Арсена Авакова: Боятися варто усім недобросовісним чиновникам – ведуться розслідування і на митниці, і в податковій, і в Міноборони

Міністр внутрішніх справ в інтерв'ю програмі "События недели" на каналі "Україна" розповів про резонансне затримання чиновників ДСНС, реформу системи МВС, а також прокоментував дії Коломойського щодо захоплення озброєними людьми "Укртранснафти" і "Укрнафти"

- Арсене Борисовичу, розкажіть про найбільш срезонансну подію тижня – затримання прямо на засіданні уряду, в прямому ефірі, чиновника 1 рангу. Поясніть, чому ви так поспішали?

- На мій погляд, публічне затримання – це, насамперед, ефективність. Я хотів досягти двох цілей, і прем'єр Яценюк, коли я йому доповів про сформовану ситуацію, відреагував так само. Ми прийняли рішення зробити це публічно. Слідчі наполягали діяти швидко, щоб ситуація не відійшла, і щоб, як зазвичай, злочинець не виявився "між крапель", вийшовши з ситуації сухим.

- А у вас була інформація, що Бочковський може виїхати кудись?

- У нас була така інформація. Але система наша, на жаль, і тут треба говорити правду, і в МВС, і в прокуратурі, і в судах все ще настільки нестійка, хтось скаже прогнила, що не завжди можна досягти ефекту. Тому ми вирішили діяти швидко. У нас були вичерпні докази. Я не знаю жодної такої корупційної справи в країні за останній час, де б докази були настільки переконливі. Обшуки, які пройшли в цей день, підтвердили наші очікування, і тому ми прийняли рішення про затримання. Для чого публічно? Тому що це публічне щеплення всім корупціонерам. Це символ, який показує, що старі правила змінилися, тепер буде по-іншому. Це така превенція, як кажуть юристи, всім тим, хто тільки збирався почати красти. І останнє, я як міністр розумів, що у мене не буде легкого шляху ні в доказовій базі, ні по шляху судовому. Таким чином, і я як міністр, і прем'єр-міністр апелювали до суспільства. Ми хочемо підтримки суспільства в цьому процесі. І хочемо громадського нагляду за цим процесом з тим, щоб ніякі "договорняки", як прийнято говорити, ніякі домовленості відкриті і приховані не давали можливості уникнути покарання корупціонерам.

- Тим не менш, рішення про арешт Бочковського було прийнято тільки після того, як ви провели розширену колегію МВС та слідчі дії з обласними чиновниками ДСНС. Багато компромату зібрали?

- Так, багато. У нас дійсно були деякі нюанси, коли матеріали йшли від слідства до суду. І ми прийняли рішення з Генеральним прокурором про те, що слід доповнити позовні вимоги. Тому було пред'явлено нову підозру, більш розширену. І коли пішло клопотання до суду про арешт, воно було теж розширене. Тобто крім статті сто дев'яносто першої "Розкрадання", коли ми показували схему розкрадання на закупівлях з доведенням їх зверху через офшорні компанії до кредитної картки керівника держслужби, ми до цієї ситуації додали ще вимагання грошей у своїх підлеглих. Це будувалося на двох речах – на вилучених документах, де були записки, як я думаю, пана Стоєцького, першого заступника Бочковського, де він зазначав, з кого скільки. Така записка у мене є. Ось один з примірників: ось область, ось гроші, а тут – куди вони йшли (показує, – Ред.).

- І куди вони йшли?

- У різні місця. Ось якийсь Моргун на Різницькій. Ось Стоєцький на Грушевського. Хтось у Мін'юсті отримував і так далі. Це довга справа, тому вона буде отримувати опір. Ми додали ще пункти звинувачення, в результаті чого в суботу суд ухвалив рішення про арешт і Бочковського, і Стоєцького, визначивши паралельно, як вимагає закон, і суму застави. Слідство триватиме, а епізоди додаватися, тому що в ніч з п'ятниці на суботу після колегії МВС, де ми дуже відверто і жорстко вели розмову по корупційних позиціях, ряд обласних начальників ДСНС прийняли рішення не приховувати кричущі факти корупції і заявили про це публічно, на допиті зі слідчими, в тому числі, і на очних ставках поводилися гідно. Безумовно, вони звільняються від відповідальності, оскільки з них вимагали, і вони про це заявили, а пану Бочковському доведеться пояснюватися, як і пану Стоєцькому. Я розраховую, що справа не піде тихо. До нас надійдуть дані державного фінмоніторингу і дані наших колег з ФБР про гроші, які розташовані в зоні юрисдикції США через офшорну зону Нью-Джерсі. І це все отримає свій подальший розвиток. Ми з'ясуємо, хто власник другої офшорної компанії, яка фігурує у схемі.

- А хто власник першої?

- Це Стоєцький і Бочковський. І з цієї простої причини ми прийняли рішення продовжувати інформувати громадськість. Мені багато юристів кажуть: це поза правовим полем. А я скажу по-іншому – це поза полем традицій, які у нас були в країні раніше, але ми не порушуємо процесуальних дій. Вони йдуть паралельно, а я як міністр і політична фігура маю право звертатися до суспільства. Ось так я і буду діяти далі. Я шукаю підтримки і людей, і членів уряду. Прем'єр підтримує мене в цьому.

- Чому Ви так ретельно зайнялися саме Державною службою з надзвичайних ситуацій? У нас на митниці, в податковій, в Міноборони або МОЗ рівень корупції нижчий, ніж у НС?

- На жаль, не нижчим. І навряд чи мені варто анонсувати, що ведуться розслідування і там, де ви сказали, і в Міністерстві сільського господарства, у Міністерстві екології ми спостерігаємо деякі процеси, і в Фінансової інспекції, і в Державній фіскальної службі. Скрізь йдуть перевірки, це нормальний процес. Просто тут ми зіткнулися з кричущим порушенням. Крім того, ДСНС тепер належить до сфери відання та управління міністра внутрішніх справ, тому я дозволив собі настільки енергійні і швидкі заходи. Не думаю, що це епізод, який не матиме продовження. На жаль, наша державна система така, що корупції багато, тому все буде мати продовження і в тих відомствах, про які ви сказали в тому числі.

- Уточніть, чиновникам яких відомств тепер сидіти і боятися?

- Усіх. Сидіти і боятися варто усім недобросовісним чиновникам. Ті, хто працює сумлінно можуть розраховувати на лояльність і адекватність перевіряючих. Принаймні, з нашого боку.

Сидіти і боятися варто усім недобросовісним чиновникам.

- Є окреме доручення прем'єр-міністра перевірити і митницю, і податкову?

- Більше того, коли ми підводили підсумки колегії, то прийняли рішення, що відповідно до розпорядження прем'єр-міністра, створимо в МВС спеціальні групи, навіть жаргон застосували – "летючі бригади", де будуть високомотивовані слідчі, які виїжджатимуть на місце, припустимо, в Одесу чи у Львівську область, або в Чернівці.

- А що значить "високомотивовані слідчі"?

- Це слідчі з хорошою системою оплати, які будуть думати про те, щоб відпрацювати свої гроші, які їм платить держава. Ми створюємо нову поліцію, починаючи з патрульної служби, служби дільничних, прибираємо з поля ДАІ, прибираємо репресивний апарат ВБОЗ. Але паралельно, міняючи структуру, ми збільшуємо зарплати. Новий патрульний буде отримувати 8-10 тисяч гривень, слідчий високого рангу, який займається особливо важливими справами, повинен отримувати 20-30 тисяч гривень. Тобто ми змінюємо не тільки структуру та підходи, а й внутрішню мотивацію. В іншому випадку нічого не вийде. Слідчий за 2000 гривень не може розслідувати мільярдні махінації, тому що його будуть вульгарно купувати. Ось ці всі процеси йдуть паралельно і в цьому складнощі і величезні виклики часу. Тут треба все це поєднувати. І нікуди не подітися без державної підтримки – раз, без підтримки перших посадових осіб держави – два, і нікуди не дітися без суспільної підтримки. Тому я апелюю до суспільства, виходжу на телебачення, проводжу публічні арешти і вважаю, що це доречно зараз.

- А гроші на фінансування ось таких "летючих бригад" вже є?

- Ми домовилися з прем'єр-міністром, що це відбуватиметься в рамках існуючого бюджету. Відносно скорочення чисельності апарату міліції, то ми вивільняємо деяку кількість коштів, що нам дозволить в рамках бюджету збільшувати зарплату справжнім професіоналам. Крім того, прем'єр-міністр сказав про це на колегії – подавайте обґрунтовані заявки і він готовий проводити в бюджет і в рамках резервного фонду, і в рамках системних змін підвищення зарплати для таких слідчих і груп, які займатимуться викоріненням корупції.

- З якого часу почнуть працювати "летючі бригади"?

- У понеділок я подам відповідний документ в уряд, де буду просити додаткові гроші на такі бригади.

- Ви не довіряєте правоохоронним органам на місцях, які не можуть заарештовувати своїх місцевих корупціонерів, тому посилаєте бригади фахівців з Києва?

- Ні. Я думаю, що за деякими схемами приїжджатиме фахівець з Києва, припустимо до Харкова. А за деякими схемами з Харкова буде приїжджати фахівець в невелике місто Чугуїв. І це нормальна ситуація делегування рівнів повноважень. Людина слабка, і їй доводиться думати і про себе, і про свою сім'ю. Тому хай краще подумає держава, ніж її купуватиме великий корупціонер.

- Ми були свідками, як люди у військовій формі під проводом колишнього губернатора Ігоря Коломойського фактично захоплювали офіс держкомпанії "Укртранснафта". Додайте до цього ситуацію з "Укрнафтою"... Реакція МВС на дії колишнього чиновника буде?

- Тут Ігор Коломойський діяв більше емоційно, ніж як державний службовець. Саме тому і догану отримав, і відповідну реакцію. Ті охоронні компанії, які діяли не надто адекватно, дозволили собі використовувати зброю поряд з державною компанією на сьогоднішній день за фактом перевірки позбавлені ліцензій на охоронну діяльність. Більше того, я змушений був більш детально говорити про трактування, як може себе вести охоронна компанія в цілому по всій країні. Охоронна компанія не має права на носіння вогнепальної зброї. Це виключне право належить тільки міліції, військовим і СБУ. Більше нікому. Охоронна компанія не має паралельно права використовувати приватну зброю тих людей, які там працюють. Не може на роботу, на охорону об'єкта прийти людина зі своєю мисливською рушницею. Це категорично заборонено. Це буде призводити до позбавлення ліцензії компанії і заборони на носіння зброї у приватної особи, а також вилучення цієї мисливської зброї. Таке роз'яснення ми розіслали всім найбільшим операторам охоронного ринку, дали добу на приведення в порядок цього питання, і ми отримали вичерпне підпорядкування. У нас немає жодної компанії, яка б не прийняла ці наші умови. Більше того, три компанії ми позбавили ліцензії за фактом порушень, які ви бачили. У тому числі і компанію "Січ", співробітники якої виявилися замішані в інциденті під Волновахою, коли був убитий співробітник СБУ.

Ті охоронні компанії, які діяли не надто адекватно, дозволили собі використовувати зброю поряд з державною компанією на сьогоднішній день за фактом перевірки позбавлені ліцензій на охоронну діяльність.

- Коли будуть розблоковані офісні будівлі державних компаній?

- На сьогоднішній день ми не маємо проблем з ситуацією навколо "Транснафти" і "Укрнафти". Обидві компанії уклали прямі відповідні угоди з Державною службою охорони (ДСО), це міліцейська функція. І ті охоронні фірми, які паралельно з ДСО мають угоди з охорони з цими компаніями, вибудовують їх виключно в контексті прямого співробітництва з міліцією. Більше того, Кабмін на останньому засіданні прийняв відповідне рішення, де рекомендовано всі державні компанії зі стратегічної частки держави та всі найбільші стратегічні об'єкти перевести виключно під охорону ДСО, щоб і надалі попереджати подібні інциденти. На це знадобиться деякий час, потрібно підготувати перелік таких об'єктів, але ми цей процес вже розпочали. І в числі перших об'єктів тут будуть морські порти України. Тим більше, що ми таким чином істотно припинемо потік контрабанди.

segodnya
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Культура
Ніщо так не прикрашає місто, як творчі, талановиті, сповнені ідей та вчинків люди. Саме такою ми знаємо Анну Вараницю, засновницю та режисерку Території Театральної Творчості (ТТТ). У цьому році ТТТ виповнюється 5 років! На честь ювілею відбудеться прем’єра нової вистави: «Між хмарами: траєкторія кохання». Вистава відбудеться 8 грудня о 18:00 у Вінницькій Обласній Філармонії. Нам вдалося поговорити з Анною про найголовніше: натхнення, розвиток, мрії, шлях...
Общество
Полицией Винницкой области начато уголовное производство по заявлению о препятствовании законной профессиональной деятельности журналиста. Об этом сообщает пресс-служба ГУ ЧП области.Сообщение от внештатного корреспондента областного печатного издания поступило утром 4 декабря. По словам заявителя, он пришел на заседание комиссии районного совета, где депутат отняла у него фотоаппарат.Правоохранители не указывают лиц, задействованных в инциденте. Однако из...
Общество
В центре Винницы прошли празднования Всемирного Дня волонтера. На площади Европейской, под башней расположилась фотовыставка посвященная винницким волонтерам и полевая кухня с угощениями.«Во всех направлениях волонтерства, от модернизации техники к детскому рисунку есть частичка души наших волонтеров, - говорит волонтер Елена Верлан. - Поэтому мы сегодня хотим сказать каждому кто причастен мы их всех поздравляем с праздником!»
Криминал
4 декабря в пункте пропуска Могилев-Подольский - Отач обнаружили контрабандную партию сигарет. Молдаванин пытался провезти в Украину более 3000 пачек.Об этом сообщают в пресс-служба пограничного отряда.46-летний гражданин Молдовы пересек границу на автомобиле Hyundai. Во время проверки пограничники вместе с таможенниками обнаружили тайник с сигаретами. В нише под водительским и пассажирским сиденьем находилось 3160 пачек с сигаретами молдавского производст...
Культура
4 декабря винницкая музыкальная группа "Пан Карпо" презентовала клип на песню "Пес десь". Его опубликовали на официальном канале в YouTube. Мультипликационное видео рассказывает в шутливой форме о двух грабителелях-неудачниках и сообразительную собаку.Группа выступила со своей авторской песней в десятом сезоне известного шоу "Х-фактор". Композиция "Пес десь" -  достаточно провокационная через свое название. Однако на талант-шоу судьи сказали четыре "Да". П...
Общество
Сегодня, 5 декабря в клубе с. Писаревка прошли общественные слушания по поводу объединения этого села и соседних Щеток с Винницкой городской ОТГ. Об этом сообщает пресс-служба Винницкого городского совета. Представители горсовета рассказали, что в случае объединения общины будут иметь муниципальные автобусы, развиваться инфраструктура, а также улучшаться образовательные и медицинские услуги. Также, в случае объединения с Винницкой ОТГ, села будут включены...
Общество
Питание в детских садиках Винницкой городской объединенной территориальной общины планируют кардинально изменить. Для того, чтобы блюда были полезными, современными, аппетитными и яркими, в детских садах провели городской фестиваль «Best cook fest - полезно и вкусно для дошкольников». Фестиваль инициировал департамент образования Винницкого городского совета.Об этом сообщает Винницкий городской совет.Во всех детских садах Винницкой городской ОТГ в рамках ф...
Происшествия
4 декабря в Раховском районе Закарпатской области двое винничан заблудились в лесном массиве. Туристы потеряли ориентир и не смогли  выбраться самостоятельно. Спасатели нашли пострадавших и доставили в Рахов. Их состояние здоровья удовлетворительное.Об этом сообщают в Государственной службе по чрезвычайным ситуациям в Закарпатской области.Сообщение о том, что во время прохождения туристического маршрута двое жителей Винницы потеряли ориентир и нуждаются в...
Общество
Большой европейский автобусный перевозчик FlixBus назвал первый украинский маршрут, на котором будут курсировать фирменные автобусы компании. Это направление Одесса - Плзень (Чехия). Автобусы будут ходить пять дней в неделю, начиная с 11 декабря: через Умань, Винницу, Хмельницкий, Тернополь и Львов.Об этом сообщает Центр транспортных стратегий.Новая линия соединит Одессу с чешским городом Пльзень, с остановками в Кракове (Польша), Оломоуце, Брно и Праге (Ч...