Енергетичне співтовариство: «Газовий хаб в Україні буде створено, але не так швидко»

Протягом поточного пленарного тижня – можливо, вже у вівторок – Верховна рада має ухвалити навий закон про ринок газу в Україні, який, по суті, призведе до революції в цій сфері.

"Нафтогаз" втратить монополію на ринку.

Фіксовані ціни на газ для населення та підприємств підуть у минуле (як очікується, назавжди).

Навіть зв'язок "Нафтогазу" з компаніями-"доньками" (тим самим "Укртрансгазом") має бути розірваний протягом трохи більше ніж одного року.

І – мабуть, унікальна ситуація для України – закон виходить в сесійну залу без лобістських правок. Точніше, спроби внести зміни до проекту були, але комітет не підтримав жодну з таких поправок, кажуть в Європейському енергетичному співтоваристві.

Про цей закон, про очікувані зміни "Європейська правда" поспілкувалася з Кароліною Чегір, відповідальною за газові питання у Енергетичному співтоваристві.

– Чи задоволені ви тим, як Україна виконує зобов’язання перед Енергетичним співтовариством?

– В останні півроку дійсно є прогрес. Ми досі не можемо говорити про повне виконання (зобов’язань), але робота йде. Я би сказала, що у Києва з’явилося прагнення до того, щоби виконати свої зобов’язання в рамках Енергетичного співтовариства.

 – В парламенті на розгляді перебуває закон про ринок газу. Він відповідає вашим очікуванням?

– Як ви знаєте, парламентський процес – динамічний, і я не візьмуся прогнозувати, яким буде текст після затвердження.

Досвід інших країн дає мені підстави бути обережною.

Парламенти додають свої правки у законодавство (з імплементації Третього енергопакету), і це нормально. Але іноді згодом з’ясовується, що ці  правки не відповідають aquis (спільному європейському законодавству). Тому говорити про відповідність українського закону ми зможемо лише після перевірки остаточного тексту.

На даний момент – так, проект добрий, він відбиває вимоги Третього енергопакету.

Більше того, ми брали участь у його розробці на різних етапах, навіть під час обговорення правок у ВР.

Директор Енергоспівтовариства Янез Копач був у Києві, на засіданні парламентського комітету, і переконався, що комітетом було підтримано лише ті поправки, які відповідають вимогам Співтовариства.

Хоча було достатньо таких поправок, що пропонували суттєво відійти від  ринкових принципів, від зобов’язань України, але всі вони були відхилені.

– Що змінить в Україні Третій енергопакет? У нас буде більше постачальників газу?

– Так, відкритий ринок, з вільним доступом постачальників – це одна зі складових домовленості, але не єдина. Одна з головних – це розділення компаній з постачання, транспортування та видобутку газу.

Якщо виходити з того, що закон буде ухвалено в квітні, то 1 жовтня цього року він набере чинності. А це означатиме, що до 1 червня 2016 року оператор газотранспортної системи має бути цілковито відділений від компанії-постачальника, тобто від "Нафтогазу".

– Юридично "Укртрансгаз" і нині відділений від "Нафтогазу", але пов’язаний із ним через схему власності. Що має змінитися?

– В цьому і полягає відмінність Другого енергопакету, який наразі діє в Україні, і Третього, який має бути впроваджений. Нинішній зв’язок "материнська-дочірня компанія" після ухвалення закону стане неможливим.

Третій енергопакет та новий закон про ринок газу вимагають або повного розділення власності постачальника та транзитера, або ж, теоретично, лишається можливість збереження схеми власності, але тоді має діяти велика кількість обмежень і критеріїв щодо управління (дочірньою компанією), які забезпечували б незалежність.

Яка схема буде обрана – має вирішити уряд.

Але до 1 червня розділення має остаточно відбутися, і також має бути підтверджена відповідність вимогам європейського законодавства.

Енергетичне  співтовариство повинно буде надати свою оцінку того, чи відповідає обрана схема Третьому енергопакету.

– Чи варто нам очікувати на приватизацію "Укртрансгазу", чи то "Нафтогазу"?

– Можливо, але цього не вимагається. Державна власність також лишається доступною опцією.

Для нас головне – розділення компаній, різні власники.

Тож якщо обидві компанії лишаться у державній власності, то, до прикладу, одна компанія може бути у власності Фонду держмайна, а власником іншої буде якесь міністерство. В європейських країнах також поширена схема, коли власником однієї компанії (приміром, компанії-транзитера) є міністерство фінансів, а іншої (постачальника) – міністерство енергетики.

Водночас приватизація також є можливою. Але ми не маємо права рекомендувати Україні ту чи іншу схему, ми лише перевіряємо її відповідність  законодавству ЄС.

– Яку вигоду дасть Україні виконання ваших вимог?

– Якщо буде впроваджено всі вимоги Третього енергопакету, а ціна газу в Україні буде ринковою, до вас прийде також європейський постачальник (окрім "Нафтогазу"). А це – вигода для споживача (завдяки вищому рівню конкуренції), а також нові можливості для газового бізнесу України.

Адже у вас є потужні підземні газосховища, і ці сховища зможуть використовувати також європейські компанії та споживачі.

А використання сховищ – це так само бізнес, це – джерело доходу.

– Це пов’язано з ідеєю створення європейського газового хабу?

– Така ідея дійсно є, і колись хаб буде створено, але – не так швидко.

Для цього потрібна значна законодавча робота, організаційна, мають бути правила доступу до інфраструктури, і лише після того цей хаб розпочне функціонування. Адже Україна, без сумніву, має потенціал для цього – через своє географічне розташування на транзитних шляхах; через те, що у вас є такі значні потужності для зберігання газу, а також завдяки тому, що Україна сама по собі є значним газовим ринком.

Ціна виросте через вашу угоду з МВФ, а не лише через вимоги енергетичної спільноти.

Як ви знаєте, до середини 2017 року буде підвищення ціни для споживачів у три стадії. Водночас в законі дійсно закладені принципи ринкового регулювання газового ринку. Це означає, що більше не буде ціни, встановленої регулятором (нині ціна на газ визначається рішенням НКРЕКП).

А повноваженням регулятора лишається визначення тарифів на доступ та використання інфраструктури.

Так, законом (попри головний принцип відкритості ринку та дерегуляції ціни) передбачено певні окремі випадки і окремі умови, коли ціну газу може бути встановлено урядом. Але йдеться про тимчасове і виняткове рішення. Отже, уряд може встановити ті ж дедлайни та етапи зближення регульованої ціни з ринковою, які є згідно з вашою угодою з МВФ.

– Що буде, якщо Україна ухвалить закон, який не відповідає вашим вимогам, або ж не розділить компанії потрібним чином до встановленого дедлайна?

– Ми спитаємо Україну про причини і, якщо пояснення не буде задовільним, винесемо проблему на Міністерську раду Співтовариства, що складається з міністрів енергетики всіх країн-членів. Вони вирішуватимуть, що робити.

Але скажу чесно – я не маю сумніву, що Україна виконає все у встановлені терміни.

Ми уважно спостерігали за тим, як ви писали проект закону, як він проходив підготовку до ухвалення, і можу визнати, що дії були дуже швидкими. І для мене це – ознака прагнення зробити ці реформи.

Крім того, хоч ми і не можемо штрафувати країни за недотримання зобов’язань, наш висновок(про виконання Україною зобов’язань) є вагомим. Адже деякі інвестори та фінансові донори беруть до уваги нашу думку і рівень виконання Україною цих реформ.

– Чи очікуються зміни в інших енергетичних ринках, крім газового, через впровадження в Україні Третього енергопакету? Зокрема, в електроенергетиці.

– У сфері електроенергетики ключові вимоги енергопакету такі самі: розділення компаній з транспортування, постачання та генерації, а також посилення повноважень регулятора ринку.

eurointegration
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
3 просмотра в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Общество
Между село Павленко Калиновского района и селом Лавровка Винницкого района некоторое время проживал пес, которого бросили хозяева.Как пишут местные СМИ, хозяин собаки бросил животное умирать в лесополосе, подстелив ей рваные старые штаны. Информация быстро распространилась социальными сетями. По состоянию на сегодня, 23 октября, четвероногого забрали новые хозяева.На странице одной из сообществ благодарят всех, кто подкармливал собаку и добавляют, животное...
Общество
28 октября Винницей проедет велопарад нечисти. Винницкие велосипедисты устроят традиционный Хеловинський заезд в костюмах нечисти. Присоединиться может любой желающий.Заезд начнется в 11:00 утра от ТЦ "Мир". Сбор участников в 10:30.Маршрут заезда будет пролегать через пр-т Космонавтов - ул.Хм.Шоссе - пл. Гагарина - ул.Хм.Шоссе - ЦПКиО им. Горького - ул. Грушевского - Башня (пл. Европейская) - ул. Соборная - мбп "Подкова" (бывший кинотеатр Россия)."По тради...
Криминал
Руководителю Липовецкого участка Гайсинского отделение ПАО "Винницагаз", задержанного за взятку, объявлено о подозрении и избрана мера пресечения. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Винницкой области.Взяточника взяли под стражу на 60 дней с правом выйти на свободу под залог в 147 тыс. 280 грн (это максимальный размер залога для данной категории преступлений).Санкция статьи, по которой возбуждено дело, предусматривает наказание до восьми лет лишения...
Общество
Винничане просят установить антивандальные люки. Конструкция должна уберечь жизни горожан и автомобили. Кроме того, такая система уменьшит кражи канализационных люков и кабельной арматуры."Кражи канализационных люков и кабельной арматуры приводят к огромным убыткам для города, а самое главное угрожают жизни наших граждан и целостности наших автомобилей.В Украине есть предприятие которое производят и устанавливают антивандальные замки с потайным механизмом....
Происшествия
Управлением уголовного розыска ГУНП в Винницкой области разыскивается без вести пропавший Валерий Аранчий, 01.01.1966 г.р., житель села Сошанское Казятинского района. 19 августа 2018 мужчина поехал на работу в г.Киев и до настоящего времени его местонахождение неизвестно.Приметы пропавшего: лицо овальное, волосы седые прямые, губы тонкие, нос прямой, глаза светлые.Был одет: джинсы синего цвета, светлую футболку и коричневую обувь. Полиция обращается ко все...
Общество
На несколько дней в Виннице будут перекрывать одну из улиц города. Об этом стало известно из пресс-службы городского совета Винницы. Согласно сообщению, по улице Тимирязева продолжаются ремонтные работы - там ремонтируют трамвайные пути. Именно поэтому и будут перекрывать вышеупомянутую улицу. Движение будет ограничено частично, в районе перекрестка улицы Тимирязева с улицей А.Янгеля. Ограничение движения будет действовать с 24 октября до конца текущего ме...
Происшествия
22 октября в Ильинецком районе водитель «Volkswagen Golf» столкнулся с гужевой повозкой, которая двигалась впереди. В результате аварии пострадал водитель и пассажирка повозки.Около 18.45 на автодороге между селами Кальник - Сорока 44-летний водитель «Volkswagen Golf», житель с. Новоживотов, допустил столкновение с гужевой повозкой, которая двигалась в попутном направлении.В результате аварии на больничных койках оказались 68-летний водитель гужевого транс...
Общество
В Виннице работники правоохранительных органов взялись за рекламу наркотических средств. В Виннице за последние несколько дней увеличилось количество рекламы наркотиков. Ее размещали как на досках объявлений, так и рисуя на стенах гаражей и домов. Об этом в социальных сетях писали сами жители города, также сообщалось в пресс-службе Национальной полиции. Для борьбы с подобными рекламными объявлениями работники правоохранительных органов ввели акцию "Нарисуй...
Общество
23 октября по ул. Муры на участке от ул. Соборной в направлении ул. Монастырской (бывшая Володарского) введено одностороннее движение. Изменения произошли в связи с ограничением движения автотранспорта по улице Соборной на участке от перекрестка улиц Соборная - Муры до перекрестка улиц Соборная - Пирогова - Хмельницкое шоссе.