• Головна
  • В мікрорайоні Поділля дві нові вулиці названі на честь генерала Гандзюка та професора Шульги
10:36, 30 серпня 2014 р.

В мікрорайоні Поділля дві нові вулиці названі на честь генерала Гандзюка та професора Шульги

Дві нові вулиці мікрорайону Поділля отримали назви на честь земляків – генерала Якова Гандзюка та професора Іллі Шульги. Відповідне рішення 29 серпня ухвалила Вінницька міська рада на черговій сесії. Генерал Гандзюк був військовим діячем УНР, професор Шульга – перший, хто почав досліджувати Голодомор 1932-1933 років на Поділлі.

Сьогодні вибір назви вулиці для кожного населеного пункту має особливе значення, адже в світлі подій, які нині відбуваються у нашій державі, на тлі патріотичного піднесення – кожна громада прагне увіковічнити в пам’яті тих людей, які були віддані своїй державі і були справжніми патріотами України. Такими громадянами були й генерал УНР Яків Гандзюк та професор Ілля Шульга. Саме на їхню честь сьогоднішнім рішенням сесії міської ради названі дві запроектовані вулиці у мікрорайоні Поділля.

В мікрорайоні Поділля дві нові вулиці названі на честь генерала Гандзюка та професора Шульги, фото-1

Генерал Яків Григорович Гандзюк – уродженець Поділля. Пройшов Російсько-Японську війну 1904 – 1905 рр. У Першій світовій війні воював за Українську Народну республіку проти більшовиків. В грудні 1917-го зайняв посаду командира 1-го Українського корпусу армії УНР. За час війни отримав дев’ять поранень, але загинув не в бою. Його разом з іншими досить високими військовими посадовцями схопили більшовики і запропонували перейти на їхній бік. Полонені рішуче відмовились зраджувати своїй країні. «Ви помилилися, бо ми українці, — сказав генерал Гандзюк — і нам зрозумілі причини, що змусили вас воювати з нами». Після цього їх розстріляли. На тілі генерала Гандзюка було знайдено 12 багнетних ран. Розстріляних знайшли в спільній могилі на однім із кладовищ та перепоховали з військовими почестями на цвинтарі Видубицького монастиря Києва.

Ілля Гаврилович Шульга – історик, доктор історичних наук, професор, Заслужений діяч вищої школи УРСР. У 1972 році переїхав до Вінниці і останні 20 років свого життя жив у Вінниці. Відомий дослідник та науковець. Очолював кафедру історії Вінницького педагогічного інституту. Брав активну участь у роботі краєзнавчого товариства «Поділля» та Товариства української молоді ім. Т.Г.Шевченка. Велику увагу приділяв педагогічній діяльності, розвитку краєзнавства, вивчав проблеми функціонування подільського села. Але найголовнішою його працею стало дослідження Голодомору на Вінниччині. Цією справою він зайнявся одразу, як тільки стали доступними для загалу джерела з історії України XX століття. У вересні 1990 року вперше в Україні відбувся Міжнародний симпозіум про Голодомор 1932-1933 років, учасникам якого запам’ятався блискучий виступ професора Шульги. Його науковий доробок становить понад 100 публікацій у різних виданнях, автор ряду монографій. Серед них – «Людомор на Поділлі». Помер у Вінниці 1993-го року.

«Сьогодні є багато звернень від різних організацій та політичних партій з приводу перейменування різних вулиць міста. Однак ми бачимо, що сама практика перейменування вулиць не буде мати підтримки серед вінничан. У цьому ми пересвідчились після 27 числа, коли проводили громадські слухання з приводу перейменування вулиці Андрія Іванова на вулицю імені героя Небесної Сотні Максима Шимка. Була досить гаряча дискусія, люди доволі емоційно реагували на це питання, і проголосували проти. Як альтернативу запропонували назвати на честь Максима зупинку. Ми мусимо підкоритись волі громади. Тому в подальшому ми повинні присвоювати імена героїв, які багато зробили для нашої держави і Вінниці зокрема, саме новим вулицям», - зазначив виконуючий обов’язки міського голови Сергій Моргунов, коментуючи ухвалене депутатами рішення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Поділля
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...