Вибори на Донбасі: що мала на увазі Меркель?

Учора лідер Німеччини Ангела Меркель заявила, що на Донбасі мають бути проведені місцеві вибори у відповідності до української Конституції. На думку лідера Німеччини, у результаті ми "матимемо владу - тих, хто може говорити від імені регіону." Ангела Меркель також сказала, що цю ідею підтримав Володимир Путіна та певні кроки у цьому напрямку зробив Петро Порошенко. Ми вирішили обговорити таку перспективу із експертами.

Чи можливо зараз проводити вибори на окупованих територіях? З якими труднощами зустрінуться автори цієї ідеї? Чи не складеться ситуація, коли у зоні компетенції сепаратистських місцевих рад опиняться українські території? Чи є сенс змінювати адміністративні межі областей?

ЯКЕ МОЖЕ БУТИ ВІЛЬНЕ ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ В УМОВАХ ОКУПАЦІЇ?

Сергій Головатий, екс-міністр юстиції, народний депутат України шести скликань:

Сергій Головатий

- Вибори ніхто не проводить в умовах війни. Гадаю, що пані Меркель це знає. Здоровий глузд та європейські стандарти допускають вибори за двох умов: коли держава повністю контролює свою територію, коли відновлена юрисдикція, коли немає війни, коли на цій території нема іноземного війська та нема незаконних збройних формувань, а злочинці притягнуті до відповідальності. Вибори можливі, коли люди повернулися до своїх домівок, коли їхні будинки поремонтовані і вони мають нормальні умови для життя. Вибори не проводяться, доки не буде забезпечена можливість повернутися тим людям, хто хоче туди повернутися. І вибори не проводяться в умовах, коли мільйони виїхали, а на території залишилися одні злочинні елементи, бандити, яких треба притягати до відповідальності за масові вбивства та військові злочини.

Якщо це все буде зроблено, можна обговорювати технічні питання: межі округів, утворення комісій. Бо, наприклад, якщо в якійсь район люди не повернуться, то там округу не буде. Округи у плані чисельності населення мають відповідати, так би мовити, "середній температурі по лікарні".   

Пункт про вибори можна записувати у протокол, але треба записувати часові та інші параметри, коли їх можна проводити. Це ж просто знущання! Які вибори під соратниками Гіркіна?

Зараз там діють адміністрації, люди перебувають в страху за життя та майно. Яке може бути вільне волевиявлення  людини, коли вона страждає та думає лише про виживання. Я дивуюся, у що грають європейські лідери, пропонуючи нам вибори зараз. Українська влада не повинна ловитися на цю гру, як карась на гачок.

ВИБОРИ В "ДНР", ЦЕ ЯК В СІРІЇ ТА ІРАКУ ПРОВОДИТИ ВИБОРИ СИЛАМИ ІСЛАМСЬКОЇ ДЕРЖАВИ

Юрій Ключковський, народний депутат України чотирьох скликань, працював у комітетах державного будівництва та місцевого самоврядування:

Юрій Ключковський

- Я читав пункт Мінських угод про вибори і не зрозумів кількох речей. За яким законом їх хочуть проводити? Та як їх проводити, коли по вулицях їздять танки?

Також невідомо, хто буде контролювати, чи дотримуються люди виборчого закону.

Можливо, мова йде про певний етап у реалізації Мінських угод. Якщо буде реалізовано перші етапи, у тому числі контроль над кордоном, виведення іноземних військ. Тільки після того можна говорити, на якій території хто обирається. Думаю, що слід чітко розділити території, які перебувають під контролем України та ті території, які знаходяться під контролем терористів, та проводити роздільні вибори у цих регіонах. Або ділити област,і або створювати сильний державний нагляд за діяльністю місцевих органів. Але все це дуже серйозні речі. Вже не кажу про те, як саме проводити вибори. Хто має формувати комісії та висувати кандидатів. Це наступні проблеми після створення мінімальних передумов для голосування громадян.

До речі, як забезпечити права тих, хто виїхав? Ми маємо мільйон переміщених осіб. Це дуже багато навіть для Донбасу, де дві області сумарно мають близько шести з гаком мільйонів виборців. Це одна шоста, 15% населення. Я вже не кажу про тих, хто загинув, адже обліку ніхто не робив. Треба з'ясувати, чи будуть голосувати громадяни України чи ті зальотні сірі гуси, які ходять з автоматами, але раптом виявиться, що вони - громадяни України. Я не бачу, як можливо провести швидкі вибори.

І бачу три запобіжники для того, щоб вибори не стали легалізацією бандитів.

Повинен бути відновлений  повний суверенітет України. Неможливо, щоб проведення виборів контролювали терористи або росіяни. Це смішно.

Коли буде відновлений суверенітет, то має бути  дотримана Конституція та закони України. Контроль за виборами повинен здійснюватися відповідно до українського законодавства. Повинно бути жорстке дотримання меж повноважень за новообраними радами. Аж до того, якщо вони будуть виходити за межі повноважень, то вони мають бути розпущені. Повинен бути забезпечений серйозний державний нагляд за їхньою діяльністю, щоб вони вирішували питання лише місцевого значення.

Питання виборів може стояти у порядку денному угод, але п'ятим-шостим пунктом. Коли ми підійдемо до них, слід визначати, за якою системою їх проводити, які партії братимуть участь, який спосіб висування кандидатів і кого вони мають представляти. "ДНР", як терористичну організацію? Це те саме, що в Сірії та Іраку дозволити проводити вибори силами Ісламської держави.

Слід думати, як змінити межі областей з урахуванням думки місцевих жителів. Можна подумати, як створити Маріупольску область  чи Сєверодонецьку область. Бо я глибоко переконаний, що Маріуполь не захоче підкорятися такій Донецькій області, яка має сепаратистів. Те саме стосується Лисичанська, Краматорська чи Сєверодонецька, які посмакували цієї терористичної влади та мають імунітет. Слід всерйоз думати, як забезпечити процедуру.  І вже коли буде відновлена демілітаризована територія,  коли там не буде жодної зброї, крім табельної зброї міліції, тоді можна говорити про те, як проводити вибори. При цьому зміна адміністративних меж повинна стати етапом підготовки. Я не думаю, що слід прирівнювати території, які були окуповані з територіями, які не були окуповані. Можна давати особливий статус територіям, які були окуповані, але не можна віддавати їм в юрисдикцію решту територій Луганської та Донецької області.

Я ЗА РОБОТУ НАД МАЙБУТНІМИ ВИБОРАМИ, АЛЕ ЩОБ ВОНИ НЕ НАГАДУВАЛИ "ПЕРЕМІР'Я"

Віктор Мусіяка, експерт-конституціоналіст:

Віктор Мусіяка

- Мені  здається, що основний посил Меркель: забезпечити проведення виборів на основі того, що Донбас - юрисдикція України. Бо вибори можливі після припинення вогню та виведення російського війська, роззброєння формувань та закриття кордонів. Тільки тоді можна буде проводити вибори.

 Там діє закон про особливу закону. Відповідно до нього, нагадаю, ще  7 грудня там мали провести вибори. Але вибори повинні проводитися по Конституції та згідно законів України. Я не припускаю, що вибори можливі за нинішніх умов. Це ідея неприйнятна. Якщо росіяни звідти вийдуть, то нам слід  переглянути умови оголошеної раніше амністії.  Амністія повинна бути індивідуальною щодо кожного, хто брав участь у цих діях. Ми не можемо прощати живодерів. Там слід судову систему відновити і пропустити через сито люстрації місцевих діячів. Одні повинні понести відповідальність, інші можуть бути амністовані.

І шлях до виборів на Донбасі - дуже непростий. Не припускаю, що у Мінську до чогось домовляться, а через тиждень - вибори.  Я за роботу над майбутніми виборами, але щоб вони не нагадували "перемір'я".

Покищо Путін використовує затишшя для підсилення збройних формувань. Але якщо процес роззброєння піде, якщо відновиться контроль та юрисдикція держави, якщо будуть розібрані завали із попереднім законом про особливий статус і коли пройдуть  люстраційні процеси, тоді можна буде говорити. Але я вважаю позитивом те, що вибори там не відбулися 7 грудня за законом про особливий статус. Тоді ми в чистому вигляді отримали би сепаратистські анклави. Тому підготовка виборів за всіх цих умов може зайняти півроку.  

ВИБОРИ? БЛИСКУЧА ІДЕЯ, НА ЖАЛЬ, БЕЗ ЧУДА НЕМОЖЛИВА

Олександр Барабаш, президент Асоціації народних депутатів, експерт виборчого права:

Олександр Барабаш

- Вибори на Донбасі - блискуча ідея. Кожні перемовини з представниками "ДНР", "ЛНР"  сьогодні виглядають незрозумілими та двозначними. Бандити, яких ніхто не визнає, чомусь є стороною переговорів. Але є два важливих моменти: як юридично, не порушуючи Конституцію, відокремити одну частину Донбасу від іншої? Де проводити вибори: на території всієї області чи на окупованій її частині? А якщо їх розділити, що це буде за документ, який явно суперечитиме Конституції України? Бо вибори на частині області - складне конституційно-правове питання. Ну як розчленувати у правовому відношенні дві області і обрати два органи влади? Адже зараз є дві обласні ради. Без зміни адміністративно-територіального устрою неможливо провести вибори.  Кого вони будуть представляти? Всю область? Частину області?

 Другий момент: вибори  повинні відбуватися із забезпеченням основних прав та свобод  громадян. Це вільне висування кандидатів, вільна агітація, що при засиллі банд терористів практично неможливо. Втім, якщо створити нормальні умови та очистити край, то вибори і не будуть потрібні.

Папа Лео Тринадцятий  колись на запитання Бердяєва, як об'єднати католицтво та православ'я сказав: блискуча ідея, на жаль, без чуда неможлива. У нашому випадку: неможлива без правових та військових передумов.

Хоча думка правильна, перемовини про майбутнє території треба вести з легітимними представниками, з повноважними органами місцевого самоврядування.  Якщо шукати компроміс, можна не акцентувати на деяких речах, пов'язаних із списками виборців.

Звісно, чисельність населення зменшилася. Але у Черновицькій, Закарпатській областях людей живе менше, ніж на територіях Луганської та Донецької областей, окупованих терористами. Кількість людей не є визначальним чинником. Таким чинником є забезпечення прав громадян, у тому числі й тих, хто виїхав з цих територій. Вони не втратили свого права впливати на свою владу. Люди, переселені по всій території України, як вони голосуватимуть? Ідея правильна, але стільки конституційних, правових, військових, моральних, демографичних та інших проблем, що вирішення їх не бачу.  Ну як змусити всіх бойовиків скласти зброю і не впливали на волевиявлення? Бо це не підлягає компромісу. Вважаю, що це неможливо.

ukrinform
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
61 просмотр в ноябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
Вчера, 19 ноября, около 15 часов на автодороге М-12 за нарушение правил дорожного движения патрульные остановили автомобиль Audi Q7 на чешской регистрации. Инспекторы проверили внедорожник по базе данных и установили, что он находится в международном розыске.Оказалось, что им незаконно завладели в Австрии. Кроме того, патрульные заметили признаки подделки в свидетельстве о регистрации транспортного средства. На место происшествия сразу вызвали следственно-...
Спорт
Заключительный день Кубка Украины по классическому жиму лежа стал щедрым на медали для винницких спортсменов.Среди юниоров в весовой категории до 105 кг победу одержал Лебедь Сергей с результатом 180 кг.В весовой категории до 120 кг первым стал Котощук Вячеслав и вторым Мишенко Руслан, результаты 200 и 195 кг соответственно.Среди женщин в весовой категории до 47 кг победу одержала Шкарапута Ирина с результатом 67,5 кг.В весовой категории свыше 84 кг, с рез...
Общество
Сегодня, 20 ноября, в Виннице устроили акцию протеста против законопроектов # 8487 и # 8488. Активисты ОО "Авто Евро Сила" ограничивают движение несколькими трассами области. Подобные акции протеста проводят по всей территории Украины.Активисты таким образом пытаются привлечь внимание властей к своим требованиям. Так называемые "бляхари" требуют снижения ставок налога на растаможку автомобилей с иностранной регистрации. Ранее активисты отмечали, что готовы...
Общество
В связи с ремонтом сети водоснабжения с 20 по 23 ноября будет перекрыто движение транспорта по улице Максима Шимко от дома №4 до дома №24. Поэтому две «маршрутки» выполнять объезд.Поскольку этим участком проходят автобусы №17 "Железнодорожный вокзал - Тяжилов (СТО)", маршрутные такси № 3А "1-й пер. Киевский - ул. Гонты - ул. Северная" и №17Б "Барское шоссе - ул. Луговая", они временно изменят свои маршруты. Движение будет осуществляться через ул. Чехова.
Происшествия
20 ноября вблизи с. Щетки Винницкого района столкнулись грузовик и «Daewoo» на польской регистрации. В результате аварии травмировались водитель легковушки и трое его пассажиров. На месте ДТП работают следователи.Около 10.20 на Немировской трассе столкнулись фура и легковушка. Предварительно, водитель грузовика выезжая со второстепенной дороги на главную, не предоставил преимущество в движении «Daewoo», который двигался в направлении Винницы. Водитель легк...
Политика
19 ноября начался официальный визит делегации Винничины во главе с губернатором Валерием Коровием в Торонто (Канада). В состав делегации вошли руководители основных бюджетообразующих предприятий области, объединенных в общественную организацию «Винницкий Бизнес-Клуб» и активно ищущих новые рынки сбыта своей продукции, в том числе, и в Канаде. Прямой товарооборот Винничины с Канадой в 2018-ом составил почти 2 миллиона долларов США: продукция машиностроитель...
Культура
Музыкальный коллектив "Фиолет" из г. Киева на винницкой сцене будет выступать 22 ноября! Винницкий концерт группы проходит в рамках всеукраинского тура с представлением альбома «Aurora». Кроме новой программы и свежих синглов, на концертах вы услышите все лучшие и давно известные песни Фиолет. Одна из самых романтичных и одновременно экспрессивный команд страны готовит в каждом городе тура свое неповторимое шоу, с приглашенными гостями и сюрпризами. Не про...
Общество
Винничаны стали участниками программы «Меняю жену». Анна уехала в Ирпень, а Светлана в Винницу.Удастся ли винничанке Ани наладить отношения с временным новым мужем, сможет ли она как следует присмотреть за его собаками? И как будет чувствовать себя Светлана в новой семье, где ей нужно будет позаботиться о двух детях, смотрите в видео.
Происшествия
19 ноября в 20:49 в Службу спасения "101" поступило сообщение о том, что на автодороге Бершадь-Теплик в с. Мягкоход Бершадского района в связи с ухудшением погодных условий рейсовый автобус Винница-Бершадь не смог подняться на повышение.По прибытию спасателей Государственной пожарно-спасательной части №16 выяснилось, что на автодороге находится еще два автобуса, которые не могут самостоятельно продолжить движение. Всего в транспортных средствах находилось...
Эта страница содержит контент для взрослых. Подтвердите, что Вам есть 18.