы выполняют работники "Винницязеленбуд".25 декабря пройдет праздничная концертная программа "Новогоднее сияние" по случаю празднования в городе Католического Рождества. Начало запланировано на 13:00. Стоимость монтажа конструкции вертепа по решению исполнительного комитета Винницкого городского совета составляет 17 300 гривен.