Чи отримають вінничани за рік страхову медицину

При нинішньому рівні інфляції, сірих зарплатах та соціалістичній ментальності суспільства обіцянки нового міністра охорони здоров'я запустити в Україні страхову медицину в кінці наступного року виглядають дещо перебільшеними

Днями новий міністр охорони здоров'я України Олександр Квіташвілі анонсував, що до кінця 2015 року в країні можна буде запускати програму страхової медицини. "Я думаю, що до кінця 2015 року будуть передумови того, щоб запускати таку медицину", - зазначив Квіташвілі.

Також міністр уточнив, що будувати державну страхову компанію було б неправильно, оскільки всі ризики ляжуть на держбюджет. На його думку найбільш ефективно було б залучити різні джерела фінансування лікарень: не тільки державні, а й страхові, і приватні.

Звичайно, така загальна фраза досить мало говорить про майбутні зміни в українській медичній сфері, але терміни переходу на страхову медицину виглядають досить фантастичними.  

Перше і дуже важливе питання - як платити і як збирати гроші. Проблема адміністрування такої системи охорони здоров'я архіважлива.

im578x383-%D0%B82.jpg

Знаючи історію стосунків українців з податками досить туманною виглядає перспектива швидкого налагодження механізму зборів цих коштів. Щоб виховати дисципліну самостійної сплати медичного страхування потрібно точно не пару років і чимало дієвих механізмів.Але скоріш за все відраховувати ці внески з зарплати працівника (як і єдиний соціальний внесок) буде роботодаваець.

Тут ми стикаємось з іншою проблемою - сірі зарплати. Наврядчи на якісне медичне обслуговування вистачить відрахувань з офіційної 1-2 тисяч гривень. Може скластися чергова проблема з неефективністю. Ніби люди і платять за страхову медицину, але, або сума доплат з бюджету знову дуже велика, або отримують медпослуги на копійки, які і заплатили. І знов отримуємо соціальне обурення: "ми ж платимо за медицину, то де вона?".

Власне, в Росії подібну систему обов'язкового медичного страхування пробують запровадити останні кілька років. Системою охоплені уже майже всі росіяни, які сплачують в середньому близько 625 рублів (175 грн) на місяць.

В результаті тягар охорони здоров’я фактично повністю залишився на державному бюджеті – у вигляді прямих дотацій, та на гаманцях пацієнтів, які таки мали нещастя захворіти – у вигляді корупційної складової. Позабюджетний фонд виявився не в стані задовольняти й чверті потреб медицини. При тому бюрократичний апарат для адміністрування фінансових потоків помітно зріс.

Тому коли "ситі нафтові роки" закінчились, до невисокої якості медичних послуг додалась зрима перспектива масових скорочень лікарів, яка вже викликала достатньо потужну, як для Росії, протестну хвилю. 

До того ж, мабуть українцям запропонують різні страхові поліси, які покривають різні залежності від відрахувань медичні випадки. І тут ми відразу згадаємо епізоди з американських фільмів з фразою лікаря: "Вибачте, але ваша страховка цього не покриває".

Можливо міністерство впровадить систему, коли роботодавець з власного бажання або пропонує "страховку", приймаючи на роботу людину, або ні. Такого роду привілеї можуть бути ефективними для залучення кращих кадрів на кращих умовах. Але, знаючи економічну ситуацію в країні і рівень безробіття, говорити про такий механізм в країні зарано. А можливостей вимагати у роботодавців страховки в українців поки немає.

Ще одна середньострокова проблема - економічне падіння країни. Національний банк України прогнозує інфляцію в країні в 2014 році на рівні 25%. В 2015 році банківський регулятор прогнозує до 10%. Тобто відрахування на страхову медицину за рік можуть знецінитись на ці десять відсотків. Відповідно і медичних послуг ми зможемо отримати менше.

Звичайно, інфляція це не рідкісна хвороба, якою заражена тільки Україна. Але потрібно розуміти, що для жорстких реформ в такій чуттєвій сфері як медицина одного року, який ще й накладається на економічний спад, буде замало.

Також не слід забувати, що, незважаючи на постійну догму про "жорсткі реформи-урізання", українське суспільство залишається дуже соціалістичним. І в ментальному плані і в практичному.

Перше, чимало людей вважають, що всім "від їжі до розваг" їх повинна забезпечувати держава. Про те, звідки на це брати гроші зазвичай не дуже замислюються.

А друге - в українському суспільстві чималий прошарок дійсно бідних людей. Вони не матимуть змоги відраховувати гроші на страхову медицину. І тут можна, або збільшувати армію людей, які будуть отримувати дотації (що практично означає відсутність будь-яких змін),  або збільшити навантаження на тих, хто ще має змогу оплачувати страхову медицину.

До того ж, найбільше медичного обслуговування потребують люди пенсійного віку, а їхня пенсія навряд дозволяє робити релевантні до якісної медицини відрахування. А це означає, що скоріш за все,медичні послуги великої кількості непрацюючих людей, буде оплачувати менша кількість працюючих.

Так, можливо новий уряд готовий різати по живому і міняти стару неефективну систему охорони здоров’я. Але в постсоціалістичній країні, жителі якої звикли безкоштовно отримувати медичні послуги і не завжди підозрюючи, що навіть за погану медицину хтось платить, довести потрібність реформ буде дуже складно. До того ж українці так люблять фразу "здоров'я - головне" (хоч і помираємо ми рано і хворіємо багато) і посягання на "головне" може викликати досить сильні обурення.

im578x383-%D0%B81.jpg

Взагалі медичне страхування це проблема об яку ломали свої списи керівництва багатьох країн. Навіть нова медична реформа здавалось би багатих США, яку іменували Оbamacare викликала чимало протестів і налаштувала американців (особливо бідних) проти Обами.

Звичайно, ефективними грузинськими реформами, в тому числі і медичними, можна захоплюватися. Також не можна зволікати зі змінами в Україні. Але новому міністру попри заповіді "робити не дивлячись ні на що", потрібно ще враховувати чимало особливостей української ситуації. Зараз здається, що іншого виходу як різати по живому немає, але потрібно щоб відрізані залишилися живими. 

im578x383-%D0%B83.jpg
espreso
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
22 просмотра в ноябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Митрополит Винницкий и Барский Симеон стал единственным из 83 иерархов, который не подписал постановление Собора Украинской православной церкви Московского Патриархата о непризнании Томоса для создания Украинской афтокевальной церкви, решение о котором принят Вселенским Патриархатом в октябре. Состоялся экстренный Собор УПЦ МП 13 ноября. На нем церковные иерархи приняли постановление, в котором назвали недействительным решение Синода Вселенского патриархат...
Спорт
Уже экс-президент винницкой Нивы Василий Вовк больше не выполняет свои обязанности в клубе.Волк на своей странице в Фейсбуке выложил сообщение, в котором заявил, что подал заявление об увольнении с должности президента футбольного клуба Нива Винница. Как сообщает сам Волк, заявление уже рассмотрено, а он уже не работает в клубе. Заметим, что официальный сайт винницкой Нивы об этом не сообщает. Кроме того, в заметке Василий Вовк объяснил свое решение и побл...
Общество
Завтра, 16 ноября в течение одного дня Винницей будет курсировать необычный трамвай. Он будет белый и иметь большой ... нос.Об этом сегодня во время пресс-тура на территории завода Кристалл сообщили организаторы Air ГогольФест. Такой трамвай под номером 339 будет выполнять функцию инфо-поинта фестиваля. В нем также будет кондуктор, однако он не будет брать денег с пассажиров.Трамвай будет курсировать по маршруту "Железнодорожный вокзал" - "Вишенка" с 10:00...
Общество
Жители Винницы устроили акцию, участники которой "сдавали" детей "напрокат" бабушкам и дедушкам, которые живут в доме-интернате. Главной целью мероприятия было создание для одиноких людей атмосферы настоящей семьи и сделать их хоть немного счастливее, сообщает издание Винница.info. "Прокатные" дети принесли с собой подарки и устроили совместное чаепитие с бабушками и дедушками, ели сладости и создавали своими руками различные поделки. Уже через несколько м...
Общество
СБУ и прокуратура во время обыска в винницком офисе IT-компании LetyShops изъяли папки с документами, два ноутбука и телефон, сообщил глава LetyShops Игорь Гнатовский. Об этом со ссылкой на Facebook IT-Association Vinnytsia сообщает 0432.ua. "В результате 7 часового обыска в офисе компании в городе Винница, с участием следователя по особо важным делам ГПУ и группы оперативных сотрудников СБУ, было изъято 3 папки с документами, 2 ноутбука и 1 телефон", - со...
Происшествия
14 октября при въезде в город Бар водитель автомобиля «ВАЗ 21213» совершил ДТП, в результате которого пострадал 37-летний велосипедист. Травмированный в тяжелом состоянии находится в реанимации.Около 18.00 при въезде в город Бар нетрезвый руководитель автомобиля «ВАЗ 21213» допустил наезд на 37-летнего местного жителя, который двигался на велосипеде. После этого водитель автомобиля выехал на встречную полосу движения, где столкнулся с Honda.В результате ав...
Общество
Делегация из Украины, среди которых и винничане, посетила Турцию. В Стамбуле они встретились со Вселенским Патриархом Варфоломеем. Украинцы, большинство из которых это дети, передадут главе Вселенского патриархата «Книгу добра», в ней содержится 50 реальных историй – о добре вокруг нас и 50 рисунков серии «Добро глазами детей».Авторами историй является непосредственно дети из разных регионов Украины, которые присылали письма организаторам проекта. Правда,...
Криминал
14 ноября, был задержан председатель Казатинского районного совета Виктор Слободянюк. В Управлении защиты экономики в Винницкой области сообщили, что чиновник подозревается в получении взятки в размере 95 тыс. гривен. Деньги Слободянюк якобы требовал от предпринимателя за непрепятствование том в его деятельности. По словам правоохранителей, председатель райсовета организовал целую схему вымогания и получения взяток от бизнесменов.«Оперативники Управления з...
Происшествия
Вчера утром, 14 ноября в селе Шендеров Тывровского района сгорел частный жилой дом. Во время его тушения спасатели обнаружили в комнате тело 80-летнего владельца квартиры.Как сообщает ГУ ГСЧС в Винницкой области, вероятно, хозяин сам вызвал пожар, куря в доме. Старый глиняный домик за час выгорел дотла.