• Головна
  • Влада у Вінниці займається рейдерством
13:46, 8 липня 2014 р.

Влада у Вінниці займається рейдерством

Директор підприємства “Моріс” Віктор Кирийчук скаржиться, що у нього відібрали котельню, як тільки вона почала приносити прибутки. Чоловік просить допомоги та розголосу, адже за півроку закінчиться ліквідаційна процедура і котельня стане офіційно “банкрутом”

Віктор Кирийчук уже п’ятий рік бореться за своє підприємство. Чоловік не може змиритися з тим, що у нього відібрали котельню, яка, за його словами, була  однією з найкращих.
У 2009 році фірма “Моріс” отримала престижну нагороду Національного бізнес-рейтингу в номінації “Лідер галузі 2008”, а самого Кирийчука відзначили орденом “Професіонал галузі” ІІ-го ступеня.
А вже трохи згодом підприємство “Моріс” захоплювали як у справжньому бойовику. Сьомого жовтня 2009 року проти десятка працівників підприємства, приїхали кілька автобусів з міліціонерами. Не зупинило “рейдерів” й те, що тривала судова тяганина, між владою міста та “Морісом”.

Відремонтували з “руїни”
Раніше котельня на вулиці Карла Маркса, 18а належала оборонному відомству та постачала гарячу воду й опалення у 50 будинків військового містечка. Його будинки місто отримало на баланс, проте котельню прийняти відмовилося, через те, що “об’єкт не доведений до належного технічного стану”. Зусиллями працівників котельні за п’ять років її довели до ладу. В 2001 році місто узяло котельню на баланс і паралельно уклало з  “Морісом” договір оренди приміщення на десять років. Орендна плата в місяць складала 5400 гривень.
- Ми на старих котлах з горем пополам опалювали район, - каже директор “Моріс” Віктор Кирийчук. - Персонал власними силами робив ремонт у приміщенні та лагодив обладнання і комунікації. Тільки тоді місто взяло котельню на баланс. Фактично до того ми працювали не зовсім законно.

Котельня, яку Віктор Кирийчук "довів до ручки"

Заробітки котельні: з мінусів у плюси
Перших два роки справи у котельні йшли нормально. Але після збільшення вартості енергоносіїв, доходи “пішли” в мінус. Підприємство фактично було збитковим і щороку потребувало компенсацію різниці з міського бюджету. Обладнання, яке і так було застарілим, за кілька років зносилося і потребувало термінової заміни. Люди ризикували залишитися взимку без тепла.
 - За погодження міськради, я в 2007 році взяв у банку кредит, - розповідає Віктор Кирийчук. - На ці гроші я закупив чотири нових німецьких котлових агрегати Witomax-200 виробника Viessmann. Але до опалювального сезону встиг встановити лише два. Результат вражає. Опалювальний сезон 2008-2009 ми завершили з прибутковістю три мільйони гривень. І це при найнижчих тарифах у місті. Рентабельність склала 25%. Велика чаcтина грошей пішла на погашення кредиту. Після модернізації постачання гарячої води добове використання газу зменшилося з 15 до 2,5 тисяч кубів на добу.

Прибутковість не вигідна владі?
Уже в лютому 2009 року виконком міськради прийняв рішення про перевірку ефективності використання цілісного майнового комплексу котельні. Рішення з’явилося лише тоді, коли стали відомі позитивні фінансові показники. За два місяці був готовий акт перевірки у якому був перелік недоліків, які потрібно було виправити. Згідно з даними компанії “Газ України”, “Моріс” заборгував їй близько 3,4 мільйона гривень за 2003-2006 роки.
 - Я звернувся до Гройсмана з пропозицією перекредитування підприємтсва на три мільйони гривень, - каже Віктор Кирийчук. - Борг виник раніше і я готовий був за наступний опалювальний сезон повністю розрахуватися за спожитий у попередні роки газ. Але влада захотіла розірвати договір оренди. Мені запропонували передати котельню місту. Це було як в офіційний формі, так і в неофіційній. Цікаво, що “Вінницяміськтеплоенерго” тоді також щороку працювало в мінуси, але прибутковість “Моріса” на рівні 40% відсотків стала “колоти око” владі.

Пропонували керуючі посади в обмін на котельню?
Віктор Кирийчук каже, що йому давали посади, але він відмовився.
- Заступник міського голови Володимир Слишинський та колишній перший заступник міського голови Іван Михайлюк зажадали, щоб я передав котельню до комунальної власності, - каже Віктор Кирийчук. - За це вони запропонували мені на вибір посаду заступника начальника управління енергетики або генерального директора Міськтеплоенерго.
У розмові з журналістом RIA Володимир Слишинський заперечив, що він пропонував Кирийчуку посади.
 - Це повна брехня, я ніколи, ні з ким подібні переговори не веду, - коментує Володимир Слишинський. - Також хочу зазначити, що котельня “Моріс” і так знаходиться у комунальній власності міської ради, тому я ніяк не міг пропонувати Кирийчуку передати котельню, яка і так належить місту, навіть при умові призначення на якісь посади.

Котельню “віджали”, не дочекавшись рішення
17 вересня 2009 року виконком міськради приймає рішення, яким доручає Управлінню комунального господарства передати, а підприємству “Вінницяміськтеплоенерго” прийняти на баланс котельню за адресою Карла Маркса, 18а. І це всупереч тому, що розглядався позов міськради до “Моріс”, предметом якого було розірвання договору оренди, якої залишалося ще два роки. Вінницький господарський суд 2 жовтня 2009 року визнає договір недійсним. Кирийчук подає апеляцію. Але всупереч закону вже 7 жовтня на підприємство “Моріс” приїхали кілька автобусів з міліцією. Приміщення підприємства опечатали, Кирийчука більше не пустили на робоче місце.
 - Я все ще сподівався на Феміду, - каже Віктор Кирийчук. - Але 24 грудня Житомирський апеляційний господарський суд залишив рішення Вінницького господарського суду без змін, а мені відмовив.

Кримінальне переслідування Кирийчука
Юридично до 24 грудня 2009 року Кирийчук, як директор, мав право розпоряджатися підприємством “Моріс”. Але фактично котельнею управляло Вінницяміськтеплоенерго. Віктор вважав себе легітимним керівником. Разом зі своїми працівниками, які продовжували працювати і підтримувати його, розіслав платіжки споживачам за гарячу воду та тепло. 
- Але це не сподобалося рейдерам, - каже Кирийчук.
За фактом надсилання Віктором платіжок, прокуратура відкрила кримінальну справу, а рахунки “Моріса” заарештували.
- Загалом, проти мене чотири рази відкривали кримінальні справи і провадження, - розповідає Віктор Кирийчук. - Але усі закривали через відсутність складу злочину.
У свою чергу протягом 2009-2014 років написав безліч скарг та звернень. Він скаржився як у міську, так і обласну прокуратури. Писав і в Генеральну прокуратуру. Звертався до президента та депутатів - все марно.
 - П’ять років борюся за справедливість, адже у мене забрали не тільки підприємство, але і майно, яке йому належало. “Висять” також до кінця несплачений банку кредит, невиплачені податки і заробітна плата працівникам. Цікаво, що люди, які останній раз сплатили “Морісу” за послуги, змушені були платити ще й Вінницяміськтеплоенерго, адже ті не здійснили для них ніяких взаєморозрахунків.

Міськрада: ми врятували район від холоду
Ситуацію з котельнею на вулиці Карла Маркса прокоментував заступник міського голови Володимир Слишинський.
 - Та котельня давно мала передатися у міську комунальну власність, просто там дехто “схімічив”, - каже Володимир Слишинський. - Що стосується оренди, то було кілька рішень судів, які підтвердили абсолютну правомочність наших рішень. Котельня була фактично не підготовлена до опалювального сезону. Сезон мав от-от відкритися, і якби міська рада не вжила заходів, то там би весь масив залишився без тепла. Після передачі котельні Вінницяміськтеплоенерго, було вкладено багато зусиль та коштів, щоб підготувати котельню до опалювального сезону. Ми поспішали, адже можна навіть співставити по датам, коли починаєтсья сезон і коли приймалися ці рішення.
Також заступник міського очільника прокоментував, чому місто спочатку погодилося поручитися перед банком, для отримання кредиту “Морісом”, а потім вирішили діяти по іншому.
 - Велися переговори про перекредитування, але все одно було прийняті рішення, щоб повернути котельню у міську комунальну власність, - каже Володимир Слишинський. - Це рішення потрібно було прийняти дуже давно, але Кирийчук багато обіцяв зробити до сезону, тому ми навіть готові були виступати поручителями. Оскільки котельня не була готова, а була доведена “до ручки”, тому ми вимушені були діяти в такий спосіб. Хоча він і встановив два нових котлових агрегати, але не зробив багато технічних дій. Зокрема не здійснив очистки води та багато чого іншого.

Коментар експерта
Андрій Шевчук, вінницький адвокат
- Чинним законодавством України дійсно встановлено, що договір оренди може бути розірвано за рішенням суду в разі істотного порушення договору однією зі сторін. При цьому істотним є таке порушення, внаслідок якого друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона  розраховувала при укладенні договору.
У даному випадку, схоже на те, що за орендарем не зафіксовано жодного порушення умов договору, яке можна було б назвати  таким, що завдало істотної шкоди інтересам Вінницької міської ради, ось чому законність судових рішень викликає сумніви.
Починати захист своїх інтересів «Морісу» потрібно було ще до підписання договору, адже якби іще у 2001-му сторонами напряму було визначено вичерпний чіткий перелік підстав для розірвання договору, а також з’ясовано та викладено на папері, що є «істотне порушення умов» в рамках такого правочину, можливо, орендарю вдалося б уникнути подібного розвитку подій.
На сьогодні «Моріс» скористалося практично всіма способами захисту своїх прав, що існують в Україні. Залишається невикористаною можливість звернення до Верховного суду України та до Європейського суду з прав людини.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#рейдерство #влада #котельня #Вінниця
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...