• Главная
  • Автомат їхав з фронту в машині волонтерів-самооборонівців
20:21, 23 июня 2015 г.

Автомат їхав з фронту в машині волонтерів-самооборонівців

У страху очі великі. У волонтерів з Тиврівської самооборони на блокпосту знайшли деталі автомата – в баулі, який попросив завезти додому земляк-боєць Нацгвардії. Тепер про хлопця вдома говорять, як про торговця зброєю, а про перевізників - як про учасників схеми доставки зброї зі сходу на мирну територію. Чи так усе було?

Купити автомат на чорному ринку, говорять, можна за три тисячі доларів. І на батьківщині бійця 3008, в Тиврівському районі, зараз тільки й мови, що він передавав додому з війни автомати, поки їх не знайшли на блокпосту в машині волонтерів. Зброя була у розібраному вигляді й без стволів. Недостаючі деталі, як думають люди, могли доїхати додому в іншій передачі.

Перевізників гуманітарки із Вінниці на фронт вже ловили на заборонених передачах. Про це RIA розказували автомайданівці, як про цілковиту вину бійців, а не волонтерів. І ось недавній випадок, з Тиврівськими самооборонівцями – схожа історія.

Цього разу редакції вдалося поговорити з бійцем, що „підставив” волонтерів-самооборонівців. Він не відхрестився від пакунку, який розгортали на блокпосту під Слов’янськом, фотографували і вилучили дещо, як заборонене. Але його версія вмісту передачі не співпадає зі словами волонтерів.

- Я зараз їду додому у відпустку. Думаєте, якби в передачі дійсно автомати були, то мене б відпустили? – сказав по телефону минулої п’ятниці боєць.  

А самооборонівці думають, що їх підставили: кинули в машину передачу з прихованими там деталями автомата із розрахунку, що пронесе на блокпостах. Не пронесло.

Напорпали на дні
Волонтери, які мало не привезли зброю з АТО – тиврівчанин Микола Видрич і Олександр Сьох. Вони погодилися розказати про це, бо бояться, аби їх не зробили крайніми в цій історії.

- Ми їздили до хлопців з частини 3008, які служать за Лисичанськом на блокпостах, і коли розгрузилися, то передав гніванський боєць передачу назад, - говорить Микола Видрич. – Ми перший раз його бачили, цього Діму.

- Я замітав у машині, а він прийшов, поставив коробку, обмотану скетчем, і сказав, що в ній його особисті речі і можна сміливо на блокпостах відкривати – нічого забороненого немає, - продовжує Олександр Сьох.

Боєць, кажуть, пояснив, що йому скоро повертатися додому, і щоб не тягти в руках зимові речі, спакував їх додому.

Друга машина самооборонівців поїхала далі по блокпостах. В ній був керівник Тиврівської самооборони. А ця, що з передачами (були інші ящики), поверталася додому раніше. І на четвертому блокпосту, перед Слов’янськом бус волонтерів зупинили і попросили показати, що везуть.

- Відкрили одного ящика - нічого такого. Другий розкрили – теж речі, а на дні пакет, - розказує Олександр Сьох. – В пакеті - у розібраному вигляді автомат.

Було засекречено?
Деталі вилучили з понятими, а волонтерів забрали в Слов’янський райвідділ давати пояснення.   

- Я одразу, як нас затримали, подзвонив до Діми, що передав цей ящик, - говорить Микола Видрич. - Не вішай лапшу на вуха, що там нічого немає! Нас арештували! Отака була мова. І він сказав дати трубку офіцеру. Він визнав, що це його автомат, інакше б нас не відпустили, закрили б.

Що ж вилучили у волонтерів з передачі на блокпосту? Вони кажуть, що в пакеті не було тільки приклада і ствола, а всі інші деталі автомата були. Називають газовий механізм, пістолетну ручку, пружину, прицільну планку...

- Там, у зоні, емоції переповнюють, хочеш хлопцям добре зробити. А цей Діма таку дурницю впоров. Хочеш везти собі автомат напам’ять, то провозь його в своїй сумці, а не волонтерів підставляй, - обурюється Микола Видрич.   

Як не дивно, але боєць, чия була передача, з легкістю пішов на контакт з журналістом по телефону. І якщо волонтери кажуть, що в Слов’янській міліції відкрили кримінальне провадження, то зі слів бійця – ніякої справи немає, бо він нічого забороненого не передавав. Тим не менше, перше питання Дмитра Танца було ось яке:

- А як це ви володієте засекреченою інформацією?

Автомат – не автомат
- Ситуація, дивіться, яка, - починає розповідь військовий, якого призвали по мобілізації. - Це не частини автомата. Гніванські мисливці, які нам купували безшумні прибори, передали запчастини мисливської рушниці, які продаються вільно в магазинах зброї. Ми подивилися, що вони нам не потрібні уже, і відправили назад з волонтерами. От з чим їх зупинили, а не з двома автоматами, як тепер говорять. Я вже замучився усім пояснювати, що не передавав додому зброї. Розказують єрунду, перекручують, перебільшують. Якби там щось було кримінальне, думаєте мене б додому відпустили? Я якраз їду у відпустку.

- А волонтерів дійсно затримували міліціонери, - додає між іншим Дмитро. – Казали, що арештують на 30 діб і ні за що здерли півтори тисячі гривень.

- Через те, що знайшли деталі, з них гроші взяли за звільнення? - допитуємося.

- Так. Це волонтери мені розказали, що півтори тисячі через мене віддали, - звучить у відповідь. – Вам не казали? То, може, це вони мене обманули? Зараз приїду додому і спитаюся...

- Ми робимо таку справу, що допомагаємо бійцям, а тут вони взяли й „допомогли” нам. Більше передач брати звідти не будемо, - кажуть тиврівські самооборонівці, агроном Микола Видрич (55) і підприємець Олександр Сьох (35)

Зброю возять навмисне деталями, щоб уникнути криміналу?  
Тиврівська самооборона підпорядковується Вінницькій обласній Народній самообороні, яку очолює Ігор Алексєєв. А що думають про затримання тиврівчан на виїзді з АТО в Самообороні Майдану – окремій організації, яка теж займається волонтерською діяльністю? Припускають, що зброю возять навмисне деталями, щоб уникнути криміналу.  

- Я розумію, передавати передачу туди, але передавати звідти – це вже стає підозрілим, - говорить керівник штабу Самооборони Майдану Андрій Книжник. - Або крадене, або „марадьорка”. Що ще можна везти звідти додому?

- Якщо не передачами, то на Нову пошті грузять все звідти, - каже Василь Пасіченко, який раніше був у Тиврівській самообороні, а тепер допомагає братові в Самообороні Майдану. - Там таке мародерство, що біда.

- Передають меблі, вікна, кондиціонери, - додає Борис Пасіченко. - Ми торік були зловили на Новій пошті 12 пістолетів. А в цій ситуації треба розслідувати, хто передавав, хто знав, хто розбирав ті автомати. Я більше, ніж впевнений, що замішана Народна самооборона в цьому.

Керівник Тиврівської самооборони Олександр Краєвський утримався від коментарів. Чомусь не захищав своїх волонтерів, а сказав, раз не бачив на власні очі - то не буде нічого казати.

А керівник обласної організації Ігор Алексєєв на звинувачення Самооборони Майдану не хотів відповідати, але сказав, що не віддає вказівок возити зброю з АТО.

- Тут мирне життя, яке не потребує ніякої зброї. Зброя повинна бути на фронті, а не тут. Чи можу поручитися за всіх самооборонівців області? Звісно, не можу. Але вказівок возити зброю з АТО не даю. Я противник цього. З офіційною зброєю, це одне. Так, і я туди їжджу зі зброєю, бо в АТО без зброї немає що робити. І вся зброя, що є в самообороні, офіційна, з дозволами. А що стосується передач, то націлюю своїх людей так: якщо просять запечатані посилки перевозити, або не треба брати, або треба, щоб при тобі цю посилку зібрали, упакували, щоб ти був впевнений, що там нічого немає.
    
З АТО везуть не автомати, а патрони і гранати
В основному патрони і інколи – гранати. Отаке заборонне привозять додому бійці АТО, за даними обласної міліції. Пояснення потім правоохоронцям дають ось які: привезли для себе, напам’ять, або про всяк випадок припаслися для самозахисту, ще варіант – рибу глушити.    

- Не можна сказали, що у нас в області зі зброєю із АТО загрозлива ситуація. Є одиничні випадки вилучення у військовослужбовців та в людей, які побували там, боєприпасів. В основному це патрони, інколи – гранати, - каже прес-офіцер обласної міліції Анна Олійник. – Автомат документували, але то була добровільна здача, а не вилучення.

Всього з початку року міліція вилучила (не тільки з АТО) 45 одиниць вогнепальної зброї, 6 тисяч набоїв, 9 гранат, близько 4 кілограмів вибухових речовин, 43 одиниці холодної зброї. Це тільки та зброя, яка визнана такою висновками експертів.

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
0,0
Оцените первым
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Объявления
live comments feed...