Чи отримають вінничани за рік страхову медицину

При нинішньому рівні інфляції, сірих зарплатах та соціалістичній ментальності суспільства обіцянки нового міністра охорони здоров'я запустити в Україні страхову медицину в кінці наступного року виглядають дещо перебільшеними

Днями новий міністр охорони здоров'я України Олександр Квіташвілі анонсував, що до кінця 2015 року в країні можна буде запускати програму страхової медицини. "Я думаю, що до кінця 2015 року будуть передумови того, щоб запускати таку медицину", - зазначив Квіташвілі.

Також міністр уточнив, що будувати державну страхову компанію було б неправильно, оскільки всі ризики ляжуть на держбюджет. На його думку найбільш ефективно було б залучити різні джерела фінансування лікарень: не тільки державні, а й страхові, і приватні.

Звичайно, така загальна фраза досить мало говорить про майбутні зміни в українській медичній сфері, але терміни переходу на страхову медицину виглядають досить фантастичними.  

Перше і дуже важливе питання - як платити і як збирати гроші. Проблема адміністрування такої системи охорони здоров'я архіважлива.

im578x383-%D0%B82.jpg

Знаючи історію стосунків українців з податками досить туманною виглядає перспектива швидкого налагодження механізму зборів цих коштів. Щоб виховати дисципліну самостійної сплати медичного страхування потрібно точно не пару років і чимало дієвих механізмів.Але скоріш за все відраховувати ці внески з зарплати працівника (як і єдиний соціальний внесок) буде роботодаваець.

Тут ми стикаємось з іншою проблемою - сірі зарплати. Наврядчи на якісне медичне обслуговування вистачить відрахувань з офіційної 1-2 тисяч гривень. Може скластися чергова проблема з неефективністю. Ніби люди і платять за страхову медицину, але, або сума доплат з бюджету знову дуже велика, або отримують медпослуги на копійки, які і заплатили. І знов отримуємо соціальне обурення: "ми ж платимо за медицину, то де вона?".

Власне, в Росії подібну систему обов'язкового медичного страхування пробують запровадити останні кілька років. Системою охоплені уже майже всі росіяни, які сплачують в середньому близько 625 рублів (175 грн) на місяць.

В результаті тягар охорони здоров’я фактично повністю залишився на державному бюджеті – у вигляді прямих дотацій, та на гаманцях пацієнтів, які таки мали нещастя захворіти – у вигляді корупційної складової. Позабюджетний фонд виявився не в стані задовольняти й чверті потреб медицини. При тому бюрократичний апарат для адміністрування фінансових потоків помітно зріс.

Тому коли "ситі нафтові роки" закінчились, до невисокої якості медичних послуг додалась зрима перспектива масових скорочень лікарів, яка вже викликала достатньо потужну, як для Росії, протестну хвилю. 

До того ж, мабуть українцям запропонують різні страхові поліси, які покривають різні залежності від відрахувань медичні випадки. І тут ми відразу згадаємо епізоди з американських фільмів з фразою лікаря: "Вибачте, але ваша страховка цього не покриває".

Можливо міністерство впровадить систему, коли роботодавець з власного бажання або пропонує "страховку", приймаючи на роботу людину, або ні. Такого роду привілеї можуть бути ефективними для залучення кращих кадрів на кращих умовах. Але, знаючи економічну ситуацію в країні і рівень безробіття, говорити про такий механізм в країні зарано. А можливостей вимагати у роботодавців страховки в українців поки немає.

Ще одна середньострокова проблема - економічне падіння країни. Національний банк України прогнозує інфляцію в країні в 2014 році на рівні 25%. В 2015 році банківський регулятор прогнозує до 10%. Тобто відрахування на страхову медицину за рік можуть знецінитись на ці десять відсотків. Відповідно і медичних послуг ми зможемо отримати менше.

Звичайно, інфляція це не рідкісна хвороба, якою заражена тільки Україна. Але потрібно розуміти, що для жорстких реформ в такій чуттєвій сфері як медицина одного року, який ще й накладається на економічний спад, буде замало.

Також не слід забувати, що, незважаючи на постійну догму про "жорсткі реформи-урізання", українське суспільство залишається дуже соціалістичним. І в ментальному плані і в практичному.

Перше, чимало людей вважають, що всім "від їжі до розваг" їх повинна забезпечувати держава. Про те, звідки на це брати гроші зазвичай не дуже замислюються.

А друге - в українському суспільстві чималий прошарок дійсно бідних людей. Вони не матимуть змоги відраховувати гроші на страхову медицину. І тут можна, або збільшувати армію людей, які будуть отримувати дотації (що практично означає відсутність будь-яких змін),  або збільшити навантаження на тих, хто ще має змогу оплачувати страхову медицину.

До того ж, найбільше медичного обслуговування потребують люди пенсійного віку, а їхня пенсія навряд дозволяє робити релевантні до якісної медицини відрахування. А це означає, що скоріш за все,медичні послуги великої кількості непрацюючих людей, буде оплачувати менша кількість працюючих.

Так, можливо новий уряд готовий різати по живому і міняти стару неефективну систему охорони здоров’я. Але в постсоціалістичній країні, жителі якої звикли безкоштовно отримувати медичні послуги і не завжди підозрюючи, що навіть за погану медицину хтось платить, довести потрібність реформ буде дуже складно. До того ж українці так люблять фразу "здоров'я - головне" (хоч і помираємо ми рано і хворіємо багато) і посягання на "головне" може викликати досить сильні обурення.

im578x383-%D0%B81.jpg

Взагалі медичне страхування це проблема об яку ломали свої списи керівництва багатьох країн. Навіть нова медична реформа здавалось би багатих США, яку іменували Оbamacare викликала чимало протестів і налаштувала американців (особливо бідних) проти Обами.

Звичайно, ефективними грузинськими реформами, в тому числі і медичними, можна захоплюватися. Також не можна зволікати зі змінами в Україні. Але новому міністру попри заповіді "робити не дивлячись ні на що", потрібно ще враховувати чимало особливостей української ситуації. Зараз здається, що іншого виходу як різати по живому немає, але потрібно щоб відрізані залишилися живими. 

im578x383-%D0%B83.jpg
espreso
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
22 просмотра в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
В Виннице 17 января чрезвычайники спасли кота, который забрался на десятиметровую высоту на дерево. Об этом сообщили в пресс-службе УГСЧС области.«... с помощью автолестницы сняли с дерева кота, который почти сутки просидел в ожидании спасения», - говорится в сообщении. Напуганное и замерзшее животное спасатели передали владельцам.
Общество
Национальная полиция открыла уголовное производство по заявлению лейтенанта Виктории Сикал. В заявлении говориться, что командир воинской части А1358 домогался к ней. 24-летний лейтенант утверждает, что в течение года командир воинской части предлагал ей облегчить воинское бремя в обмен на интимные услуги. Также правоохранители Винницкой области сообщают, что следователь внес сведения в реестр досудебных расследований еще 21 декабря 2018 года. Криминальное...
Общество
18 декабря считается днем памяти Саввы Освященного. Он почитается славянскими христианами наравне с Варварой Илиопольской и Николаем Чудотворцем. Издавна на Саввин день выпадают сильные морозы. Поэтому народные приметы предостерегают людей от прогулок за пределами отапливаемых помещений. В старину люди старались не выходить наружу, опасаясь смерти на холоде. В Саввин день нередко терялись и замерзали на морозе. Сам Мороз представлялся вполне разумной лично...
Политика
Первым о ком спрашивали у винничан был Владимир Зеленский.Тогда люди отвечали охотнее и без особых подозрений к журналистам.На этот раз было сложнее. В основном, когда встречные винничане слышали фамилию «Тимошенко», то проходили мимо журналистов и камеру. Но несколько мыслей все же удалось уловить. Что о «вечной» кандидатке в президенты думают жители Винницы, смотрите в видео: Видео сайта: 20minut
Происшествия
Сегодня, 17 января 2019 года, не вернулся из школы мальчик.- В районе 10:00 утра не явился на урок в 12 школе и до сих пор не вышел на связь. Семья проживает в жилом комплексе «Семейный», - рассказывает знакомая матери.Родители на данный момент в полиции дают описание пропавшего сына.Если Вы где-то видели пропавшего ребенка, просьба позвонить на 102.Справка: средняя школа 12 и жилой комплекс "Семейный" находятся по улице Максима Шимко (бывшая Карла Маркса)...
Культура
22 января в Виннице состоится кастинг на конкурс «Мисс Винница 2019». Участниками могут стать девушки в возрасте от 16 лет, которые не были, и не является замужем.Кастинг начнется в 18:30 по адресу: г. Винница, ул. Стрелецкая, 44, Городской дворец искусств «Заря».Кастинг проходит в два этапа:выход - в удобном для вас одежде;выход - в купальнике (на каблуках). Финалистки конкурса обязательно посещают репетиции три раза в неделю с 23.01.2019 по 3.03.2019 (ПН...
Происшествия
Пропавший 9 января нацгвардеец Ярослав Софиин, нашелся. Об этом в четверг, 17 января сообщает пресс-служба Западного территориального управления Нацгрвардии. "Военнослужащий не явился в военную часть якобы из-за конфликта с командованием и плохим отношением офицеров к личному составу. Все изложенные обвинения в адрес командования подразделения и военной части не соответствуют действительности, что признал и сам военнослужащий", - говорится в сообщении. Уто...
Происшествия
16 января, в 20:20 часов патрульные получили обращение информационного характера. Неравнодушный гражданин сообщил, что по улице Киевской двигался автомобиль Mitsubishi Lancer, который постоянно создавал аварийные ситуации и, возможно, был пьян. Полицейские разыскали водителя машины, которая сбила дерево и клумбу.Об этом сообщает патрульная полиция в Винницкой области.Инспекторы оперативно отреагировали и поехали в указанном направлении. По дороге они обнар...
Криминал
В Калиновском районе Винницкой области вечером 16 января задержали двух злоумышленников, совершивших разбойное нападение на 56-летнего местного предпринимателя. Об этом сообщили в ГУ ЧП в Винницкой области.Согласно информации правоохранителей, бизнесмена нападавшие ждали во дворе его же хозяйства. Когда тот подъехал на машине и вышел из нее, злоумышленники набросили ему на шею веревку и начали бить.Разбойники не сразу заметили, что в салоне автомобиля нахо...