Чи «приживуться» молоді липи на Соборній?
У п’ятницю комунальники завершили озеленення Соборної. У Зеленбуді переконують – роблять усе від них залежне, аби молоді дерева прижилися. Екологи у своїх прогнозах невблаганні - нові липи приречені…
На фото 1960-1980-років на Соборній, тоді ще Леніна, практично немає автомобілів. Натомість, приблизно кожні два метри тротуару прикрашають дерева.
На світлинах 1961 року липи ще молоді, у висоту – досягають другого поверху. На фото 70-80-х – вони уже більш зміцнілі. Складається враження, що загалом тогочасні чорно-білі фото часом куди більше «віддають» зеленим кольором, ніж нинішні кольорові знімки. З тих лип до сьогодні збереглися одиниці.
Чому так?
Думки екологів з цього приводу розділилися. Перш за все, як каже доцент кафедри екології Вінницького національного аграрного університету Галина Кравчук, потрібно розуміти, що міста - це урбоекосистеми, цілий комплекс з води, грунту, повітря, промисловості та житлової забудови. Кожен з цих факторів грає свою роль.
- Посохли вони тому, що вийшов їх строк, їх треба було міняти, - каже вона.
Голова Вінницької обласної екологічної асоціації «Зелений світ Поділля» Олена Яворська в своїх оцінках більш категорична.
- Попередні дерева загинули в першу чергу через те, що вулиці посипалися сіллю, в результаті чого в грунті утворилася така її концентрація, яку дерева уже не змогли витримати, - каже Олена Яворська. - Зіграла свою роль і надзвичайно варварське обрізання. Я такої, до речі, не бачила ніде в Європі. Аби правильно це робити, потрібно забрати з Соборної існуючі комунікації, усю ту кількість дротів, а так, як не крути, дерева були приречені. Наприклад, у Бельгії, в містах, де не можна висаджувати високі дерева, садять в основному зелені огорожі, але їх за сезон потрібно стригти разів 4-5, а це, відповідно, додаткові витрати у бюджеті.
Хоча взагалі, липи, за словами доцента кафедри екології Вінницького національного аграрного університету Галини Кравчук, вважаються одними з найбільш витривалих порід дерев.
- Через це навіть на Хрещатику, у свій час, йшло два ряди лип, а потім каштани. Липи та тополі акумулюють найбільше важких металів і вони найбільш газостійкі, - каже науковець. – Правда, тополі алергенні, колись у нас була неалергенна тополя на Коцюбинського, але це швидкоростуча порода і через 25-30 років вона потребує повної заміни.
Нові стандарти
Як би там не було, торік комунальники взялися виправляти ситуацію з деревами на Соборній. Спочатку викопали нові лунки, з яких дістали старий грунт, замінили його чорноземом і почали висаджувати самі дерева.
Минулого тижня цей процес завершили. Усього на Соборній висадили 79 нових дерев. Як і раніше на головній вулиці міста знову ростимуть липи.
- Причин кілька, - каже директор КП «Вінницязеленбуд» Ігор Любовський. - З одного боку, це невибагливе, піддатливе дерево, яке добре формується, обрізається та кронується, з іншого - це історичний фактор.
Директор «Вінницязеленбуду» переконує, його працівники зробили усе, щоб нові липи радували городян не один рік і не засихали.
- Я не думаю, що вони будуть сохнути, ми висадили їх за спеціально розробленими стандартами, зробили нормальні лунки. Старі були посаджені в обмежених умовах – коріння не мало куди розвиватися, тут воно матиме куди це робити, - каже він. - Висаджені дерева уже, можна сказати, абсолютно сформовані та дорослі, з закритою кореневою системою… Звісно, потрібен рік, щоб вони прижилися у місті, але я думаю, все буде нормально і уже скоро ми побачимо їх у всій красі.
Багато солі, мало води
У той же час екологи в своїх оцінках більш стримані. На їх думку, молоді дерева, як і їх попередники так чи інакше приречені.
На думку Олени Яворської, навіть якщо врахувати, що комунальники засипали лунки новим грунтом і припустити, що взимку вони ще й повністю відмовляться від посипки сіллю, це допоможе не надовго.
- Свіжого грунту вистачить на два-три роки, далі дерево розростеться, знову пустить коріння в солоне середовище, тому я не дуже вірю в перспективи приживання лип на цій ділянці. Боюсь, вони ризикують навіть не дорости до великої обрізки, хіба що, з часом концентрація солі у грунті зменшиться і сіль «просунеться» далі разом з грунтовими потоками.
Але тут може бути ще одна проблема.
- Висаджені липи, гарно сформовані і, на мій погляд, були спеціально вирощені, видно, що вони не з підліску, бачимо гарний сформований стовбур. Але, попри це усе, вони будуть сохнути. В зв’язку з глобальним потеплінням падає рівень грунтових вод, як на мене, це вирішальний фактор, і ми не можемо цьому завадити. Ви подивіться, скільки ялин «випало». На жаль, дечому ми можемо завадити, а дечому – ні, - каже Галина Кравчук.
Теоретично, виправити ситуацію, за її словами, міг би монтаж автоматичної системи крапельного поливу, причому, щоб разом з водою дерева отримували і інші необхідні поживні речовини. Правда, мова йде про мільйони гривень.
У «Вінницязеленбуді» визнають – в умовах обмеженого фінансування піднімати подібне питання недоречно.
- Але додатковий полив ми передбачили, правда, робитиме це поливомийна машина, - каже Ігор Любовський. – Автоматична система – це більше перспектива.
P.S. На Хмельницькому шосе досі збереглися 300-літні липи. За легендою, колись вони були висаджені за наказом князя Потьомкіна, на догоду Катерині ІІ, коли та збиралася до Криму.
Сьогодні в інтернет-магазинах саджанці липи, висотою 2,5-3 метри, продають за 35-40 гривень.
Головна вулиця міста у різні роки
1984р
70-ті
1967
1961
Коментарі