• Головна
  • У Вінниці комунальники грабують людей
17:02, 18 березня 2011 р.

У Вінниці комунальники грабують людей

Тарифи на опалення, гарячу та холодну воду відрізняються в різних містах у кілька разів. У Вінниці вартість «комуналки» одна з найвищих у країні.

Тепловики пояснюють це різними витратами, а уряд обіцяє приблизно зрівняти тарифи. Питання - в який бік?

Уряд говорить, що тарифи на комунальні послуги потрібно привести до «економічно обґрунтованого рівня». Міжнародний валютний фонд вимагає підвищення вартості теплопостачання. З квітня тепло повинно подорожчати на 26%, і на стільки ж – з жовтня. А люди не розуміють, чому в різних містах вартість однієї і тієї ж послуги відрізняється в рази.

Під час прямої лінії Віктора Януковича це питання було одним із найбільш популярних. Наприклад, за опалення своїх квартир вінничани платять удвічі більше, ніж кияни.

Янукович пообіцяв, що розбереться, і тарифи в Україні приблизно зрівняються.

Питання тільки, в який бік - найвищих чи найнижчих?

Виправдання комунальників

Самі комунальники виправдовують різницю в тарифах різною собівартістю послуг. У одних містах вода близько, а в інших її доводиться тягнути здалеку. Подекуди тепломережі більш зношені, подекуди - менше.

- Сьогодні тариф у Вінниці наближається до економічно обґрунтованого рівня, але про те, що він повністю досяг його, теж говорити не можна. Через це виникає питання відшкодування різниці в тарифах, - каже директор теплопопостачального підприємства «Вінницямісьтеплоенерго» Сергій Коваленко. – А з приводу того, що тарифи в різних містах відрізняються один від одного – справа в різних витратах. У всіх теплопостачальних підприємств різне обладнання, різні втрати на мережах. Хтось почав проводити модернізацію раніше, хтось – пізніше. Якусь котельню потрібно, щоб обслуговували, наприклад, десять осіб, іншу – п’ять. Тому ми зараз виводимо з експлуатації застарілі котельні.

Якась «проста правда» в цих поясненнях є, вважає голова Асоціації житлово-комунального господарства України Олександр Семченко. Але нерідко тарифи розраховуються із запасом, особливо в глибинці, де за ними немає строгого контролю. За словами Семченка, вартість будь-якої компослуги (вода, тепло) включає в себе постійні витрати (витрати самого підприємства, виплата персоналу зарплат, які не залежать від того, більше чи менше тепла і води продадуть споживачам) і змінні (закупівля газу, вугілля).

Чим більшій кількості споживачів (як промпідприємств, так і житлових будинків) надається послуга, тим вона дешевша. Тому у великих промислових центрах «комуналка» завжди буде дешевшою, ніж у маленьких містах. Але навіть у цьому випадку вона може відрізнятися максимум на 30-40%. Адже у тарифах вартість палива (яка у всій країні приблизно однакова) становить 60%, втрати - 10-13%, решта 27-30% - це постійні витрати котельні або ТЕЦ. Ось ці дві останні позиції (втрати і постійні витрати) і варіюються від міста до міста, але все одно це не може давати різницю у два-три рази.

 

У Вінниці комунальники грабують людей, фото-1

 

Один тариф на всіх

Уряд обіцяє покласти цьому край. З минулого року тарифи на комунальні послуги затверджують не на місцях, наприклад, не у Вінниці, а в Києві - Національна комісія з регулювання електроенергетики. Це відомство уже розробило три окремих базових тарифи на основні види компослуг: виробництво тепла або води, їх транспортування і постачання кінцевому споживачу. Наприклад, скрізь базова ціна однієї гігакалорії тепла - 180 грн, а транспортування 1 куб. м води на 1 км - п’ять копійок. Якщо котельня сучасна, вона вкладеться у ці гроші, а якщо працює на застарілому обладнанні з низьким ККД, то витратить, припустимо, 200 грн на гігакалорію.

Планується, що до кінця березня ці тарифи зареєструють у Мін'юсті. Коли вони набудуть чинності, всі комунальники розрахують за формулами вартість своїх послуг. І тоді стане видно, наскільки відрізняються тарифи в різних місцях і за рахунок чого їх можна знизити або утримати на нинішньому рівні (модернізація обладнання, дотації з бюджету).

Іншими словами, там, де зараз тарифи завищені, вони не будуть серйозно підвищуватися цього року. Принаймні, так можна зрозуміти обіцянку уряду.

До речі, у Вінниці сьогодні вартість однієї гігакалорії тепла складає 190 гривень. Теоретично, виходячи з урядової логіки – розмір тарифів у нас зросте не сильно...

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...