Арсена Авакова: Боятися варто усім недобросовісним чиновникам – ведуться розслідування і на митниці, і в податковій, і в Міноборони

Міністр внутрішніх справ в інтерв'ю програмі "События недели" на каналі "Україна" розповів про резонансне затримання чиновників ДСНС, реформу системи МВС, а також прокоментував дії Коломойського щодо захоплення озброєними людьми "Укртранснафти" і "Укрнафти"

- Арсене Борисовичу, розкажіть про найбільш срезонансну подію тижня – затримання прямо на засіданні уряду, в прямому ефірі, чиновника 1 рангу. Поясніть, чому ви так поспішали?

- На мій погляд, публічне затримання – це, насамперед, ефективність. Я хотів досягти двох цілей, і прем'єр Яценюк, коли я йому доповів про сформовану ситуацію, відреагував так само. Ми прийняли рішення зробити це публічно. Слідчі наполягали діяти швидко, щоб ситуація не відійшла, і щоб, як зазвичай, злочинець не виявився "між крапель", вийшовши з ситуації сухим.

- А у вас була інформація, що Бочковський може виїхати кудись?

- У нас була така інформація. Але система наша, на жаль, і тут треба говорити правду, і в МВС, і в прокуратурі, і в судах все ще настільки нестійка, хтось скаже прогнила, що не завжди можна досягти ефекту. Тому ми вирішили діяти швидко. У нас були вичерпні докази. Я не знаю жодної такої корупційної справи в країні за останній час, де б докази були настільки переконливі. Обшуки, які пройшли в цей день, підтвердили наші очікування, і тому ми прийняли рішення про затримання. Для чого публічно? Тому що це публічне щеплення всім корупціонерам. Це символ, який показує, що старі правила змінилися, тепер буде по-іншому. Це така превенція, як кажуть юристи, всім тим, хто тільки збирався почати красти. І останнє, я як міністр розумів, що у мене не буде легкого шляху ні в доказовій базі, ні по шляху судовому. Таким чином, і я як міністр, і прем'єр-міністр апелювали до суспільства. Ми хочемо підтримки суспільства в цьому процесі. І хочемо громадського нагляду за цим процесом з тим, щоб ніякі "договорняки", як прийнято говорити, ніякі домовленості відкриті і приховані не давали можливості уникнути покарання корупціонерам.

- Тим не менш, рішення про арешт Бочковського було прийнято тільки після того, як ви провели розширену колегію МВС та слідчі дії з обласними чиновниками ДСНС. Багато компромату зібрали?

- Так, багато. У нас дійсно були деякі нюанси, коли матеріали йшли від слідства до суду. І ми прийняли рішення з Генеральним прокурором про те, що слід доповнити позовні вимоги. Тому було пред'явлено нову підозру, більш розширену. І коли пішло клопотання до суду про арешт, воно було теж розширене. Тобто крім статті сто дев'яносто першої "Розкрадання", коли ми показували схему розкрадання на закупівлях з доведенням їх зверху через офшорні компанії до кредитної картки керівника держслужби, ми до цієї ситуації додали ще вимагання грошей у своїх підлеглих. Це будувалося на двох речах – на вилучених документах, де були записки, як я думаю, пана Стоєцького, першого заступника Бочковського, де він зазначав, з кого скільки. Така записка у мене є. Ось один з примірників: ось область, ось гроші, а тут – куди вони йшли (показує, – Ред.).

- І куди вони йшли?

- У різні місця. Ось якийсь Моргун на Різницькій. Ось Стоєцький на Грушевського. Хтось у Мін'юсті отримував і так далі. Це довга справа, тому вона буде отримувати опір. Ми додали ще пункти звинувачення, в результаті чого в суботу суд ухвалив рішення про арешт і Бочковського, і Стоєцького, визначивши паралельно, як вимагає закон, і суму застави. Слідство триватиме, а епізоди додаватися, тому що в ніч з п'ятниці на суботу після колегії МВС, де ми дуже відверто і жорстко вели розмову по корупційних позиціях, ряд обласних начальників ДСНС прийняли рішення не приховувати кричущі факти корупції і заявили про це публічно, на допиті зі слідчими, в тому числі, і на очних ставках поводилися гідно. Безумовно, вони звільняються від відповідальності, оскільки з них вимагали, і вони про це заявили, а пану Бочковському доведеться пояснюватися, як і пану Стоєцькому. Я розраховую, що справа не піде тихо. До нас надійдуть дані державного фінмоніторингу і дані наших колег з ФБР про гроші, які розташовані в зоні юрисдикції США через офшорну зону Нью-Джерсі. І це все отримає свій подальший розвиток. Ми з'ясуємо, хто власник другої офшорної компанії, яка фігурує у схемі.

- А хто власник першої?

- Це Стоєцький і Бочковський. І з цієї простої причини ми прийняли рішення продовжувати інформувати громадськість. Мені багато юристів кажуть: це поза правовим полем. А я скажу по-іншому – це поза полем традицій, які у нас були в країні раніше, але ми не порушуємо процесуальних дій. Вони йдуть паралельно, а я як міністр і політична фігура маю право звертатися до суспільства. Ось так я і буду діяти далі. Я шукаю підтримки і людей, і членів уряду. Прем'єр підтримує мене в цьому.

- Чому Ви так ретельно зайнялися саме Державною службою з надзвичайних ситуацій? У нас на митниці, в податковій, в Міноборони або МОЗ рівень корупції нижчий, ніж у НС?

- На жаль, не нижчим. І навряд чи мені варто анонсувати, що ведуться розслідування і там, де ви сказали, і в Міністерстві сільського господарства, у Міністерстві екології ми спостерігаємо деякі процеси, і в Фінансової інспекції, і в Державній фіскальної службі. Скрізь йдуть перевірки, це нормальний процес. Просто тут ми зіткнулися з кричущим порушенням. Крім того, ДСНС тепер належить до сфери відання та управління міністра внутрішніх справ, тому я дозволив собі настільки енергійні і швидкі заходи. Не думаю, що це епізод, який не матиме продовження. На жаль, наша державна система така, що корупції багато, тому все буде мати продовження і в тих відомствах, про які ви сказали в тому числі.

- Уточніть, чиновникам яких відомств тепер сидіти і боятися?

- Усіх. Сидіти і боятися варто усім недобросовісним чиновникам. Ті, хто працює сумлінно можуть розраховувати на лояльність і адекватність перевіряючих. Принаймні, з нашого боку.

Сидіти і боятися варто усім недобросовісним чиновникам.

- Є окреме доручення прем'єр-міністра перевірити і митницю, і податкову?

- Більше того, коли ми підводили підсумки колегії, то прийняли рішення, що відповідно до розпорядження прем'єр-міністра, створимо в МВС спеціальні групи, навіть жаргон застосували – "летючі бригади", де будуть високомотивовані слідчі, які виїжджатимуть на місце, припустимо, в Одесу чи у Львівську область, або в Чернівці.

- А що значить "високомотивовані слідчі"?

- Це слідчі з хорошою системою оплати, які будуть думати про те, щоб відпрацювати свої гроші, які їм платить держава. Ми створюємо нову поліцію, починаючи з патрульної служби, служби дільничних, прибираємо з поля ДАІ, прибираємо репресивний апарат ВБОЗ. Але паралельно, міняючи структуру, ми збільшуємо зарплати. Новий патрульний буде отримувати 8-10 тисяч гривень, слідчий високого рангу, який займається особливо важливими справами, повинен отримувати 20-30 тисяч гривень. Тобто ми змінюємо не тільки структуру та підходи, а й внутрішню мотивацію. В іншому випадку нічого не вийде. Слідчий за 2000 гривень не може розслідувати мільярдні махінації, тому що його будуть вульгарно купувати. Ось ці всі процеси йдуть паралельно і в цьому складнощі і величезні виклики часу. Тут треба все це поєднувати. І нікуди не подітися без державної підтримки – раз, без підтримки перших посадових осіб держави – два, і нікуди не дітися без суспільної підтримки. Тому я апелюю до суспільства, виходжу на телебачення, проводжу публічні арешти і вважаю, що це доречно зараз.

- А гроші на фінансування ось таких "летючих бригад" вже є?

- Ми домовилися з прем'єр-міністром, що це відбуватиметься в рамках існуючого бюджету. Відносно скорочення чисельності апарату міліції, то ми вивільняємо деяку кількість коштів, що нам дозволить в рамках бюджету збільшувати зарплату справжнім професіоналам. Крім того, прем'єр-міністр сказав про це на колегії – подавайте обґрунтовані заявки і він готовий проводити в бюджет і в рамках резервного фонду, і в рамках системних змін підвищення зарплати для таких слідчих і груп, які займатимуться викоріненням корупції.

- З якого часу почнуть працювати "летючі бригади"?

- У понеділок я подам відповідний документ в уряд, де буду просити додаткові гроші на такі бригади.

- Ви не довіряєте правоохоронним органам на місцях, які не можуть заарештовувати своїх місцевих корупціонерів, тому посилаєте бригади фахівців з Києва?

- Ні. Я думаю, що за деякими схемами приїжджатиме фахівець з Києва, припустимо до Харкова. А за деякими схемами з Харкова буде приїжджати фахівець в невелике місто Чугуїв. І це нормальна ситуація делегування рівнів повноважень. Людина слабка, і їй доводиться думати і про себе, і про свою сім'ю. Тому хай краще подумає держава, ніж її купуватиме великий корупціонер.

- Ми були свідками, як люди у військовій формі під проводом колишнього губернатора Ігоря Коломойського фактично захоплювали офіс держкомпанії "Укртранснафта". Додайте до цього ситуацію з "Укрнафтою"... Реакція МВС на дії колишнього чиновника буде?

- Тут Ігор Коломойський діяв більше емоційно, ніж як державний службовець. Саме тому і догану отримав, і відповідну реакцію. Ті охоронні компанії, які діяли не надто адекватно, дозволили собі використовувати зброю поряд з державною компанією на сьогоднішній день за фактом перевірки позбавлені ліцензій на охоронну діяльність. Більше того, я змушений був більш детально говорити про трактування, як може себе вести охоронна компанія в цілому по всій країні. Охоронна компанія не має права на носіння вогнепальної зброї. Це виключне право належить тільки міліції, військовим і СБУ. Більше нікому. Охоронна компанія не має паралельно права використовувати приватну зброю тих людей, які там працюють. Не може на роботу, на охорону об'єкта прийти людина зі своєю мисливською рушницею. Це категорично заборонено. Це буде призводити до позбавлення ліцензії компанії і заборони на носіння зброї у приватної особи, а також вилучення цієї мисливської зброї. Таке роз'яснення ми розіслали всім найбільшим операторам охоронного ринку, дали добу на приведення в порядок цього питання, і ми отримали вичерпне підпорядкування. У нас немає жодної компанії, яка б не прийняла ці наші умови. Більше того, три компанії ми позбавили ліцензії за фактом порушень, які ви бачили. У тому числі і компанію "Січ", співробітники якої виявилися замішані в інциденті під Волновахою, коли був убитий співробітник СБУ.

Ті охоронні компанії, які діяли не надто адекватно, дозволили собі використовувати зброю поряд з державною компанією на сьогоднішній день за фактом перевірки позбавлені ліцензій на охоронну діяльність.

- Коли будуть розблоковані офісні будівлі державних компаній?

- На сьогоднішній день ми не маємо проблем з ситуацією навколо "Транснафти" і "Укрнафти". Обидві компанії уклали прямі відповідні угоди з Державною службою охорони (ДСО), це міліцейська функція. І ті охоронні фірми, які паралельно з ДСО мають угоди з охорони з цими компаніями, вибудовують їх виключно в контексті прямого співробітництва з міліцією. Більше того, Кабмін на останньому засіданні прийняв відповідне рішення, де рекомендовано всі державні компанії зі стратегічної частки держави та всі найбільші стратегічні об'єкти перевести виключно під охорону ДСО, щоб і надалі попереджати подібні інциденти. На це знадобиться деякий час, потрібно підготувати перелік таких об'єктів, але ми цей процес вже розпочали. І в числі перших об'єктів тут будуть морські порти України. Тим більше, що ми таким чином істотно припинемо потік контрабанди.

segodnya
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
По сообщению Винницкого областного центра по гидрометеорологии на территории области сохранится прохладная погода с ночными заморозками на поверхности почвы, временами небольшой дождь.20-21 апреля: переменная облачность. 20 апреля без осадков. 21 апреля ночью без осадков, днем небольшой дождь. Ветер восточный с переходом на северо-западный, 5-10 м / с. Температура ночью 1-6 ° тепла, на поверхности почвы заморозки 0-5 °, днем 11-16 ° тепла.Прогноз на 22-23...
Происшествия
Сегодня последний день агитации перед вторым туром выборов президента Украины. В 19.00  на стадионе "Олимпийский" в Киеве пройдут предвыборные дебаты кандидатов – шоумена и продюсера Владимира Зеленского и действующего президента страны Петра Порошенко. \
Общество
В Виннице мужчина, который был в плену «ДНР», вышел с единичным пикетом в поддержку кандидата в Президенты Украины Петра Порошенко. На плакате мужчины пишет: «Если не Порох, то Л/ДНР будет здесь. Я был в плену ». Об этом сообщила в Facebook Светлана Бондарь.
Криминал
18 апреля в Шаргородскому районе работники полиции задержали подозреваемого, причастного к избиению 87-летней пенсионерки. Сейчас женщина находится в реанимации с тяжелыми травмами головы и туловища.Об этом сообщает отдел коммуникации ГУ ЧП в Винницкой области.В полицию около 20:10 часов поступило сообщение из районной больницы о госпитализации в реанимационное отделение 87-летней жительницы района с тяжелыми травмами головы и туловища.Как рассказал началь...
Общество
18 апреля Винницу посетила делегация из Польши - представители завода-изготовителя общественного транспорта SolarisОсновная цель визита - презентация своей продукции. А именно электробусов. Сегодня руководство города заинтересовано в применении такого вида машин в нашей сети общественного транспорта. Насущная необходимость есть. Изучаются технические возможности эксплуатации электробусов: их выносливость в различных погодных условиях, способности к сложном...
Общество
В Виннице дорожники завершили асфальтирование Центрального моста, а именно его пешеходной части. Работы провели перед открытием фонтана «Рошен», которое состоится в субботу, 20 апреля.«Теперь жители и гости города смогут безопасно и комфортно попасть из центра на # фонтан, а также наблюдать за действом с моста», - написал в facebook советник городского головы Виктор Перлов. Он также добавляет, что новое асфальтовое покрытие будет служить гидроизоляцией и с...
Новости компаний
Дети взрослеют удивительно быстро. И все раньше и раньше начинают стремиться к самостоятельности. Самостоятельно ходить в секцию, возвращаться со школы или играть на улице без присмотра. Даже самый самоотверженный родитель не в состоянии быть с ребёнком каждую минуту. Но для каждого родителя всегда важно знать, что ребенок в безопасности. Смарт-часы для детей решают эту проблему. Они позволяют не только знать, где ребёнок, но и как и с кем он общается. Это...
Общество
21 апреля в Украине состоится второй тур президентских выборов. За победу будут бороться 2 кандидата - действующий глава государства Петр Порошенко и  Владимир Зеленский. В это воскресенье населения Украины сделает окончательный выбор и решит, кто будет занимать самую высокую политическую должность.Редакция Vinbazar поинтересовалась у винничан, кому они отдадут свой голос. Во время первого тура симпатии избирателей разделились. Согласно информации Централь...
Общество
После поминального обеда в селе Гунча Гайсинского района 11 апреля в инфекционное отделение Гайсинской ЦРБ с диагнозом «острая кишечная инфекция» были госпитализированы шесть взрослых. Пострадавшие сидели за одним поминальным столом. Исследуя вспышку инфекции, специалисты ГУ Держпродспоживслужбы в Винницкой области выяснили, что блюда в частный дом привезли из кафе, расположенного в Гайсине.Как отмечают в Главном управлении, на поминках присутствовали 16 ч...
Новости по теме
Какой будет погода в Виннице в день открытия фонтана и на выборы
«Если не Порох, то «Л/ДНР» будет здесь», - в Виннице бывший военнопленный вышел с пикетом (фото)
Представители польского завода представили в Виннице электробусы (Фото)
Перед открытием фонтана в Виннице заасфальтировали тротуар на мосту (ФОТО)
Опрос: за кого будет голосовать Винница 21 апреля (Видео)
В Винницкой области отравились шесть человек, общепит временно закрыли
Потрібна Ваша допомоги для маленької Ангелінки з Вінничини (фото, відео)
В Виннице временно ограничат движение по улице Замостянской
Как Винница готовится к празднованию Дня Европы
Операция отменяется. Преимущества эмболизации при лечении миомы матки в Виннице (ВИДЕО)