Що чекає на українців, які повернуться з армії

Робота в міліції чи алкоголізм і депресії. Спробуємо розібратись, що чекає тисячі українців, які повернуться з армії весною.

Майже рік служить в одній з частин Київської області 29-річний Андрій. Після історії із затриманням журналіста Руслана Коцаби за агітацію проти мобілізації Андрій заборонив публікувати свої фото, прізвище і навіть номер частини, пише Євгенія Вецько у №6 журналу Корреспондент від 13 лютого 2015 року.

«У нас всі незадоволені якось притихли», – каже він.

Але про те, як в його частині проходить підготовка до обіцяної Президентом Петром Порошенком демобілізації, Андрій розповісти погодився.

До Збройних сил він потрапив ще в березні 2014-го. Коли з військкомату подзвонили і запросили на десятиденні збори, прийшов не роздумуючи. Збори затягнулися на рік. Час, проведений в армії, він вважає втраченим.

«Фактично не було ні навчання, ні підготовки, – скаржиться Андрій. – Ще й хороша робота у цивільній сфері, яку міг отримати я, дісталася іншій людині».

Рятує солдата тільки думка про те, що вже в березні він зможе повернутися додому.

«Командир частини сказав, що прийшов наказ усіх відпустити. Десь місяць тому ми заповнили анкети, в яких в тому числі було питання, чи не хочемо ми залишитися, – згадує він. – У відповідь багато хто розсміявся».

Поки що до демобілізації в частині готуються тільки на словах. Хіба що на відповідальну роботу намагаються спрямовувати не резервістів, а контрактників. Ще відомо, що доведеться здати навіть форму, хоча раніше солдати в ній ішли на дембель. Але ні про процедуру звільнення в запас, ні про юридичні права вчорашніх солдатів їм не розповідають.

«Не знаємо навіть, чи можуть нас призивати повторно. Ніби як рік не можуть», – каже Андрій.

Запасний легіон

У кінці минулого року в Міноборони передбачали, що таких, як Андрій, буде близько 50 тис. Але зараз точну кількість солдатів, які готуються до звільнення, військові називати не поспішають.

«Їх буде рівно стільки, скільки прийшло в армію на першому етапі часткової мобілізації навесні 2014 року», – повідомив Корреспонденту заступник начальника департаменту інформаційних технологій Міноборони Сергій Галушко.

Служити солдати можуть не більше 355 днів.

Розпочнеться демобілізація в середині березня, закінчиться на початку травня. Ті, хто захоче залишитися в лавах Збройних сил, служитимуть за контрактом.

«Точної цифри щодо охочих продовжити службу у нас немає. Єдине, що я можу сказати, що за час, поки йде четверта хвиля мобілізації, близько 3.000 осіб прийшли у військкомати добровільно», – розповідає Галушко.

Але ось в частині нашого героя не знайшлося жодного, хто хотів би залишитися служити.

Повторно Андрія і його товаришів по службі обіцяють не призивати. Ситуація може змінитися лише у разі прямої збройної агресії на Україну й оголошення не часткової, а загальної мобілізації.

«Але у нас ходять чутки, що обіцянки провести ротацію – це тільки маневр, – побоюється Андрій. – Насправді нас залишать, додадуть 50 тис. новеньких і всіх кинуть на фронт».

У Міноборони цю інформацію вважають домислами і спростовують. Хоча і визнають, що армія постарається максимальну кількість військових, які пройшли через зону АТО, залишити на службі за контрактом.

«Збройні сили та інші формування зацікавлені в тому, щоб зберегти бойовий досвід громадян, які були призвані і зараз перебувають на військовій службі. Задіяний механізм короткострокових контрактів на час особливого періоду, а також повного контракту. І ми зараз активно працюємо з військовослужбовцями для того, щоб їхня максимальна кількість залишилася на службі за контрактом», – заявив журналістам перший заступник начальника Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу ЗСУ, генерал-майор Володимир Талалай.

Правда, це не стосується Андрія: безпосередньо в зоні АТО він не був і участі в бойових діях не брав.

Ложка меду

Для всіх, хто буде звільнений у запас навесні, українським законодавством був передбачений цілий пакет соціальних гарантій, кажуть у військовому відомстві.

Ті, хто брав участь в операції, отримають статус учасника бойових дій, а отже зможуть розраховувати на право на безкоштовне медичне обслуговування, знижки на оплату комунальних послуг, одноразову матеріальну допомогу в день демобілізації. Вони також зможуть потрапити на навчання до ВНЗ поза конкурсом, а час проходження військової служби в зоні АТО буде зараховано до стажу держслужби в трикратному розмірі.

Діти загиблих отримають право на позачергове зарахування до вузів і плюс все, що передбачено законом про статус ветеранів, гарантії їхнього соціального захисту.

За статус учасника бойових дій звільненим у запас теж доведеться повоювати: через бюрократичні нестиковки і неточності в законодавстві отримати його не так вже й легко. З початку АТО, за даними Генштабу, це вдалося лише 7 тис. бійців

Але за статус учасника бойових дій звільненим у запас теж доведеться повоювати: через бюрократичні нестиковки і неточності в законодавстві отримати його не так вже й легко. З початку АТО, за даними Генштабу, це вдалося лише 7 тис. бійців.

За мобілізованими, які не були в зоні АТО, протягом року було закріплено робоче місце. Саме тому з ротацією керівники Збройних сил обіцяють не затягувати.

«У березні закінчується термін гарантування збереження середнього заробітку та робочих місць громадян, які були призвані в ході першої черги. Безумовно, ми не маємо права і не можемо допустити загострення суспільно-політичної обстановки, і в період березень-травень будемо звільняти громадян, призваних під час першої черги мобілізації», – обіцяє Талалай.

Якщо роботодавець порушив цю норму закону, то військовозобов'язаному радять звертатися до суду.

На благо держави

Учасників бойових дій обіцяють, наскільки це буде можливо, працевлаштувати в правоохоронні органи. Зокрема, в патрульну службу МВС.

«Багато кандидатів у патрульну службу зараз перебувають у зоні проведення антитерористичної операції», – зазначає перший заступник міністра внутрішніх справ України Ека Згуладзе.

«Ми зацікавлені в тому, щоб у новій поліції служили воїни, які пройшли випробування бойовими діями, в АТО довели свій патріотизм. Щоб вони наповнили нову поліцію якісно новим змістом», – додає у коментарі Корреспонденту радник голови МВС Зорян Шкіряк.

За його словами, найближчим часом відповідні програми будуть розроблені. Торкнуться вони всіх демобілізованих, а не тільки учасників бойових дій.

Не бентежить керівників МВС і той факт, що конкурс у нову службу вже досяг десяти осіб на місце.

Шкіряк запевняє, що роботи вистачить усім: «Зараз іде перший етап. Я думаю, що, обкатавши проект на київському прикладі, ми почнемо рухатися далі – такі служби працюватимуть по всій Україні».

Ті, хто не захоче працювати патрульним, але брав участь у спецопераціях в АТО у складі Нацгвардії, ЗСУ або добровольчих батальйонів, можуть опинитися в «унікальному» спецпідрозділі, створюваному за типом американського SWAT.

«Кожен, у кого буде бажання, отримає можливість служити в новій поліції», – обіцяє радник глави МВС.

А соціальним захистом звільнених у запас займатимуться «всім миром» – військкомати, українські та міжнародні громадські організації, які допомагають пораненим бійцям. У Верховній Раді навіть пропонують створити міністерство ветеранів.

«Вже зараз можна говорити, що на сході побували близько 50 тис. солдатів. Я вірю в українську армію, але Україна ніколи не буде колишньою – нам постійно потрібно буде побоюватися Російської імперії. Тому контингент військових на Донбасі може збільшитися вдвічі. А в невійськовий час така кількість людей вже не просто армія, а соціальна армія», – каже автор ідеї, народний депутат від Блоку Петра Порошенка Сергій Каплін.

За його задумом, новий орган центральної влади займатиметься соціальним захистом ветеранів, їхнім лікуванням, реабілітацією, створенням нормальних умов проживання. Також відомство розроблятиме програми підтримки та захисту.

Поки що основний тягар роботи з демобілізованими ляже на органи місцевої влади, кажуть у Міноборони

А поки що основний тягар роботи з демобілізованими ляже на органи місцевої влади, кажуть у Міноборони. У Полтавській області відповідна програма вже розробляється. Її ініціював глава місцевої облради Петро Ворона, який сам тільки в січні повернувся із зони АТО. Із серпня він проходив службу у складі 79-тої аеромобільної бригади добровольчого батальйону Фенікс.

«Там справжній чоловічий колектив, рівність, взаєморозуміння, немає підлості, зради. Складніше, ніж у політиці, фізично, але легше морально», – розповідає Корреспонденту чиновник.

До товаришів по службі Ворона готовий повернутися в будь-який момент, а поки що їздить до них на вихідні та працює над програмою.

«Бійцям потрібно допомогти працевлаштуватися, їм потрібна адаптація – соціальна, психологічна. Їм потрібно надати медичну допомогу. Інакше це буде хвиля агресії, алкоголізму, самогубств», – каже Ворона.

А на державному рівні він радить працевлаштовувати звільнених у запас в правоохоронні органи, військкомати і школи. Чиновник радить повернути в школи військову підготовку. У такому випадку з'являться робочі місця для десятків тисяч демобілізованих. Головне, впевнений Ворона, не пускати процеси на самоплив.

Тим більше це вигідно самій державі. Інакше соціальна температура в Україні сильно підніметься, попереджає відомий автогонщик, волонтер Олексій Мочанов.

Олексій Мочанов: Навесні повернуться 50 тис. людей, у яких низький поріг терпимості, загострене почуття справедливості і зміщені моральні орієнтири. Для них скрутити голову це як вбити комара 

«Навесні повернуться 50 тис. людей, у яких низький поріг терпимості, загострене почуття справедливості і зміщені моральні орієнтири. Для них скрутити голову це як вбити комара», – каже Мочанов і пропонує чиновникам підготуватися до повернення військових.

Втім, не виключено, що буде можливість відкласти вирішення проблеми. Поки готувався матеріал, подзвонив герой нашої статті Андрій і передав слова свого командира, який попередив, що через загострення ситуації на Донбасі демобілізація може зірватися. Але в зону АТО насильно поки що нікого не відправляють. Тільки добровольців.

КорреспонденТ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
347 просмотров в январе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
Родители 20-летнего нацгвардейца, Ярослава Софиина, связывают исчезновение сына с конфликтом с его командованием. "Ярослав спокойный, воспитанный и заботливый парень. Никогда не исчезал. После окончания колледжа пищевых технологий пошел на срочную службу. После этого в мае прошлого года подписал контракт с Нацгвардией. В свое время мужа отсюда призывали во время шестой волны мобилизации на фронт. Откликался очень хорошо, мол, командиры - порядочные люди, е...
Происшествия
На территории Винницкой области объявлено желтый уровень опасности по погодным условиям. Об этом информирует УГДСЧС области.«По данным Укргидрометцентра, до конца дня 16 января в Винницкой области порывы ветра 15-20 м / с (1 уровень опасности, желтый)», - говорится в сообщении.Синоптики прогнозируют, что будет идти снег в Винницкой области двое суток подряд. От 19 января ожидается понижение температуры воздуха.
Происшествия
На Винничине загадочно погиб 41-летний Сергей Савчук. Рабочий местного завода вернулся с работы, и внезапно заболел. Он кашлял кровью и терял сознание. Что с ним случилось — мужчина не успел рассказать. Умер в реанимации, не приходя в сознание. Родные утверждают: Сергей был абсолютно здоров и не имел вредных привычек. Между тем, предварительные выводы судебно-медицинской экспертизы ужасают: мужчина отравился неизвестным веществом.
Общество
Приглашаем Вас на первую и единственную в Украине "Крокодиловую ферму"! Здесь Вы сможете понаблюдать за самыми древними и самыми опасными хищниками нашей планеты, узнать много интересного об их жизни и охоте. На ферме собраны крокодилы и аллигаторы различных видов со всех уголков земного шара; здесь есть и дети, и солидные особи длиной 3,5 м. Кроме, собственно, крокодилов, у нас представлены еноты, носухи, мартышка, сурикат, змеи, водные и сухопутные череп...
Происшествия
Сегодня, 16 января, в больнице скончался водитель бензовоза «Скания», который попал в аварию вблизи Вороновицы. У мужчины были многочисленные травмы и переломы.Об этом редакции сайта Vinbazar.com стало известно из собственных источников. 50-летний пострадавший проживал в городе Калиновка.Напомним, ДТП у Вороновицы произошло 14 января. По предварительной информации полиции, 46-летний водитель грузового автомобиля «Мерседес», житель Одесской области, выехал...
Общество
14 января в селе Котюжаны Мурованокуриловецкого района состоялось общее собрание граждан. Среди прочего рассмотрели переход к Православной церкви Украины.Об этом сообщает Мурованокуриловецкая районная государственная администрация.На собрании поднимался вопрос о переходе Свято-Николаевской церкви от юрисдикции РПЦ к единой Православной церкви Украины. Жители общины поддержали данный вопрос и проголосовали за присоединение к Православной церкви Украины.Как...
Происшествия
В Виннице ищут 20-летнего нацгвардейца Ярослава Софиина, который исчез еще 9 января. Молодой человек ушел из арендованной квартиры и до настоящего времени не вернулся. Известно, что он служил в Нацгвардии. Его приметы: на вид 20 лет, рост 180 см, худощавого телосложения, волосы короткие, глаза голубые. Особые приметы: на запястье правой руки татуировка в виде цветка. Если кому известна информация, которая поможет установить местонахождение пропавшего, прос...
Криминал
В ночь на вторник в одной из камер тюрьмы в Виннице между двумя заключенными возник конфликт, в результате которого один из них погиб. Об этом сообщает пресс-служба региональной прокуратуры 15 января. "Установлено, что в ночь с 14 на 15 января 2019 года, в одной из камер Государственного учреждения Винницкое учреждение исполнения наказаний (№1), между двумя заключенными возник конфликт. 32-летний узник нанес смертельные удары 29-летнему сокамернику. Труп о...
Общество
Закрытие и "погашение" главной винницкой елки ознаменовало завершение новогодних и рождественских праздников в Виннице.Короткое музыкальное видео о том, как все происходило от Вадима Козака под трек "Щедривка" от "Гулягорода". Видео сайта Vежа