• Головна
  • Поки в столиці все не розблокують - ніякої амністії для вінничан
13:43, 12 лютого 2014 р.

Поки в столиці все не розблокують - ніякої амністії для вінничан

Розслідування справи захоплення Вінницької облдержадміністрації до виконання вимог закону про амністію не призупинили, хоча у Вінниці всі умови виконані. Так само затримують і відправляють під домашній арешт активістів, викликають на допити та проводять обшуки у свідків. Майданівці назвали це хвилею репресій...

До втрати чинності закону про амністію лишилося п’ять днів. До 17 лютого в окремих регіонах розслідування кримінальних проваджень про масові заворушення призупинили. А у Вінниці продовжують затримувати і допитували учасників протестних подій. І підозрюваних все більше.

За тиждень збільшилася кількість вінничан, яким оголосили підозру в кримінальному провадженні про захоплення облдержадміністрації, масові заворушення, опір працівникам міліції і нанесення їм тілесних ушкоджень. Минулої середи ми розповідали про 19-річного Віктора Цебрика, якого відпустили з-під варти під домашній арешт. Після нього так само арештували ще одного активіста. Зараз – підозрюваних семеро.

Кількість адмінпокараних за участь в безпорядках, за даними міліції, не змінилася. Їх троє. Але протоколів насправді склали більше. Є ще дві „адмінки”, які поза рамками кримінального провадження захоплення облдержадміністрації, але до тих подій мають стосунок.

Зустрів міліцію з сокирою

У суботу міліція прийшла із санкціонованим обшуком до Владислава Ковальчука, але напоролася на опір його та батька.

- Ніхто не пояснив, який обшук, чого обшук, з яких причин, - каже хлопець. – Просто сказали: „Відкривайте двері”. Звісно, ми сказали, що ніхто нічого не буде відкривати, на що почули, що зараз нам виламають двері, почнуть штурмувати. Так і вийшло. Завалився „Беркут” і під крики „Штурм!” почали бити мене і батька.

На Владислава надягли наручники, в яких він потім... поїхав геть від міліції на машині із друзями, які з’їхалися протистояти затриманню товариша. Дівчина лягала під машину, щоб Владислава не відвезли на допит у слідче управління. І його не забрали.

Потім на сайті обласної міліції з’явилася інформація про цей інцидент з фотографією хлопця із затушованим обличчям, що стояв у дверях квартири з сокирою у руках. Правоохоронці сказали, що учаснику подій 25 січня зачитали постанову суду про проведення обшуку, на що той відреагував агресивно.

Фото з сайту обласної міліції

- Надівали наручники, оскільки він з сокирою вийшов до слідчого, який прийшов проводити слідчу дію – обшук, - каже прес-офіцер обласної міліції Анна Олійник. – Цей юнак і його батько, який теж з металевим предметом у руках чинив спротив, мають з’явитися в суд для розгляду адміністративного правопорушення.

Ковальчукам за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі працівника міліції загрожує щонайменше штраф від 51 до 255 гривень. Максимум - 15 діб арешту.

Вилучали зброю, техніку, одяг

Обшук у Ковальчуків все ж відбувся. Вилучили, як написали на офіційному сайті міліції, рушницю, автомат, ніж, саморобну металеву сокиру, спецодяг та засоби індивідуального захисту, „які можуть свідчити про участь в протиправних діях під час штурму Вінницької ОДА”.

Цю рушницю вилучили під час обшуку в квартирі, де чинили опір міліції (з міліцейської зйомки)

- Після проведення усіх необхідних слідчий дій визначать процесуальний статус вказаного громадянина, - натякають у секторі зв’язків з громадськістю обласної міліції, що на одного підозрюваного у справі масових заворушень може стати більше.

А поки Ковальчук - свідок. І так само, як до свідків, приходила міліція до голови обласної організації "Батьківщина молода" Вадима Кудіяровата до члена Народної ради, що був одним із комендантів захопленої адміністрації,Юрія Павленка (Хорта). Обох цих активістів опитали слідчі після обшуків. Підозри не оголошували. Вилучали ноутбуки, телефони, одяг.

- Вони пояснювали, що роблять свою роботу, - розказував потім журналістам Юрій Павленко. - Я кажу, що ваші колеги теж в Києві роботу роблять: Нігояна вбили - просто робили свою роботу, а інші теж робили роботу - роздягли чоловіка і фотографували... І всі на роботі. Але хтось розвантажує вагони, а хтось обрав собі таку професію...

Без підстави і без причин?

Обшуки і запрошення на розмову в слідче управління активісти тепер називають не інакше, як репресіями. Так каже й ще один підозрюваний в кримінальному провадженні захоплення облради „свободівець” Володимир Барцьось.

- В Україні сьогодні більше тисячі людей зазнали переслідувань, безпідставних та безпричинних, - вважає він. - У Вінниці в суботу розпочалася з обшуків ще одна хвиля переслідувань та репресій проти патріотів, активістів Євромайдану. Такий обшук був і у мене. Вилучили системний диск, аудіозаписи, документи, марлеві одноразові пов’язки. Перерили все. Дитячі, жіночі речі. Приїхала група захоплення, ніби до якогось терориста. Закрили й охороняли всі входи і виходи.

Коли Володимир був у понеділок в слідчому управлінні, „Свобода” провела акацію – активісти стали вздовж дороги з Першотравневої до київського мосту з плакатами „Один за всіх, всі за одного”, „Міліція вбиває, влада покриває”.

- Мені вручили повідомлення про підозру, - сказав Володимир Барцьось після розмови зі слідчим й розповів, що він з адвокатом Палієм подав клопотання, щоб ознайомитися з матеріалами справи.

У міліції ж кажуть, що слідчий клопоче до суду про обрання цьому підозрюваному на час слідства мірою запобіжного заходу домашній арешт.

Це не репресії, а слідчі дії

На заяви активістів про репресії прес-офіцер обласної міліції Анна Олійник сказала, що правоохоронці не проводять ніяких репресивних заходів до учасників подій 25 січня.

- Відразу було відкрите кримінальне провадження, в той же день, по ряду статей – захоплення приміщення ОДА, масові заворушення, опір і нанесення тілесних ушкоджень працівникам міліції. З того часу додаткових проваджень ніхто не відкривав. І в рамках цього провадження зараз проводяться слідчі дії, - говорить Анна Олійник. - Опитують свідків. Як учасників, так і очевидців. Встановлюють можливих потерпілих по цій справі. На сьогодні оголосили підозри шістьом вінничанам в рамках цього провадження. Двоє з них знаходяться під домашнім арештом і їхні справи вже направлені до суду на розгляд. Щодо інших підозрюваних, то судом ще буде обиратися їм запобіжний захід.

Цікаво, що окремі інтернет-видання розповсюдили інформацію про затримання міліцією вінницької пенсіонерки. Нібито її теж перевіряли на причетність до участі у масових заворушеннях і викликали на допит в міліцію. Але Анна Олійник пояснила, що жінку опитували, як ймовірну потерпілу в справі захоплення ОДА, бо її швидка забрала від будівлі на Соборній. У жінки підскочив тиск. Працівникам міліції вона врешті сказала, що претензій ні до кого не має, тож потерпілою її не визнали.

Депутатів теж викликають до слідчого. Перевіряють, чи правда отруїлися газом

«Під час захоплення в приміщенні лунали вибухи та було застосовано газ, в результаті чого окремі працівники виконавчого апарату обласної ради звернулися за медичною допомогою (знаходяться на лікарняному), – написав у зверненні прокурору голова обласної ради Сергій Татусяк. - Особисто я теж перебуваю на стаціонарному лікуванні. Прошу Вас провести перевірку та, при наявності ознак злочину, вжити заходів прокурорського реагування».

Журналіст RIA спробувала взяти коментар у Сергія Татусяка у Фейсбуку. Запитала, як голова облради почувається і скільки, крім нього, працівників виконкому лікується від отруєння газом. Ще журналіст цікавилася, скільки депутатів давали через це пояснення в міліції і чи був уже у слідчого сам Сергій Татусяк? Відповідь на це все ми отримали через акаунт голови обласної ради неочікувано коротку: „Я перебуваю на лікарняному, інформацією не володію”.

Тим часом соцмережі ряблять фотографіями повісток для депутатів. В міліції сказали, що інформація про отруєння народних обранців під час штурму газом зараз ще в процесі перевірки.

- Слідчі опитують всіх, хто перебував в приміщенні чи поблизу облдержадміністрації 25 січня, та кому надавалася медична допомога, - сказали в міліції. - Виклик очевидців подій біля Вінницької облдержадміністрації та облради до слідчих органів не має на меті їх переслідування за висловлювання своєї громадянської позиції, а лише для проведення об’єктивного розслідування.

Прощати окремі міста не будуть  

Чому закон про амністію у Вінниці, де звільнили приміщення на Соборній, 70, не діє? Ось головне із роз’яснення Олександра Мрихіна, яке днями розповсюдила прес-служба прокуратури області:


„Закон України "Про усунення негативних наслідків і недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань" набирає чинності лише з наступного дня, після того, як на офіційному веб-сайті буде розміщено повідомлення Генерального прокурора України про фактичне вчинення учасниками масових акцій протесту сукупності таких дій:

По-перше, повинні бути звільненими всі зайняті приміщення органів державної влади та місцевого самоврядування, щоб працівники цих установ без перешкод проходили на робочі місця. Тобто, зазначені об’єкти мають належно функціонувати.

По-друге, учасники масових акцій протесту в Києві повинні розблокувати транспортні комунікації на вулиці Грушевського, інші вулиці у Києві і в інших населених пунктах України, крім тих, на яких відбуваються мирні акції протесту.

Якщо ж така інформація до 17 лютого не з'явиться на офіційному сайті, то Закон втратить чинність. Ним не передбачено можливості часткового виконання його умов, тобто лише в окремих регіонах.”

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...