Крах банків «Реал» та «Брокбізнес»: депозити вертатиме тимчасова адміністрація

В обидва банки, які пов’язують з бізнесменом Сергієм Курченком, Нацбанк ввів тимчасову адміністрацію. Тепер регулятор спробує знайти обом фінустановам нового власника і має визначити, через які банки вкладники можуть забрати свої депозити, але в межах 200 тисяч

Несподіваний поворот?  «Золотий хлопчик» Сергій Курченко, якого вважають наближеним до «сім’ї», втрачає банки.

У минулий понеділок, третього березня, в редакцію RIA зателефонував вінничанин Микола Семенов і пожалівся, що «Реал банк» не повертає депозити.

- Відділення на Вишенці не працює, люди обурені, не знають, що їм робити, - сказав чоловік.

У той же день на сторінці Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з’явилось офіційне повідомлення – в банк на три місяці (по друге червня) введена тимчасова адміністрація. Така ж ситуація з іншою фінустановою – «Брокбізнес банком», його як і «Реал банк» теж пов’язують з молодим бізнесменом.

Але офіційно, ще в листопаді, заступник голови наглядової ради ВЕТЕК Борис Тимонькін повідомив, що група більше не є співвласником “Реал банку”. Номінальні утримувачі його акцій невідомі, як і власники 81,2% акцій “Брокбізнесбанку”. 18,8% належить Сергію та Олександру Бурякам.

Кошти через Фонд

Обидва банки Національний банк визнав неплатоспроможними 28 лютого. Це означає, що тепер поверненням вкладів, розміщених в обох банках, займеться тимчасова адміністрація. Щоправда, якщо з поверненням вкладів «Реал банку» теоретично все має пройти гладко, з «Брокбізнесом» на фоні його розміру, ситуація складніша, хоча і не критична.

Загальний ресурс Фонду гарантування вкладів, станом на перше лютого дорівнював 8,1 мільярда гривень.

За інформацією фонду гарантування вкладів, загальна сума коштів фізичних осіб розміщена в цьому банку складає – 5,7 мільярда. При тому, що Фонд гарантування повертає вклади в межах гарантованої суми – не більше 200 тисяч гривень, сума коштів фізичних осіб, що може бути відшкодована вкладникам “Брокбізнесу”, складає 2,6 мільярда.

Вкладникам “Реал банку” Фонд виплатить 0,55 мільярда гривень (з 0,76 млрд загальної суми депозитів фізичних осіб).

За обсягами коштів населення в банківських установах Вінницької області «Брокбізнес» посідає 29 місце (по Україні банк 16-й), а «Реал банк» - 39 місце.

За інформацією Управління Національного банку України у Вінницькій області, загальна сума коштів, розміщених вінничанами в «Реал банку» складає 15,8 мільйона гривень, в «Брокбізнесі» - 40,6 мільйона.

Для порівняння, в 2009-2010 роках сума вкладів, яка «зависла» в банку «Надра» тільки по Вінницькій області перевищувала 300 мільйонів гривень. Тоді кошти виплачувалися довго, але зрештою були повернуті, в тому числі і за рахунок переукладання договорів. Банк був рекапіталізований і залишився на ринку.

Інвестор прийди

Але повернемось до “Брокбізнесу” та “Реал” – банків. Фонд гарантування вкладів уже оголосив про пошук для них інвесторів. Прийом заявок тривав до вечора 10 березня, найближчим часом має бути оголошено його результати, або ж, не виключено, що термін буде продовжено. Згідно з умовами, взяти участь у купівлі активів та передачі зобов’язань фінустанов мають право виключно банки.

Інвесторам пропонується кілька варіантів: взяти усі або частину активів на користь «приймаючого» банку, створити з подальшим продажем «перехідний» банк і передати йому активи та зобов’язання банку, або ж просто купити банк повністю.

Варіант з інвестором був би найоптимальнішим для держави.

- Звісно, держава має право його викупити сама. Але кращий вихід - це пошук інвестора. Це навіть не обмовляється: той тягар, який лежить сьогодні на державі, він і так занадто великий. Тим більше, що принаймні, на мій погляд, ці фінустанови досить привабливі, - каже радник голови правління ПАТ “Радикал банк” Олег Наскрипняк.

В минулому Олег Анатолійович – директор Вінницького управління «Родовід банку». В цей банк переводили вклади, розміщені в “Укрпромбанку”.

- В плані порядку дій в подібних ситуаціях – все давно відпрацьовано, залишилося виконати. Є управляючий. Будуть прийняті міри по виплаті депозитів, з цим проблем не буде, - каже він. - Проблема може бути тільки у швидкості підтримки даних фінустанов державою. Сьогодні не має повторюватися 2008 рік, коли банки виживали самі по собі. Та рекапіталізація, яка проходила повз банки, чи були задіяні певні схеми…  на сьогодні так бути не має. Усе має бути відкрито і повинен бути контроль. Такі великі банки як “Брокбізнес” – треба втримувати. Адже, якщо такий банк піде в нікуди, є ризик, що довіра людей до фінансової системи буде погіршуватися.

Разом з тим, поки що питання, чи ризикне хтось «витягти» проблемний банк, навіть при умові символічної ціни в одну гривню, залишається відкрите.

Варто згадати, що в травні минулого року, коли “Брокбізнес” (активи банку почали просідати ще в 2012 році) виставлявся на продаж, за інформацією ЗМІ, до нього приглядалися “Дельта” та “Альфа” банки (представники цих банків тоді офіційно не коментували ситуацію). Але в результаті уже в серпні банк дістався Сергію Курченку – тоді одній з найбільш знакових фігур на нафтогазовому ринку. За інформацією Інтернет-видань, контрольний пакет акцій обійшовся йому тоді близько двох мільярдів гривень і ще потребувалася вдвічі більша сума на докапіталізацію.

Як би там не було, якщо інвестор не знайдеться, це означатиме, що Фонд оголосить ліквідацію фінустанов.

Адміністрація ради стабілізації?

Проте, відповідно до пояснення Нацбанку, хрест на цих банках регулятор ставити не збирається.

Віднесення приватного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" та "Реал банк" до категорії неплатоспроможних зумовлено, зокрема, зменшенням до мінімального рівня розміру регулятивного капіталу та нормативів капіталу банків, а також невиконанням ними протягом 10 робочих днів поспіль своїх зобов’язань перед вкладниками та іншими кредиторами.

«Відповідні рішення були прийняті для підтримання достатнього рівня капіталу та активів вищезазначених банків, детальної оцінки їх фінансового стану і приведення їх діяльності у відповідність до вимог банківського законодавства, відновлення платоспроможності та ліквідності, а також стабілізації їх діяльності, - йдеться у повідомленні.

Учасники ринку побоюються негативних наслідків у випадку виведення “Брокбізнесбанку” з ринку.

- Зараз відчувається зростання неплатежів, так як “Брокбізнесбанк” не виконує зобов'язання перед іншими банками, не надходять гроші з рахунків клієнтів, тому оборот коштів буде сповільнюватися. Це може вплинути на платоспроможність всієї системи, - вважає голова правління банку "Хрещатик" Дмитро Гриджук.

За даними на 1 лютого, у інших банків “Брокбізнесбанк” позичив 3,23 млрд грн, а “Реал банк” - 1,5 млрд грн. У цьому портфелі мають бути і кошти Нацбанку, який відкривав “Реал банку” кредитну лінію для підтримки ліквідності.

До речі,  в лютому мав отримати кредитну лінію і “Брокбізнес банк”.  13 лютого, ще до зміни влади у Києві, коли банк мав проблеми з платіжною системою VISA, мова йшла, що Нацбанк має надати банку два мільярди гривень для підтримки ліквідності. Але в період з 6 лютого по 17 лютого Нацбанк видав всього 50 млн гривень на підтримку ліквідності всіх банків. Цю суму розділили між собою дев'ять фінустанов, імена яких не називаються. Хоча, можливо, банк отримував кошти по якійсь окремій постанові. Втім, офіційних даних про це немає.

Як забрати гроші

За процедурою, вкладники, в яких закінчилися терміни депозитів, можуть забрати їх разом з нарахованими відсотками (на день прийняття рішення Національним банком про віднесення банку до категорії неплатоспроможних – 28 лютого: з моменту введення тимчасової адміністрації відсотки припиняються нараховуватися), у інших комерційних банках. В яких саме – має найближчим часом назвати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.

Однак забрати можна буде тільки до 200 тисяч гривень - така сума гарантується фондом.

На инфо

Процедура виплат коштів у банку з тимчасовою адміністрацією

Уповноважена особа Фонду має сформувати повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

У переліку вкладників зазначається сума відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів.

Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів.

Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів не пізніше семи днів з дня прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Строк виплати банком-агентом відшкодувань вкладникам становить тридцять робочих днів з дня отримання від Фонду коштів.

Виплата сум відшкодування вкладникам, які унаслідок їх неявки або з інших причин не одержали кошти протягом тридцяти робочих днів з дня отримання банком-агентом коштів Фонду, здійснюється шляхом переказу відшкодувань за результатами розгляду індивідуальних звернень вкладників до Фонду.

Що потрібно зробити, щоб отримати кошти

Для отримання коштів вкладник або інша особа (представник, спадкоємець тощо) звертається до Фонду із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування. Рекомендована форма заяви розміщена на сайті фонду (http://www.fg.org.ua/investors/examples/).

До заяви додаються:

 — копія паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу) – сторінки, що містять прізвище, ім'я, по батькові, інформацію про серію, номер, найменування або код органу, що видав документ, дату видачі, місце проживання або місце перебування;

 — копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копія сторінки паспорта, у якому органами державної податкової служби зроблено відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Заяви про виплату гарантованої суми (до 200 тисяч гривень) відшкодування розглядаються у строк, що не перевищує трьох календарних місяців.

Якщо відшкодування сплачується батькам (усиновлювачам) або опікунам (піклувальникам), додатково до зазначених документів одного з батьків (усиновлювачів) або опікунів (піклувальників) надається нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження дитини або нотаріально засвідчена копія документа, що підтверджує статус законного представника особи (рішення суду тощо).

Для отримання відшкодування на правах спадщини спадкоємець додатково до зазначених подає до Фонду нотаріально засвідчену копію документа, що дає право на отримання відшкодування на правах спадщини.

Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку.

Якщо вкладник, який проживає за кордоном, не може отримати особисто суму відшкодування, виплата може бути здійснена його уповноваженому представнику в Україні.

Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про ліквідацію банку як юридичної особи.

Для отримання більш детальної інформації про систему гарантування вкладів фізичних осіб в Україні звертайтесь за телефоном: 0-800-308-108 (дзвінки по Україні безкоштовні).

20 хвилин
Україна Віннниця банк
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
224 просмотра в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
19 января православная церковь отмечает великий двунадесятый праздник – Крещение Господне и Богоявление (Водокрещи). В народе праздник назвали Водокрещи. Название появилось из-за основных крещенских обрядов – водоосвящения, или водокрещения. К Крещению готовились еще накануне: мыли избы и тщательно выметали сор, в котором, по мнению наших предков, мог спрятаться чертенок. По поверью, утром перед водоосвящением в воде должны утонуть все чертенята. Вечером п...
Происшествия
17 января в Мурованокуриловецком районе пес покусал свою хозяйку. 77-летняя пострадавшая женщина в шоковом состоянии с множественными ранами туловища, переломами рук и ампутацией одной из верхних конечностей доставлена ​​в реанимацию.Несчастный случай произошел в селе Высшеольчедаев около 14.00.Домашняя собака во дворе собственного хозяйства покусала свою летнюю хозяйку. С тяжелыми травмами женщину обнаружил сын, когда вернулся домой и вызвал врачей. Сейча...
Общество
В декабря не региональном канале "UA: Винница" вышел сюжет про назначение главой Винницкой и Барской епархии архиепископа УПЦ Варсонофия. Уже в январе 2019 года автору материала был вынесен выговор, а шеф-редактор новостей был уволен по согласованию сторон - якобы из-за несоблюдения журналистских стандартов. Об этом сообщает "Детектор медиа".  Так, за сюжет о назначении нового митрополита УПЦ канал обвинили в однобокости освещения информации, а также в том...
Культура
18 января в Виннице продолжаются съемки популярной телепрограммы «Меняю жену». Около 15:30 автомобиль канала «1 + 1» припарковался неподалеку Башни. На площади Европейской находилась участница проекта и мужчина с букетом цветов. Впоследствии - подошла еще одна пара. Очевидно, сегодня в Виннице снимали финальную сцену программы. Подробностей и имен съемочная группа не разглашает.
Происшествия
В Виннице на улице Блока произошла аварий. Автомобили Daewoo Lanos и Geely столкнулись во время движения. На место происшествия прибыли патрульные полицейские и медики.Об этом сообщили в отделе коммуникаций ГУ ЧП Винницкой области.Предварительно, водитель Lanos, выезжая с парковки, не предоставил преимущества в движении Geely, направлявшийся в сторону Хмельницкого шоссе.За рулем автомобиля Geely, который перевернулся, находилась женщина. Она получила травм...
Криминал
Винницкий апелляционный суд арестовал имущество провайдера «ВинАстериск». Представителям компании было выдвинуто обвинение в нарушении закона об авторском праве, поскольку предприятие транслировало каналы «Медиа Группы Украина» без согласия правообладателей. Об этом сообщает пресс-служба суда. Согласно данным, «ВинАстериск» без согласия правообладателя в течение 2018 года распространял программы интернет-телевидения, в том числе «Футбол1» и «Футбол 2». Всл...
Культура
Разбирается в искусстве и древней истории. Потому живет в краеведческом музее. Как за ним ухаживают и как воспринимают посетители?  Смотрите в видеосюжете:
Общество
Сегодня, 18 января в Виннице рассказали о первом годе работы Ситуационного центра: "Большого брата", который следит за всем городом круглосуточно с помощью сотен "электронных глаз".Как рассказал и.о. начальника Муниципальной полиции Винницы Виталий Чигур, сегодня к работе Ситуационного центра присоединены около 600 камер, работающих как на улицах, так и внутри коммунальных учреждений: в частности в школах и "Прозрачных офисах". Особое внимание уделяется въ...
Общество
Младший сержант, наводчик-оператор боевой машины 72-й отдельной механизированной бригады Николай Семенюк погиб 14 января в районе поселка Гладосово Донецкой области от смертельных пулевых ранений, которые он получил во время обстрела наших позиций из крупнокалиберных пулеметов. Сегодня, 18 января, в поселке городского типа Браилов Жмеринского района Винницкой области состоялось прощание с Николаем Ивановичем Семенюком (позывной Саид), 1973 года рождения, у...