Вінницькі експерти: «Без люстрації в Україні буде друга революція»

Усіх, хто керував країною 20 років і ледве її не знищив, - геть від влади! Кримінальне переслідування для казнокрадів та їхніх поплічників і громадський контроль за діями влади: лише за таких умов, на думку експертів, революція Майдану була не даремна

- Люстрація пройшла на початку 90 у країнах, що були насильницько підпорядковані СРСР, - розповідає доктор історичних наук Олексій Струкевич. – Тоді від владних посад усунили усіх функціонерів, пов’язаних зі старою системою управління. Це дало позитивний результат, прийшла нова генерація політиків.

Вінницькі експерти спробували визначити майбутній курс країни. Різні за поглядами та політичними вподобаннями, вони, не домовляючись, говорять про люстрацію, про формування громадянського суспільства та відсторонення від влади колишніх можновладців.

За словами історика Струкевича, українська пострадянська політична система формувалась, як еліта закритого типу. Головний критерієм добору такої еліти була абсолютна відданість начальству, готовність порушити норми закону та моралі заради особистого чи корпоративного інтересу.

- Люстрація необхідна Україні, щоб позбутися, закритої владної еліти, - каже Олексій Струкевич. – Це дасть змогу утвердитися новій еліті – відкритій, головним критерієм її добору стане інтелектуальна продуктивність.

Журналісти RIA опитали вінницьких експертів. Усі, як один, кажуть про те, що для змін потрібна люстрація.

Валерій Коровій, заступник міського голови:

- По-перше, треба заспокоїти ситуацію і повернути її в тверезе прагматичне русло. По-друге, стабілізувати фінансову ситуацію. По-третє, вжити реальних кроків для недопущення корупційних дій. По-четверте, якнайшвидше підписати угоду з ЄС (це вже готовий програмний документ)

Андрій Стебелєв, поет, голова Будинку поетів:

- Сутність людська така, що через рік-два розпорошене болото знову вкриється ряскою. У владу йдуть тільки безчесні люди, які сподіваються від цього щось мати. І мають! Полководець Суворов пропонував через два роки після призначення розстрілювати всіх інтендантів навіть без суду і слідства. Тому ми приречені до скону битися з корупцією. Обертаюся, зокрема, на своє життя. Що я бачив від численних урядів? Нічого доброго. Втім, моєму поколінню ще пощастило. Ми не знали голоду, війн, репресій.

Олександр Нікітюк, художник, керівник «Лабораторії актуальної творчості», був на Майдані:

- Потрібна люстрація, адже ми вже чуємо заклики політиків, які аргументують пропозиції кандидатів на важливі посади лише їхніми професіональними якостями. Але тепер потрібно і важливо враховувати й моральні якості. Вважаю, що ті люди, що допустили ситуацію, яку ми спостерігали, не мають саме морального права повернутись у владу. Тому негайно потрібно провести люстрацію, інакше ситуація 2004 року в 2014-му буде таким собі своєрідним дежавю.

Ігор Шевченко, патентний повірений України, начальник відділу зовнішньоекономічних зв’язків у Вінницькій торгово-промисловій палаті, був на Майдані:

- Я цілком підтримую пропозицію набирати для державної служби абсолютно нових людей - без досвіду державної служби, але з достатнім досвідом у відповідній галузі та досвідом керівної роботи.

Катерина Лук’янова, громадський діяч, була на Майдані:

- Сейчас всем нужно четко придерживаться рамок закона, а не целесообразности. Нет нужного закона - надо принимать. Важна немедленная реформа милиции и возврат силовиков на работу. Необходим пакет экономических законов - жестких, позволяющих выйти из кризиса, поэтому нужен технократический «уряд», потому что все решения будут непопулярными. Не время расплачиваться и торговать должностями. И самое главное: у нас появилось гражданское общество, из этого следует изменение всех соответствующих законов, включая Конституцию на предмет возможности контролирования органов власти. И, конечно, - полная перезагрузка, то, о чем говорили раньше. Но сначала - поменять законы.

Наталія Гурковська, адвокат, була на Майдані:

- Дежавю 2004 року - саме це відбувається сьогодні. Звільнення відомих політичних в’язнів від відбуття покарання без судового рішення. Верховна Рада перейняла на себе повноваження судового органу. Чому прокуратура звертається за дозволом на відкриття кримінального провадження на Януковича, він більше не президент і гарантії недоторканності на нього не розповсюджуються. Чому дають можливість злочинцям уникнути правосуддя, чому тягнуть час? Враження, що нас знову ошукали. Якщо люстрація, то справжня люстрація – ефективна. Подивіться, вже вони Арбузову знайшли посаду… Необхідно пам’ятати, що кожен громадянин рівний перед законами, не повинно бути привілеїв, рівний у своїй гідності, тому не може бути кортежів із охороною для «слуг народу». Майдан здійнявся не для зміни влади, а для зміни усвідомлення влади, вони мають працювати на народ український, а не на Міжгір’я.

Олег Левченко, голова вінницького осередку  ГО «Опора», голова ГО «Подільський центр регіонального розвитку», був на Майдані:

- Варто почати з об’єднання професіоналів для вирішення проблем у регіоні: перезапуску підприємств, пошуку інвесторів. Країна на межі банкрутства, і ця загроза нікуди не зникає. Жодна політична сила не має права функціонувати без врахування правового поля. Настав час нової української свідомості, волі та сили, ця сила має таке формулювання: здолали цього, здолаємо і всіх наступних диктаторів і нездар!

Микола Філонов, головний редактор інтернет-видання «Свобода слова в Україні», був на Майдані:

- Єдність союзників і відсутність внутрішніх чвар - це одна з найважчих задач. За умови конкуренції на президентських виборах і квотного розподілу посад можемо спроектувати ситуацію в області, коли голова СБУ - креатура УДАРу, МВС – «Батьківщини», прокуратура – «Свободи», Обласна рада - «Батьківщини», і представники цих партій конкурують на виборах, на місцях це може проявлятися дуже гостро. До того ж будуть ображені при призначеннях на адміністративні посади: у департаменти, райдержадміністрації тощо. 

Потрібні: реорганізація громадської ради з декларативно-представницького у контролюючий орган, перед яким регулярно звітували б посадовці у форматі «запитання-відповідь»; активна участь у загальноукраїнській кампанії люстрації посадовців із висвітленням  у ЗМІ; оприлюднення у ЗМІ біографічних даних претендентів на посади із зазначенням членства в усіх партіях, у яких ті колись були; залучення фахівців у владну вертикаль.

Олександр Логінов, політолог, був на Майдані:

- Доля Помаранчевої революції уже повторюється. У верхніх ешелонах влади посади у більшості отримають ті, хто вже був при владі; на місцевому рівні можуть претендувати або колишні управлінці, або партійні функціонери. Тобто повторення 2005 року уже є довершеним фактом. Питання лише у тому, які групи впливу зможуть на даному етапі взяти гору і протягти на керівні посади своїх прихильників.

Ігор Ткачук, голова вінницької обласної організації партії УДАР, був на Майдані:

- Для подолання суспільної та політичної кризи потрібна негайна люстрація усіх гілок влади. Потрібно налагодити механізм чіткої звітності влади перед власним народом за кожну копійку використаних державних коштів, за майно, яке придбане для власних потреб. Українське суспільство зробило величезний крок вперед, і зміни, які мають статися, уже ніхто не зупинить. Люди зметуть будь-яких керівників, які спробують керувати країною старими методами. Майбутнє держави - за керівниками-фахівцями, за людьми, що прийдуть працювати на народ. Майбутня українська влада повинна нарешті взяти за основу своєї діяльності повагу до прав людини, рівність перед законом, верховенство права. Якщо так не буде – буде Майдан!

В’ячеслав Березовський, голова Вінницької обласної організації «Конгресу українських націоналістів»:

- Повторення кадрового програшу від 2005 року не буде. Люди, які бачили смерть товаришів на Майдані - не допустять. Прикладом є відправка на Майдан 5 000 грн, зібраних на народнму віче у Крижополі, не на лікування постраждалих, а на забезпечення людей, які будуть стояти до президентських виборів і слідкувати за новими призначеннями. Люстраційні процеси в Україні є надзвичайно важливими, їх мають очолити сили, котрі, можливо, не є масовими та розкрученими, але стійкими і такими, що мають безперечну довіру для здійснення такої роботи. А нерозбірливість у призначеннях районних керівників від опозиції деякими політсилами, призведе до негативної реакції ветеранів Майдану, який розходитись, не збирається. Стоїмо? Так!

Сергій Чумак, командир «Правий сектор» Вінниця

- Опозиціонери почали ділити портфелі і це видно, але ми тут перш за все для того, щоб змінити систему управління державою і державними органами на всіх рівнях. Якщо дії опозиції будуть суперечити волі народу, вона ризикує стати на ті самі граблі, що й регіонали, і це буде воля народу. У нас є чітка програма, ми не розійдемося, можемо переміститися під суди, прокуратуру, міліцію, під органи місцевого самоврядування, будемо вимагати звільнення з посад злочинців і корупціонерів. Будемо вимагати розслідування розкрадань коштів, протиправних дій проти людей, порушень прав людини.

20 хвилин
Україна влада люстрація
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
39 просмотров в ноябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
С 20 по 23 ноября по ул. Максима Шимко, от дома №4 до дома №24 будет временно перекрыто движение транспорта. На этом участке будут ремонтировать сети водоснабжения.В связи с этим, автобус №17 «Железнодорожный вокзал - Тяжилов (СТО)» будет курсировать в обоих направлениях по Немировскому шоссе и ул. Чехова.Маршрутка № 3А «1-й пер. Киевский - ул. Северная »также будет курсировать в обоих направлениях по Немировскому шоссе и ул. Чехова.Маршрутка №17Б «Барское...
Культура
В Виннице презентовали книгу "Позывной Бандерас". Мероприятие состоялось в стенах библиотеки им. Тимирязева. На презентацию пришел автор сценария одноименного отечественного боевика Артемий Кирсанов."Наш проект рассчитан на широкую аудиторию. Однако больше всего нам интересна молодежь. Именно она обычно выбирает какие фильмы будут идти в кинотеатрах и вообще служит лакмусовой бумажкой современного мира культуры", - отмечает Артемий.Подробнее смотрите в сюж...
Общество
В конце прошлой недели начались работы по установке нового модульного туалета на проспекте Космонавтов (2 очередь, напротив Прозрачный офис). Он будет иметь металлическую конструкцию с антикоррозийным покрытием, стены будут утеплены. В гардеробной предусмотрены удобства для людей с инвалидностью. На сегодня продолжаются подготовительные работы.Проспект Космонавтов стал для винничан тем местом, где можно с удовольствием проводить свободное время, гулять по...
Культура
Магистрант Винницкого национального технического университета Инна Каська одержала победу на чемпионате мира по визажу в Париже. Девушка участвовала в составе сборной команды Украины, сообщает пресс-центр НТБ.По словам Инны, к конкурсу OMC Hairworld она готовилась два года. Как модель должна была выглядеть безупречно, поэтому ставка делалась на спортзал и диету. Волнение придавало то, что в подобном конкурсе винничанка участвовала впервые. Условия по предл...
Происшествия
В субботу, 17 ноября в аварии, произошедшей в Ямпольском районе, погибла 34-летняя пассажирка автомобиля «ЗАЗ». Об этом сообщает ГУ ЧП в Винницкой области. По информации правоохранителей, за рулем легковушки был 30-летний житель с.Буша Ямпольского района. В какой-то момент он не справился с управлением автомобиля, слетела в кювет и перевернулась. Пассажирка легковушки погибла на месте происшествия. Водитель с многочисленными травмами госпитализирован в реа...
Общество
В Виннице жители города выступают против строительства торгового центра на полуострове Бригантина. С таким обращением в петиции обратилась винничанка Ева Коломиец. "На полуострове" Бригантина "планируется строительство трехэтажного торгового центра с парковкой. Местные жители категорически против еще одного, никому не нужного центра. Бригантина почти единственное место в нашем районе, в котором можно погулять с ребенком, подышать свежим воздухом, позанимат...
Общество
17 ноября в городе Фресно, расположенного в Калифорнии, попрощались с американским пилотом Сетом "Джетро" Нерингом, который погиб во время катастрофы военного самолета на Винниччине. Офицера встречали со всеми почестями.Подполковника встречали члены семьи и коллеги. Гроб доставили специальным бортом. «Джетро» был пилотом 194-й боевой эскадрильи Калифорнийского воздушной национальной гвардии.
Общество
17 ноября в Виннице состоялось собрание духовенства города. На нем присутствовали около 50 священников, которые своим решением поддержали постановление Синода Украинской православной церкви Московского патриархата, он состоялся 13 ноября. Собрание проходило без ведома митрополита Винницкого и Барского Симеона.О происшествии стало известно из сообщения клирика Винницкой епархии протоиерея Виктора Парандюк. На собрании решили «поддержать инициативу прихожан...
Общество
20 ноября на Винниччине пройдут акции протеста против законопроектов # 8487 и # 8488. Подобные акции ожидаются на территории всей страны. Общественные активисты будут ограничивать движение автомобилей, чтобы привлечь внимание властей.Как рассказал глава общественной организации "Авто Евро Сила" в Виннице - Александр Марцинковский, в области планируется 5 локаций акции протеста. Активисты будут собираться у Областного совета, на выезде из города по Хмельниц...