• Головна
  • Заверусі дали заставу, як колишньому регіоналу Єфремову. Щоб ніхто не заплатив?
10:29, 21 травня 2015 р.

Заверусі дали заставу, як колишньому регіоналу Єфремову. Щоб ніхто не заплатив?

Загнули. Віті Заверусі визначили заставу в 3,6 мільйона гривень. Стільки ще вінничанам не призначали. Ця сума у сто разів більша, ніж максимально допустимі „відкупні” від арешту, про які пише Закон. Суд вийшов за рамки. Справа настільки серйозніша від решти резонансних політичних та кримінальних історій?

Кому яку заставу призначати, судді визначають на свій розсуд. Законодавство тільки орієнтує їх, що максимальний розмір – це 300 мінімальний заробітних плат, тобто приблизно 360 тисяч гривень. Таку суму замість тримання під вартою вінницькі суди пропонують рідко. Більші застави - це рівень не Вінниці, а країни.


- Як на мене, то за такий злочин, в якому підозрюється Заверуха, не повинні були взагалі заставу застосовувати, - каже адвокат Олександр Сарафанюк. – Йдеться про посягання на життя і здоров’я, є вбиті, тим більше правоохоронці. У кожного інколи виникає бажання пику комусь натовкти, але ми ж не робимо цього. Не маємо права. Закон є і він один для всіх. Тому моя думка така: тут повинні сидіти всі до кінця суду, а суд далі хай вирішує, хто винен, а хто не винен, і приймає рішення.

Журналіст 20minut.ua обдзвонила багатьох вінницьких адвокатів з питаннями, які розміри застав призначали у Вінницькому суді та за які злочини. Питали у людей, що мають по кілька років адвокатської роботи в кримінальних справах (приклади в інфорграфіці). Але почнемо з того, як прокоментував заставу, запропоновану своїй підзахисній, арештованій на час розслідування її співучасті у нападі на колишніх „беркутів”, київський адвокат Віктор Смалій.

- Віті визначили заставу в розмірі 3,6 мільйона гривень, що більше, ніж Єфремову, - сказав він, але насправді суми рівні, от тільки за колишнього регіонала заплатили в результаті чомусь менше…

Зі слів адвоката Сніжани Чубенко, були у Вінниці підозрювані на мільйон застави. Про це вона, каже, чула від прокурора. Але він не назвав, що то за „легендарна” особа, свободу якої так дорого оцінили.

А законодавець прописав, що враховувати під час призначення суми застави, крім ризиків втечі, впливу на свідків тощо, варто також майновий і сімейний стан підозрюваного чи обвинуваченого. Тобто, чи здатна саме ця людина заплатити саме стільки, аби не сидіти в СІЗО. Але також Закон визначив ось що: розмір застави не може бути навмисно непомірним для арештованого.

- У мене є в роботі справа про нарколабораторію на Старому місті. RIA багато писала про це, - говорить адвокат Віталій Корпало. - Так там фігурантам, директору розважального закладу і колишньому працівнику міліції, визначили по 365 тисяч гривень застави. Це при тому, що на той момент йшлося про статтю, яка передбачає 90 тисяч застави. Так, є визначені розміри, які залежать від тяжкості злочину, але суд вийшов за рамки - запропонував максимальну можливу заставу, як за особливо тяжкий злочин. І я у Вінниці не зустрічав більшої застави.

Більшість адвокатів сказали, що їм досі не зрозуміла суддівська градація розмірів "відкупних" від арешту, які призначаються. Вони наводили приклади, що по одних і тих самих „легких” статтях встановлювали різні суми застав. Найменшою називали 25 тисяч гривень і далі – в рази більші.

- Норми не враховуються, хоча передбачено, що застава має призначатися, так би мовити, підйомна для людини. Тобто з урахування її соціального статусу, - говорить Віталій Корпало. - Суд має давати одну заставу, а фактично призначає таку, щоб була не під силу.

- Заверуха якраз такий випадок, - кажуть адвокати і розповідають, що тільки у справах хабарників судді не виходять за рамки визначених Законом сум. Як правило, це мінімальний або середній розмір передбаченої за тяжкий злочин застави.  

- А якби хабарнику, який взяв, скажімо, півмільйона, призначали таку ж заставу? Було б правильно? – питаємо в адвокатів.   

- Люди зараз великих хабарів не дають. А якщо дає хтось комусь півмільйона чи мільйон, то його не зловлять за такі гроші, - відповідає адвокат Микола Мосін. - Тому хай буде так, як є: чим тяжчий злочин, тим більший розмір застави. Все адекватно повинно бути.

До речі, один з опитаних нами адвокатів розказав, що родичі Заверухи пропонували йому захищати її, але він „не ризикнув”. Хоч яка б гучна справа не була, не захотів встрявати в історію вбивства „беркутів”. Причина - він сам колишній міліціонер.
 


Межі заставам є. Але суддям нема обмежень
Розмір застави рахують від мінімальних зарплат (орієнтуємося на 1200 гривень). Градація – від тяжкості злочину, що інкримінується людині.

  • Злочин невеликої або середньої тяжкості – від 1,2 до 24 тисяч гривень (від 1 до 20 розмірів мінімальних зарплат).
     
  • Тяжкий злочин - від 24 до 96 тисяч гривень (20-80 мінімальних зарплат).
     
  • Особливо тяжкий злочин - від 96 до 360 тисяч гривень (80-300 мінімальних зарплат).

Такі розміри застав визначає стаття 182 Кримінального процесуального кодексу України. І ще додає: якщо застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання особою, що підозрюється, обвинувачується у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину, покладених на неї обов’язків, - застава може бути призначена у розмірі, який перевищує 80 чи 300 розмірів мінімальної заробітної плати відповідно.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...