Життя європейців: Екологія в Латвії

"Екологія – дисципліна, яка дає можливість розвиватися всебічно", – розповідає еколог Юлія Терещенко.

Ідея обрати шлях охорони природи прийшла до неї, коли вона закінчувала середню школу. Адже екологічна освіта відкриває багато можливостей: під час навчання Юля побувала на практиці в заповіднику та розраховувала навантаження на навколишнє середовище від виробництва одного мобільного телефону. Вона мала можливість вираховувати забруднення від аеропорту "Домодєдово" та вигадувати нові методики екологічної освіти для табору літнього відпочинку для дітей, які перенесли онкологічні хвороби.

Юля отримала ступінь бакалавра на екологічному факультеті Міжнародного незалежного університету Екології та Політології в Москві, а потім повернулася в Латвію та закінчила магістерську програму в Латвійському університеті.

Зараз дівчина продовжує наукову діяльність у докторантурі в Латвії.

Еколог Юлія Терещенко

Латвія: "національний рух та рух на захист природи були одним цілим"

"Латвія в багатьох аспектах благословенна країна", – продовжує Юля. Тут багато відносно дикої природи, багато річок та озер. Ліс займає близько половини території, а людей настільки мало, що вони не створюють сильного впливу на природне середовище.

Разом із тим, природа та екологія відіграють велику роль у самосвідомості латвійців. Не варто забувати про те, що прагнення вийти зі складу СРСР було прямим наслідком протесту проти двох проектів "із Москви": йдеться, зокрема, про будівництво п'ятої ГЕС на Західній Двині та про метро в Ризі.

Тоді національний рух та рух на захист природи були одним цілим, люди боролися за свою землю та за свою свободу, і саме ця боротьба принесла незалежність Латвії.

Без перебільшень можна сказати, що й у сучасному латвійському суспільстві екологічна свідомість відіграє дуже важливу роль.

Сьогодні Латвія має дуже амбіційну мрію стати найекологічнішою країною у світі. Ідея гарна – але лише час покаже, чи зможе країна її реалізувати.

Основні екологічні проблеми в Латвії

Вирубка лісу

Разом із тим, у Латвії існують екологічні проблеми, зізнається Юля. Перш за все, ідеться про вирубку лісу. Ліс для латвійців є джерелом заможності, оскільки близько половини лісів перебуває в приватній власності – це дозволяє латвійським родинам отримувати стабільні прибутки від продажу лісу.

Ставлення латвійців до лісу таке: "ліс дозрів", і тоді його, як пшеницю, можна зрізати та продати. І таке ставлення – не лише в людей, а й у державних підприємств, які мають свої державні лісові господарства.

Звісно, території після вирубки автоматично швидко засаджуються новими саджанцями. Але чи можуть 100 нових саджанців заввишки 10 см замінити собою ліс, чи зможуть вони бути прихистком для тварин, місцем гніздування для птахів, чи зможуть вони утримувати кореневою системою ґрунт?

"Зараз ми бачимо спроби запровадити, – і цим займаються переважно громадські організації та приватні власники – новий метод вирубки лісу: коли вирубка не відбувається суцільно на всьому гектарі лісу, а "вибірково", коли дерева вирубаються по одному, залежно від зрілості, близькості інших дерев, значимості в екосистемі тощо", – каже Юля.

Забруднення Балтійського моря

Забруднення Балтійського моря – дуже давня міжнародна проблема. Латвія може вплинути на неї лише частково, приділивши більшу увагу очищенню річок, які впадають у Балтійське море.

У решті питань її роль зведена до підписання міжнародних угод та фінансовій участі в проектах очищення, які реалізують інші країни.

Відходи

Відходи – це, вірогідно, не найсуттєвіша проблема країни, але вона дуже актуальна. Населення Латвії в цілому є готовим до того, щоби сортувати сміття. У дворах спальних районів великих міст є окремі контейнери для пластика, паперу та скла, окрім контейнерів для побутового сміття. Але водночас немає повної інфраструктури для переробки.

"Я була на полігоні із сортування та захоронення відходів і на власні очі бачила запаковані куби відсортованих відходів, які будуть поховано, тому що немає виробника, котрий би був готовий використовувати їх у якості ресурсу для виробництва. І це нерозумно, тому що дискредитує всю ідею розділення відходів", – розповідає Юля.

Зараз готується цілий ряд законодавчих ініціатив для покращення ситуації. Хоча, насправді, потрібні не лише закони, а й налагодження зв'язків із потенційними закордонними покупцями таких ресурсів.

Основні екологічні проблеми в Європі

"Екологічних проблем у Європі багато", – каже Юля. Кожні чотири роки Європейське Екологічне Агентство, ЕЕА, оприлюднює звіт про стан навколишнього середовища в Європі, і кожні чотири роки список проблем, які потребують першочергового вирішення, змінюється.

До того ж, можна виокремити декілька важливих проблем, які можуть відрізнятися від тих, які офіційно реєструються.

Зміна екосистем

Однією з найсуттєвіших екологічних проблем є перетворення екосистем через втручання людини до природних процесів. "Звісно, ми намагаємося зробити так, щоби все було красиво, безпечно та зручно. Добре побудувати сітку доріг, розмежувати території парканами та сітками, знищити хижаків тощо.

Але треба розуміти, що це означає також, що ми перегороджуємо шлях тваринам, які мігрують; що ми витісняємо їх на менші території, де може вижити лише невелика частка тварин – багато видів просто вимирають.

Зараз існують декілька європейських проектів, котрі намагаються відродити види та популяції, які зникли. Але часто вони невдалі – саме тому, що відсутні необхідні умови, немає простору. Крім того, порушується крихка рівновага в природі, і це призводить до цілого ряду наслідків".

Зміління річок

Іншою проблемою є зміління та заростання річок, зупинка їхнього руху, потепління води та відсутність кисневого обміну – як наслідок, відбувається повна зміна видового складу риб, річної флори та фауни.

Причин багато – це й споживання води, а відтак і зниження рівня ґрунтових вод, а також зміна клімату.

Усупереч тому, що багато хто з авторитетних учених достатньо скептично ставиться до цієї ідеї, Юля схильна думати, що зміна кліматичних умов, що виражена у феномені "глобального потепління", відбувається не лише через "парникові гази", але й через зміни в циклах водного обміну, температурного режиму, через різноманітні ґрунтові процеси – усе це пов’язано із цілим рядом різних природних та антропогенних факторів.

Ініціативу здійсню МГО "Інтерньюз-Україна" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження"

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
Врачи не смогли откачать школьницу В Винницкой области в школе произошла трагедия. Второклассница на перемене пожаловалась на боль в голове, а уже через несколько минут и вовсе потеряла сознание. Ребенка попыталась спасти медсестра и медики скорой помощи, но их старания оказались напрасными, девочка умерла. Отец девочки рассказал, что она была абсолютно здоровой, и не жаловалась на самочувствие и головную боль. Он до сих пор не может поверить в то, что про...
Общество
По состоянию на утро 19 октября сразу две винницкие больницы перегружены больными COVID-19. Если в «районке» процент занятых коек составляет 112,7%, то в первой больнице – 100,4%. Критическим или близким к критическому состояние еще в нескольких районных учреждениях, которые являются опорными, а именно в Жмеринской (145%) и Гайсинской ЦРБ (98,5%). Как сообщают в Винницкой ОГА, в 20 опорных больницах развернуто 1426 коек для лечения больных коронавирусной и...
Происшествия
В Виннице по улице Келецкой возле перекрестка с улицей 600-летия произошло ДТП, в котором пострадала женщина - водитель «BMW» въехал на остановку общественного транспорта и сбил ее там.В отделе коммуникации ГУ Нацполиции Винницкой области сообщили, что пострадавшую госпитализировали в больницу.«По предварительной информации, водитель не справился с управлением, съехал с дороги и допустил наезд на женщину, которая на остановке ждала общественный транспорт.С...
Спорт
Об этом сообщает пресс-служба Винницкого городского совета.Сообщается, что Геннадий Масленников занял первое место в весовой категории 60 кг. "Серебро" привезли Илья Суслов (весовая категория 56кг), Владимир Салецкий (весовая категория 69кг) и Владимир Кушнир (весовая категория 91кг). В городской комплексной детско-юношеской спортивной школе "Винница" можно заниматься такими видами спорта: бокс, греко-римская борьба, стрельба пулевая и таэквон-до ИТФ.
Криминал
17 октября задержали 41-летнего правонарушителя, который из-за внезапного конфликта угрожал пистолетом винничанину. Инцидент произошел в середине парковки торгового центра на улице Соборной.Об этом сообщают в отделе коммуникации полиции Винницкой области.Около 20:00 ч. в полицию поступило сообщение от 26-летнего винничанина о том, что во время разъезда на парковке торгового центра между ним и водителем Daewoo Matiz возник ситуативный конфликт. Водитель Dae...
Общество
Винница стала одним из первых городов в Украине, которое уже закупило 6000 доз вакцины против гриппа, а в прошлую пятницу 1200 винничан получили прививки. Вакцинация проводится в рамках муниципальной программы «Стоп грипп» - жители общины платят только 50% стоимости вакцины.Об этом сообщается на сайте Винницкого городского совета.Как говорится в сообщении, по прогнозам Всемирной организации здравоохранения, в эпидсезоне 2020-2021 в северном полушарии, а со...
Происшествия
18 октября в селе Тарасовка Жмеринского района водитель "ВАЗа" допустил наезд на 79-летнюю пенсионерку. Потерпевшая с травмой головы и ушибом позвоночника госпитализирована в травматологическое отделение больницы.Около 10:30 на улице Шевченко 32-летний водитель автомобиля "ВАЗ 210994-20", житель города Жмеринка, двигаясь задним ходом,  не убедился в безопасности и совершил наезд на пенсионерку, которая стояла позади автомобиля.79-летняя пострадавшая госпит...
Общество
С 62 новых подтвержденных случаев коронавируса, выявленных на Винниччине за минувшие сутки, ровно половина - 31 жителей областного центра. Винницу с понедельника переведены в «оранжевую» карантинную зону.По информации Винницкого областного лабораторного центра МЗ и ОГА, также новые случаи выявлены в Калиновском (10), Тывровском (5), Винницком, Жмеринском и Шаргородскому (4), Ильинецком, Липовецком, Немировском и Хмельницком (1) районах.Выздоровели 5151 чел...
Общество
16 октября от COVID-19 умер Главный санитарный врач Тульчинского района Николай Кириченко. Болезнь оборвала жизнь специалиста на 68 году.Об этом сообщила народный депутат Лариса Билозир. "Он был очень скромный, профессиональный и человечный. Сколько работал, всегда заботился о людях. Очень позитивный человек", - написала Билозир.