Сьогоднішньої ночі вінничанки можуть дізнатися ім’я судженого

Завтра, 13 грудня, згідно з православним календарем, вшановують святого Андрія Первозванного. А напередодні, 12 грудня, дівчата намагаються дізнатися свою долю, тобто ворожать. Традиція – давня, ще дохристиянська.

На Вінниччині існує багато способів ворожіння. Вони передавалися з покоління в покоління і користуються популярністю до сьогодні. Так, наприклад, у старовину дівчата пекли невеликі круглі коржі з білого борошна, замішаного на воді, яка принесена з колодязя в роті. З настанням вечора в будинок пускали голодного пса. Згідно з повір’ям, та дівчина, чий коржик собака з’їдав першим, повинна була вийти заміж швидше, ніж інші. Та ж, коржик якої собаці не сподобався, ризикувала назавжди залишитися без чоловіка. До і після ворожіння потрібно мовчати, поки не настане ранок.

У сучасних дівчат досить популярні ворожіння на золотих перстнях, на старовинних книгах, на ножицях. Одне з найбільш поширених, що не потребує особливих зусиль і підготовки, полягає в тому, що напередодні свята, 12 грудня, дівчина кладе під подушку мішечок з написаними на окремих аркушах паперу чоловічими іменами. Вранці 13 грудня вона витягує один з аркушиків: яке ім’я випаде, так і зватимуть майбутнього чоловіка.

Також прийнято вважати, що чоловік, який приснився дівчині в ніч на 13 грудня, стане її чоловіком. А ось як описуються в книзі «Звичаї, повір’я, кухня та напої малоросіян» М.А.Маркевича два «найдієвіші» старовинні способи ворожіння:

«1. Взяти жменю коноплянаго насіння, вийдті в’опівночі на двір, три рази обійти Навколо хати або повітки, сіяти в цей час насіння, скородь їх сорочкою і примовляти: Я, святий Андрiй, Конопельки ciю; Дай-же, Боже, знати С’кім’ вісілье грата. Женіх’ присниться неминуче.

2. До схід сонця, таємно ві всіх’, взяти жменю коноплянаго насіння, зав’язати в’сорочку і носити цілий день; Ввечері посіяти; заскородіть сорочкою і, не сумніваючись, сказати: «Хто мині суджений, тієї приде зо мною Конопельки брати». Суджений неодмінно прідет’ вночі смикати коноплі. Але буде це їм можна вживати і на переддень новаго року».

i-vin
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии