Міжнародна допомога замороженому конфлікту. Досвід Грузії для України

Словосполучення "досвід Грузії" в Україні, як правило, вживають, коли згадують про реформи часів Саакашвілі – чи то поліцейську, чи то інші... Та за останній рік ці слова набули нового забарвлення.

Дві війни – російсько-грузинська та російсько-українська – мають чимало спільного. Обидві призвели до значних людських втрат та окупації частини країни.

Тож природно виникає бажання якщо не знайти єдине рішення, то хоча б не повторювати чужі помилки.

Тому приклад Грузії, яка вже майже сім років без успіху намагається вирішити другий заморожений конфлікт на своїй території, вартий того, щоби замислитися: як нам уникнути повторення її шляху?

Міжнародний тупик

Чого нам варто повчитися у грузинів – то це здорового скепсису щодо міжнародного формату вирішення конфлікту.

В той час як Україна все ще сподівається, що санкції влучать у ціль і питання територіальної цілісності буде вирішено у нормандському, женевському чи якомусь іншому форматі, представники Грузії вже давно не пов’язують надій із регулярними візитами до Женеви.

В грузинському випадку йдеться навіть не про скепсис, а про песимізм.

Варто зазначити, що зневіра простежується як на рівні експертів та представників громадянського суспільства, так і серед офіційних осіб.

Зокрема, в офісі представника прем’єра зі співпраці з Росією відверто говорять, що женевський формат придатний лише для обговорення поточних проблем на "кордоні".

"Більш-менш формат женевських дискусій працює у питанні повернення викрадених осіб. Проте щодо інших проблем переговори не просуваються. А що стосується питань територіальної цілісності Грузії, то вони ще й відкотилися назад після підписання угоди РФ з Абхазією про союзництво (а тепер – і з Південною Осетією)", – відзначають чиновники.

Складно не провести порівняння з Україною, де, попри безперервність переговорів у найрізноманітніших форматах та попри тиск усіх світових лідерів, навіть питання звільнення заручників останнім часом просувається неймовірно складно.

Ще одним елементом зовнішнього тиску, на який все ще сподівається Україна та щодо якого Грузія втратила будь-які ілюзії, є міжнародні місії.

Спостережна місія ЄС працює в Грузії вже 6,5 років і працюватиме щонайменше до грудня 2016-го.

Ключове завдання міжнародних спостерігачів – патрулювання на лінії окупації, аналіз інформації та фіксація порушень (про які згодом передаються звіти до Брюсселя).

Дуже схоже на спостережну місію ОБСЄ на Донбасі – лише спостереження, лише звіти.

Водночас присутність європейських "місіонерів" не завадила окупаційній владі – попри протести ЄС – будувати внутрішній кордон на грузинській території (7 км огорожі на лінії з Абхазією та 53-54 км – з Південною Осетією).

У самій місії визнають обмеженість власних функцій, проте переконують, що шанси на ескалацію без міжнародних спостерігачів були б значно вищими.

"Ми повинні мати доступ до окупованих територій, проте нас туди не пропускають. Водночас ми фіксуємо всі порушення на розмежувальній лінії та передаємо їх до Брюсселя", – говорять у головному офісі місії в Тбілісі.

Звісно, навіть неефективність міжнародних переговорів та обмежений вплив місії ЄС не повинні спонукати Україну відмовитися від цих механізмів (власне, й сама Грузія продовжує їх застосовувати).

Проте 7-річний досвід сусідньої країни вказує на те, що переговори з РФ щододобровільного повернення нею окупованих територій, навіть за умови участі західних посередників, мають обмежені перспективи.

Саме тому є сенс спробувати вирішити конфлікт за допомогою внутрішньополітичних чинників.

І в даному випадку приклад Грузії є не менш корисним.

"Почути Донбас"

Для вирішення замороженого конфлікту у Грузії створено окреме міністерство з питань реінтеграції, а також прийнято Стратегію щодо окупованих територій, яка чітко прописує план дій влади, спрямований на примирення з населенням Абхазії та Південної Осетії.

На цьому шляху в Тбілісі не уникли помилок, які зараз доводиться виправляти. Головний "новий рецепт" – якнайбільша інтеграція  мешканців окупованих територій.

Зокрема, вирішується питання громадянства цих мешканців – для того, щоб у них не було проблем при перетині внутрішнього "кордону". Для цього створено новий тип "паспортів" – "нейтральні документи".

За допомогою такого роду посвідчень грузини, що опинилися "по той бік колючого дроту", мають можливість отримати безкоштовне медичне обслуговування, що повністю фінансується з бюджету Грузії.

Грузинський солдат за "кордоном". Фото DW/AFP

Таким самим чином було вирішено і питання з освітою молодих південних осетинів та абхазців, дипломи та атестати яких визнаються Грузією.

І цей приклад є особливо показовим, адже зрозуміло, що рівень освіти на окупованих територіях є значно нижчим; до того ж, навчання грузинською мовою постійно обмежується. Але уряд дав можливість молодим абхазцям та південним осетинам на конкурсній основі продовжувати навчання на території Грузії.

Україна, з огляду на останні заяви Міністерства освіти про невизнання дипломів, виданих вишами Донбасу, до такого рішення, на жаль, поки не готова.

Звісно, що далеко не всі питання вирішені і в Грузії, та й не всі можна вирішити в рамках документів та постанов.

Водночас самі грузинські експерти визнають, що країна почала опікуватися питаннями налагодження зв'язків з населенням окупованих територій надто пізно.

"Ми завжди говорили, що це наша земля, і ніколи – що це наші люди. Не повторюйте наших помилок", – відзначають представники експертного кола в особистих розмовах.

Та чи зможе Україна навчитися на помилках сусідів?..

Розділені колючим дротом

Щоб зрозуміти, наскільки складним та комплексним є питання реінтеграції, достатньо від'їхати на відстань лише 40 км (!) від Тбілісі – саме там проходять побудовані росіянами розподільчі лінії між Грузією та Південною Осетією, оснащені огорожами та камерами спостереження.

Місцями окупаційна влада відрізала колючим дротом від своїх сіл цілі сім'ї.

Подекуди огорожі, встановлені російськими військами, розділяють навпіл кладовища та грузинські села.

Давід Ванішвілі, мешканець села Курвалеті, будинок якого російські війська відрізали від Грузії, вже відчув на собі всі "переваги" проживання на окупованій території.

Наразі 80-річний пенсіонер не може вивезти до Грузії свою важкохвору дружину для лікування.

"Якщо я виїду, за декілька днів мій будинок розграбують та рознесуть", – обурюється він.

Не легшою є ситуація й для молодших мешканців окупованих територій.

Як відзначає Ванішвілі, його онук ніяк не може одружитися, оскільки жодна дівчина "по той бік колючого дроту" не захоче жити з ним у російському анклаві.

Окупація – євроінтеграції не завада

То які можуть бути перспективи у країни, що де-факто втратила контроль над частиною території, в якій хазяйнують окупаційні війська сусіда?

Грузини з цього приводу більш ніж оптимістичні.

Подолати "розподільчі лінії" у Грузії сподіваються... за допомогою реформ. Як банально це не звучить. Особливу надію у владних кабінетах покладають на євроінтеграцію та, зокрема, безвізовий режим з ЄС.

Адже це зробить грузинський паспорт "престижним документом".

"Варто лише подивитися на приклад Молдови, де тисячі людей з Придністров'я отримали молдовський паспорт, щоб вільно подорожувати до Євросоюзу", – відзначають в міністерстві з питань євроінтеграції.

Ще більше сподівань посадовці покладають на можливе майбутнє членство в ЄС (хоч і визнають, що ближчим часом його очікувати не варто).

При цьому урядовці переконані, що питання окупованих територій не стане на заваді.

"Ми зможемо навіть вступити до ЄС і з проблемними територіями. Є приклад Кіпру (став членом ЄС з невизначеним статусом окупованої північної частини). Тож конфлікти не будуть вирішальним фактором", – відзначає представник міністерства з євроінтеграції.

Звісно, що такого роду очікування є, м’яко кажучи, завищеними.

Навряд хоч один європейський політик наразі визнає осяжні перспективи членства Грузії в ЄС. Якщо таке рішення коли-небудь і буде прийняте, то на це підуть десятиліття. Та й порівняння наслідків безвізового режиму з Євросоюзом для Молдови та Грузії є не зовсім виправданим хоча б з точки зору наближеності до кордонів ЄС.

Проте така самовпевненість та націленість грузинських урядовців на відбудову відносин з окупованими регіонами, до того ж підкріплена реальними кроками, гідна наслідування.

Звісно, можна багато говорити про те, що Україна сьогодні все ще перебуває в активній стадії конфлікту та має перед собою інші завдання.

Проте чи будуть готові українська влада та суспільство до діалогу з населенням Донбасу, коли стихне зброя?

Чи буде Україна здатною на внутрішні реформи, щоб розмовляти з ними з позиції успішної європейської держави?

Наразі ці питання залишаються відкритими.

І в нашому випадку вони – аж ніяк не теоретичні.

Європейська правда
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
В Виннице показали сгоревшие пассажирские вагоны возле железнодорожного вокзала. Напомним, что вчера возле вокзала состоялось возгорание двух пассажирских вагонов.Вчера в 18:50 в Службу спасения поступило сообщение о возгорании одного из вагонов подвижного состава на железнодорожной станции Винница. Поезд находился на отстое, без пассажиров. К месту происшествия были направлены 4 единицы пожарно-спасательных техники и 17 человек личного состава государстве...
Общество
В Виннице планируют обновить внешний вид торгового центра "Дастор". Об этом сообщает винницкий архитектор Виталий Плясовица. В частности планируется обновить здание торгового центра. Оно будет иметь современный вид из-за изменения фасада и иметь трехэтажную пристройку с двухуровневым паркингом.Площадь пристройки составит 2600 квадратных метров, а паркинга около 1400 квадратных метров. Также обновят троллейбусную остановку для маломобильных групп населения.
Криминал
В Виннице суд вынес приговор мужчине, который поссорился с женой, а злость согнал на незнакомой женщине. Об этом сообщает пресс-служба суда.В марте мужчина, спрятавшись за входной дверью в подъезде напал на женщину, которая зашла в дом: ударил женщину кулаком в голову, отчего она упала, а потом еще и бил ее головой об пол.В судебном заседании обвиняемый свою вину признал, искренне раскаялся и сообщил, что просил прощения у потерпевшей за содеянное. 31-летн...
Общество
Недавно на Львовщине состоялся чемпионат Госпогранслужбы Украины по дрессировке среди инспекторов-кинологов со служебными собаками. Участие в нем приняли 17 лучших специалистов-кинологов ведомства. Сергей Ткач со своим подопечным Барханом из Могилев-Подольского пограничного отряда стал абсолютным чемпионом в индивидуальном первенстве.Об этом сообщают в Могилев-Подольском пограничном отряде.В течение двух дней соревнований пограничники и их четвероногие пом...
Происшествия
Сегодня, 23 сентября, возле торгового центра "Мегамолл" произошел несчастный случай. Погиб работник. Мужчина упал с высоты. Сейчас на месте происшествия работают полицейские, которые устанавливают причины трагедии. Как сообщили в отделе коммуникации полиции Винницкой, мужчина 1962 года рождения. Вместе с коллегами они разгружали материалы на крыше здания торгового центра. Мужчина упал по собственной неосторожности. Полиции устанавливает все обстоятельства...
Криминал
Об этом сообщает отдел коммуникации полиции в Винницкой области.Винницким отделом полиции устанавливаются лица женщин, которые могут быть причастны к совершению 28 августа 2019 кражи из магазина "ЕВА", расположенного в Виннице на ул. Соборной. Просим граждан, которым известна какая-либо информация об указанных лицах, звонить по номерам: (0432) 59-49-00, 063228 54 16 или 102.
Происшествия
За прошедшие сутки в Виннице загорелся вагон поезда на железнодорожном вокзале. К счастью, никто не пострадал. Инцидент произошел 22 сентября. В 18:50 о пожаре сообщили в Службу спасения.   - Поступило сообщение о возгорании одного из вагонов подвижного состава на железнодорожной станции Винница. Поезд находился на отстое, без пассажиров, - говорится в сообщении. На место происшествия поехало 17 бойцов ГСЧС. Около восьми часов вечера возгорание было ликвид...
Происшествия
В Бершадском районе этой ночью произошло смертельное ДТП. От удара о забор автомобиль опрокинуло на крышу. Авария произошла 23 сентября около 1.40 часов в селе Флорино. - За рулем транспортного средства находился 42-летний житель Чечельницкого района. Предварительно установлено, что мужчина не справился с управлением, съехал на обочину дороги, где столкнулся с забором, - говорят в отделе коммуникации полиции Винницкой области. В результате аварии 35-летний...
Культура
В Виннице состоялся финальный концерт Международного фестиваля VinnytsiaJazzfest. Об этом сообщает мэр города Сергей Моргунов на своей странице в фейсбуке.Винницкому джазфесту - 23 года: такой историей не может похвастаться ни один джазовый фестиваль Украины. Но каждую осень организаторы умудряются снова удивить пристальную винницкую публику.На сцене - в этот раз звезды мирового джаза. Были представлены восемь стран мира. А еще - именно на винницком фесте...
Новости по теме
В Виннице планируют осовременить торговый центр "Дастор". Как от может выглядеть. ПРОЕКТ
Пограничник с Винниччины и его собака Бархан победили на чемпионате по дрессировке (фото)
В пригороде Винницы люди блокировали международную трассу М-21
На дорогах Винницкой области увеличилось количество TruCam для контроля скорости движения
В ОТГ на Винниччине мэр лично присоединился к покраске моста (фото)
В Винницкой области мужчина хотел пересечь границу с чужим паспортом
В Виннице живет семья, которая отказалась от привычных в быту вещей: зубная паста из глины и бамбуковые игрушки для детей
Там был ужас: В Госпродпотребслужбе Винницкой области рассказали о проверке заведения, которое кормило отравившихся школьников (видео)
Зеленскому в Виннице предложили "прозреть": что случилось
В Виннице на Майдане Независимости проходит неделя устойчивой энергетики (фото)