Що чекає на українців, які повернуться з армії

Робота в міліції чи алкоголізм і депресії. Спробуємо розібратись, що чекає тисячі українців, які повернуться з армії весною.

Майже рік служить в одній з частин Київської області 29-річний Андрій. Після історії із затриманням журналіста Руслана Коцаби за агітацію проти мобілізації Андрій заборонив публікувати свої фото, прізвище і навіть номер частини, пише Євгенія Вецько у №6 журналу Корреспондент від 13 лютого 2015 року.

«У нас всі незадоволені якось притихли», – каже він.

Але про те, як в його частині проходить підготовка до обіцяної Президентом Петром Порошенком демобілізації, Андрій розповісти погодився.

До Збройних сил він потрапив ще в березні 2014-го. Коли з військкомату подзвонили і запросили на десятиденні збори, прийшов не роздумуючи. Збори затягнулися на рік. Час, проведений в армії, він вважає втраченим.

«Фактично не було ні навчання, ні підготовки, – скаржиться Андрій. – Ще й хороша робота у цивільній сфері, яку міг отримати я, дісталася іншій людині».

Рятує солдата тільки думка про те, що вже в березні він зможе повернутися додому.

«Командир частини сказав, що прийшов наказ усіх відпустити. Десь місяць тому ми заповнили анкети, в яких в тому числі було питання, чи не хочемо ми залишитися, – згадує він. – У відповідь багато хто розсміявся».

Поки що до демобілізації в частині готуються тільки на словах. Хіба що на відповідальну роботу намагаються спрямовувати не резервістів, а контрактників. Ще відомо, що доведеться здати навіть форму, хоча раніше солдати в ній ішли на дембель. Але ні про процедуру звільнення в запас, ні про юридичні права вчорашніх солдатів їм не розповідають.

«Не знаємо навіть, чи можуть нас призивати повторно. Ніби як рік не можуть», – каже Андрій.

Запасний легіон

У кінці минулого року в Міноборони передбачали, що таких, як Андрій, буде близько 50 тис. Але зараз точну кількість солдатів, які готуються до звільнення, військові називати не поспішають.

«Їх буде рівно стільки, скільки прийшло в армію на першому етапі часткової мобілізації навесні 2014 року», – повідомив Корреспонденту заступник начальника департаменту інформаційних технологій Міноборони Сергій Галушко.

Служити солдати можуть не більше 355 днів.

Розпочнеться демобілізація в середині березня, закінчиться на початку травня. Ті, хто захоче залишитися в лавах Збройних сил, служитимуть за контрактом.

«Точної цифри щодо охочих продовжити службу у нас немає. Єдине, що я можу сказати, що за час, поки йде четверта хвиля мобілізації, близько 3.000 осіб прийшли у військкомати добровільно», – розповідає Галушко.

Але ось в частині нашого героя не знайшлося жодного, хто хотів би залишитися служити.

Повторно Андрія і його товаришів по службі обіцяють не призивати. Ситуація може змінитися лише у разі прямої збройної агресії на Україну й оголошення не часткової, а загальної мобілізації.

«Але у нас ходять чутки, що обіцянки провести ротацію – це тільки маневр, – побоюється Андрій. – Насправді нас залишать, додадуть 50 тис. новеньких і всіх кинуть на фронт».

У Міноборони цю інформацію вважають домислами і спростовують. Хоча і визнають, що армія постарається максимальну кількість військових, які пройшли через зону АТО, залишити на службі за контрактом.

«Збройні сили та інші формування зацікавлені в тому, щоб зберегти бойовий досвід громадян, які були призвані і зараз перебувають на військовій службі. Задіяний механізм короткострокових контрактів на час особливого періоду, а також повного контракту. І ми зараз активно працюємо з військовослужбовцями для того, щоб їхня максимальна кількість залишилася на службі за контрактом», – заявив журналістам перший заступник начальника Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу ЗСУ, генерал-майор Володимир Талалай.

Правда, це не стосується Андрія: безпосередньо в зоні АТО він не був і участі в бойових діях не брав.

Ложка меду

Для всіх, хто буде звільнений у запас навесні, українським законодавством був передбачений цілий пакет соціальних гарантій, кажуть у військовому відомстві.

Ті, хто брав участь в операції, отримають статус учасника бойових дій, а отже зможуть розраховувати на право на безкоштовне медичне обслуговування, знижки на оплату комунальних послуг, одноразову матеріальну допомогу в день демобілізації. Вони також зможуть потрапити на навчання до ВНЗ поза конкурсом, а час проходження військової служби в зоні АТО буде зараховано до стажу держслужби в трикратному розмірі.

Діти загиблих отримають право на позачергове зарахування до вузів і плюс все, що передбачено законом про статус ветеранів, гарантії їхнього соціального захисту.

За статус учасника бойових дій звільненим у запас теж доведеться повоювати: через бюрократичні нестиковки і неточності в законодавстві отримати його не так вже й легко. З початку АТО, за даними Генштабу, це вдалося лише 7 тис. бійців

Але за статус учасника бойових дій звільненим у запас теж доведеться повоювати: через бюрократичні нестиковки і неточності в законодавстві отримати його не так вже й легко. З початку АТО, за даними Генштабу, це вдалося лише 7 тис. бійців.

За мобілізованими, які не були в зоні АТО, протягом року було закріплено робоче місце. Саме тому з ротацією керівники Збройних сил обіцяють не затягувати.

«У березні закінчується термін гарантування збереження середнього заробітку та робочих місць громадян, які були призвані в ході першої черги. Безумовно, ми не маємо права і не можемо допустити загострення суспільно-політичної обстановки, і в період березень-травень будемо звільняти громадян, призваних під час першої черги мобілізації», – обіцяє Талалай.

Якщо роботодавець порушив цю норму закону, то військовозобов'язаному радять звертатися до суду.

На благо держави

Учасників бойових дій обіцяють, наскільки це буде можливо, працевлаштувати в правоохоронні органи. Зокрема, в патрульну службу МВС.

«Багато кандидатів у патрульну службу зараз перебувають у зоні проведення антитерористичної операції», – зазначає перший заступник міністра внутрішніх справ України Ека Згуладзе.

«Ми зацікавлені в тому, щоб у новій поліції служили воїни, які пройшли випробування бойовими діями, в АТО довели свій патріотизм. Щоб вони наповнили нову поліцію якісно новим змістом», – додає у коментарі Корреспонденту радник голови МВС Зорян Шкіряк.

За його словами, найближчим часом відповідні програми будуть розроблені. Торкнуться вони всіх демобілізованих, а не тільки учасників бойових дій.

Не бентежить керівників МВС і той факт, що конкурс у нову службу вже досяг десяти осіб на місце.

Шкіряк запевняє, що роботи вистачить усім: «Зараз іде перший етап. Я думаю, що, обкатавши проект на київському прикладі, ми почнемо рухатися далі – такі служби працюватимуть по всій Україні».

Ті, хто не захоче працювати патрульним, але брав участь у спецопераціях в АТО у складі Нацгвардії, ЗСУ або добровольчих батальйонів, можуть опинитися в «унікальному» спецпідрозділі, створюваному за типом американського SWAT.

«Кожен, у кого буде бажання, отримає можливість служити в новій поліції», – обіцяє радник глави МВС.

А соціальним захистом звільнених у запас займатимуться «всім миром» – військкомати, українські та міжнародні громадські організації, які допомагають пораненим бійцям. У Верховній Раді навіть пропонують створити міністерство ветеранів.

«Вже зараз можна говорити, що на сході побували близько 50 тис. солдатів. Я вірю в українську армію, але Україна ніколи не буде колишньою – нам постійно потрібно буде побоюватися Російської імперії. Тому контингент військових на Донбасі може збільшитися вдвічі. А в невійськовий час така кількість людей вже не просто армія, а соціальна армія», – каже автор ідеї, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Сергій Каплін.

За його задумом, новий орган центральної влади займатиметься соціальним захистом ветеранів, їхнім лікуванням, реабілітацією, створенням нормальних умов проживання. Також відомство розроблятиме програми підтримки та захисту.

Поки що основний тягар роботи з демобілізованими ляже на органи місцевої влади, кажуть у Міноборони

А поки що основний тягар роботи з демобілізованими ляже на органи місцевої влади, кажуть у Міноборони. У Полтавській області відповідна програма вже розробляється. Її ініціював глава місцевої облради Петро Ворона, який сам тільки в січні повернувся із зони АТО. Із серпня він проходив службу у складі 79-тої аеромобільної бригади добровольчого батальйону Фенікс.

«Там справжній чоловічий колектив, рівність, взаєморозуміння, немає підлості, зради. Складніше, ніж у політиці, фізично, але легше морально», – розповідає Корреспонденту чиновник.

До товаришів по службі Ворона готовий повернутися в будь-який момент, а поки що їздить до них на вихідні та працює над програмою.

«Бійцям потрібно допомогти працевлаштуватися, їм потрібна адаптація – соціальна, психологічна. Їм потрібно надати медичну допомогу. Інакше це буде хвиля агресії, алкоголізму, самогубств», – каже Ворона.

А на державному рівні він радить працевлаштовувати звільнених у запас в правоохоронні органи, військкомати і школи. Чиновник радить повернути в школи військову підготовку. У такому випадку з'являться робочі місця для десятків тисяч демобілізованих. Головне, впевнений Ворона, не пускати процеси на самоплив.

Тим більше це вигідно самій державі. Інакше соціальна температура в Україні сильно підніметься, попереджає відомий автогонщик, волонтер Олексій Мочанов.

Олексій Мочанов: Навесні повернуться 50 тис. людей, у яких низький поріг терпимості, загострене почуття справедливості і зміщені моральні орієнтири. Для них скрутити голову це як вбити комара 

«Навесні повернуться 50 тис. людей, у яких низький поріг терпимості, загострене почуття справедливості і зміщені моральні орієнтири. Для них скрутити голову це як вбити комара», – каже Мочанов і пропонує чиновникам підготуватися до повернення військових.

Втім, не виключено, що буде можливість відкласти вирішення проблеми. Поки готувався матеріал, подзвонив герой нашої статті Андрій і передав слова свого командира, який попередив, що через загострення ситуації на Донбасі демобілізація може зірватися. Але в зону АТО насильно поки що нікого не відправляють. Тільки добровольців.

КорреспонденТ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
347 просмотров в ноябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Овцам, которых две недели держали в порту в Одесской области без еды и воды, волонтеры нашли новый приют. Где и в каких условиях будут жить животные – видели журналисты “Сегодня”. Теперь спасенные овцы будут жить в 15 километрах от Одессы, в ангарах на территории гостиничного комплекса. Ближайший месяц овцы будут находиться на карантине, а специалисты возьмут у животных анализы крови, чтобы убедиться, что они не инфицированы. Кроме того, на днях ветеринары...
Общество
В Виннице представили уникальную карту Украины, которую создавали более семи тысяч человек, вышивая "крестиком" более года. Каждый регион на выткан отдельным цветом, а в целом карта состоит из 600 тысяч элементов. В этом году произведение путешествует по городам страны, напоминая: Украина – едина и неделима. В настоящее время карта представлена в Виннице, после этого отправится в Хмельницкий, а хранить ее будут в музее Тернополя. "В основном подходили и вы...
Происшествия
Сегодня вечером группа молодых людей в масках совершила очередную атаку на зал игровых автоматов в Виннице.На этот раз атаке подверглось игорное заведение под вывеской "Национальная лотерея". Меньше чем за минуту зал игровых автоматов был разгромлен: разбиты вывески и окна, плазменные мониторы и сами игровые автоматы. Немногочисленные посетители не пострадали и быстро покинули игорное заведение, как только туда ворвались молодые люди в масках. Присутствую...
Происшествия
В Винницкой области легковой автомобиль ВАЗ, за рулем которого находился нетрезвый водитель, съехал в кювет. Пострадали мужчина и его пассажирка, сообщили в пресс-службе ГУНП области. ДТП произошло 12 ноября в Мурованокуриловецком районе. Как выяснилось, 49-летний водитель не справился с управлением автомобиля. В результате аварии водитель получил травму головы и перелом ребра. Также пострадала пассажир легковушки: 47-летнюю женщину с ушибами головы, грудн...
Общество
Бумага, при изготовлении которой ни одно дерево не пострадало, использует в своей деятельности одно из предприятий города. Переформатировать работу решили коллективно, когда подсчитали, сколько деревьев уничтожают, чтобы обеспечить свои потребности. И теперь печатают официальные документы только на бумаге вторичной переработки.Подробнее смотрите в сюжете:
Общество
Сегодня, 13 ноября, специалисты «Винницаводоканал» проводят ремонт на сети водопровода по адресам Гниванское шоссе, 3 и на улице Василия Порика. Вследствие этих работ водоснабжение лишен микрорайон «Академический», об этом сообщает пресс-служба предприятия «Винницаоблводоканал».Также известно, что с понижением температуры воздуха в Виннице наблюдается увеличение утечек.
Общество
В Винницкой области ожидается ухудшение погодных условий. Об этом сообщает Главное управление ГСЧС Украины в Винницкой области. "Днем 14 ноябрь и ночью 15 ноября во Житомирской, Винницкой, Киевской, Черниговской, Черкасской и Кировоградской областях выпадать снег с дождем (временное образование снежного покрова высотой 3-6 см), местами налипание мокрого снега, гололед, на дорогах гололедица." - говорится в сообщении.
Общество
По случаю 130-летия со дня рождения атамана Нестора Махно в Виннице прошел так называемый марш молодых анархистов. В акции приняли участие до 50 горожан. Колонну, которая прошлась по улице Соборной, составили активисты общественных организаций «Черный комитет» и «Автономное сопротивление». Они шли с транспарантами и фаерами. Своим основным лозунгом участники акции выбрали – «Під чорним прапором з вільною Україною в серці». Также они призывали не подчинятьс...
Общество
В этом году винничане несколько раз поднимали вопрос реконструкции и ремонта подземного перехода у рынка «Урожай». Поскольку подземка находится в долгосрочной аренде у частной фирмы, городские власти пояснили, что не могут выделить деньги на объект (это было бы коррупцией), при этом в мэрии рассматривается вариант «возвращения» наземного перехода через улицу Пирогова. Эту идею достаточно неоднозначно восприняли горожане. Новый «этап» дискуссии начался посл...