Яку історію пережив за 150 років палац польських панів Собанських на Вінниччині

Вінниччина має багату історико-культурну спадщину, яка мало цікавила навіть самих вінничан на зорі Незалежності України, проте повертає увагу нині, після Революції Гідності та дорослішання громадянського суспільства.

Серед таких історичних пам’яток є садиба польських панів Собанських, що була побудована у другій половині XIX сторіччя у Тростянецькому районі Вінницької області. Зараз у цьому комплексі, який охоплює палац та 25 га паркової території розмістився Верхівський сільгосптехнікум, який входить до складу Вінницького національного аграрного університету.

В XVII століття сучасна Вінницька область у результаті розпаду Річчі Посполитої була поділена між Австрійсько-угорською та Російськими. За умовами поділу східна половина краю відійшла Російській імперії, але реально вінницькими землями тоді розпоряджалися польські магнати. Багато маєтків належало графу Феліксу Потоцькому. У XVII ст. Верхівські землі і селян Потоцький подарував поміщику графу Собанському. В 1861 році Собанський почав будівництво палацу. Велось будівництво з 1861 по 1894 за задумом архітектора Косаревського — зі змішаними елементами романського і пізньоготичного архітектурних стилів. Одночасно з будівництвом палацу на громадському вигоні проводилась закладка парку на площі 21 га деревами, які привозились в зрілому віці з різних місцевостей України і Західної Європи. До 1917 в маєтку жили брати Генріх і Вітовт Сабанські.

В 70-х роках XIX ст. в Верхівці була відкрита церковно-парафіяльна школа — звичайна сільська хата, де один вчитель навчав 30-40 дітей. Одночасно із будівництвом палацу братів Сабанських, у другій половині XVIII століття, проводилося будівництво церкви Івана Богослова. Кошти на будівництво церкви давали польські магнати та жителі села Верхівка і навколишніх сіл. Це бойківський тип церкви з істотними видозмінами на Поділлі. Церква має п'ять верхів, при цьому центральна башта височіє над рештою. Це багаті барокові башти. Поверхні стін багато оздоблені, таке оздоблення було започатковано у Римі і під його художнім впливом набуло поширення у Західній Європі доби Ренесансу.

Під час революції 1905 р. комітет незаможного селянства на чолі односельця Олександра Копачинського наділяє поміщицьку землю селянам, видає реманент з поміщицького господарства, бере під свій захист парк і палац.

В 1917 році пани Собанські залишили свої землі і виїхали до Польщі (при втечі загинули), а палац був підданий погрому. Завдяки Григорію Котовському палац був взятий під охорону.

В бувшому поміщицькому маєтку було засновано кінний завод, а в 1921 р. на його базі відкрито школу с/г учнівства — трудову колонію для безпритульних дітей. В цій школі нараховувалось 150 дітей, батьки яких загинули під час революції та громадянської війни. Школа проіснувала до 1926 р. В 1922 р. селі було відкрито агропрофшколу з дворічним терміном навчання. Школа розмістилася в приміщенні бувшого керуючого панським маєтком (тепер — приміщення сільської Ради). В агропрофшколу набирали випускників початкових шкіл, реальних училищ, гімназій, тому вік її перших учнів був різний — від 13 р. до 20р. Перший випуск в 1923 р. нараховував 13 учнів.

У 1926 р. після ліквідації с/г учнівства агропрофшколі було передано панський палац і садибу, в якій і зараз розміщено технікум. В 1930 р.-1931 р. агропрофшкола була реорганізована в с/г технікум буряківництва.

В 1930–1932 років населення Верхівки об`єдналось в три колгоспи, багато жителів були «розкуркулені» — їх майно відібрали, будинки розвалили, чоловіків засудили та відправили до Сибіру, а жінки та діти залишились без даху над головою та засобів для існування. Населення також постраждало від Голодомору.

В 1931 р. до Верхівського технікуму приєднано Гуменський технікум садівництва і городництва. В 1934–1935 технікум було реорганізовано в с/г технікум рільництва. На початку 1935–1936 р. до Верхівського технікуму переведено учнів ліквідованого Полонського с/г технікуму Хмельницької обл. В 1936 р.-1937 р. Верхівському технікуму передано майно ліквідованого Вінницького с/г технікуму. В останні роки перед Великою Вітчизняною війною технікум був одним з найкращих навчальних закладів України.

В роки тимчасової окупації в навчальному корпусі жили румуни і учні румунської с/г школи, яка була організована для румунських дітей. Але, за свідченням місцевого населення, під назвою с/г школи ховалась школа для підготовки диверсантів з румунської молоді.

14 березня 1944 р. територія с. Верхівки була звільнена від ворога військами II Українського фронту. 23 березня 1944 р. Верхівський технікум відновлює свою роботу. а 28 березня 1945 р. відбувся перший післявоєнний випуск.

Великих збитків завдали окупанти громадському господарству .Посівного матеріалу не було, сільськогосподарські машини та інвентар знищені. Весь тягар відбудови ліг на плечі жінок та підлітків. В полі працювали з сапами та лопатами. Майже половина поля залишалась незасіяною. Тільки в 1948 році було повністю освоєно посівні площі, доведено до довоєнного рівня поголів`я худоби, відремонтовано приміщення.

Технікум сьогодні - це вищий навчальний заклад І рівня акредитації. Має технікум два навчальних корпуси, один з них для лабораторно-практичних робіт. Є клуб на 300 місць, їдальня, спортзал, стадіон, Все це розташовано на території мальовничого парку. Територія парку — 25 га, 20 га залишилось ще з панських часів, а 5 га колектив працівників технікуму досадив власними силами. Парк Верхівського с/г технікуму є державним пам'ятником природи. Це парк ландшафтного типу, в якому налічується 86 видів декоративних дерев та кущів, понад 400 видів трав'янистих рослин і багато квітів . Флора парку багата рідкісними видами рослин, серед яких бук лісовий, дуб кошенільний, горобина звичайна, горіх сірий, берека звичайна, тамарикс стрункий, дуб червоний (болотний), катальпа бегонієвидна, горобина широколиста, туя західна,модрина європейська, таволга середня, клен червоний, явір (клен несправжній), яловець сланкий, сосна веймутова, клен сріблястий. Також є багато вікових дерев: старі дуби і ясени, клени, каштани, ялини, сосни, верби, липи, тополі та інші. Не одне дерево зустріло тут свій столітній ювілей. 

vindaily
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
120 просмотров в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
13 декабря около 20.30 на 388 км автодороги «Стрый-Тернополь-Кропивницкий-Знаменка» в направлении ул. Киевской, водитель автомобиля «ВАЗ 2107» не справился с управлением, выехал на встречную полосу движения и столкнулся с полуприцепом «Kogel FX» автомобиля «DAF 95XF».За рулем легковушки находился 30-летний житель Немировского района. В результате дорожно-транспортного происшествия в реанимационное отделение госпитализировали водителя и двух пассажирок 12 и...
Новости компаний
Пластик - наиболее популярное сырье нашего времени, уникальные свойства которого помогают весьма успешно заменять им привычные всем материалы. Например, кубовая емкость из пластика подходит для накопления воды, дизельного топлива и других веществ, пластиковая мебель становится изюминкой самых модных интерьеров вытесняя привычное всем дерево, а пластиковые погреба составляют достойную конкуренцию привычных всем кирпичным или бетонным. Большой выбор изделий...
Новости компаний
В Национальном университете биоресурсов и природопользования Украины 13 декабря были подведены итоги образовательного конкурса «Агро 2019». Интеллектуальное состязание, организованное благотворительным фондом Бориса Колесникова, длилось два месяца и проходило в несколько этапов. В первом туре конкурса 1 700 студентов из 34 учебных заведений страны прошли тестирование по специальным предметам, а во втором – презентовали перед экспертным жюри бизнес-планы, а...
Общество
Сотрудник коммунальной службы оригинально отомстил водителю, который припарковал машину в неположенном месте. Инцидент попал на видео: Пользователи сети оказались восхищены коммунальщиком, и оставили очень много положительных комментариев:  Напомним, Винницкий коммунальщик стал героем сети, проучив "героя парковки" (курьёзное видео)
Общество
Сегодня, 14 декабря, в Виннице начали украшать главную елку. Об этом сообщается на официальной странице Центрального парка в Фейсбук.На днях, праздничное дерево уже "одели" в праздничные иллюминации. Теперь же, рабочие с помощью автокрана украшают елку новогодними игрушками.
Общество
Длинные коридоры, вымощенные старинной кирпичом. Здесь есть даже пивоварня, где монахи 300 лет назад варили пивную похлебку. Уровнем ниже – туннель. Его строили монахи ордена иезуитов в 17 веке. На другом участке древних подземелий – остатки доминиканского монастыря. Здесь на каждом шагу – непризнанная достопримечательность, уверена Анастасия Столбец, которая проводит винницкими подземельями частные экскурсии. Винницкие катакомбы тянутся на несколько десят...
Общество
Перед новогодними праздниками у нас возникает много вопросов по поводу подготовки. Что надеть? Где отпраздновать? Где купить подарки родным? Есть те, кто уже заранее подготовился и купил все что нужно, ну и есть те, кто впопыхах  31 декабря будет бегать по магазинам. Сайт 0432.ua совместно с нашими партнерами подготовил статью, с помощью которой Вы сможете найти ответы на все свои вопросы. И так первый пункт в нашем проводнике к новогодним праздникам это:...
Общество
День памяти святого Наума отмечается ежегодно 14 декабря. О том, каким был человек, ставший покровителем грамоты и науки, какие традиции сложились у наших предков и до сих пор применяются многими христианскими семьями, узнайте в нашем материале. Малый пророк Наум (утешенный), нашими предками,назывался грамотником. Наум (Нахум) - автор книги, вошедшей в Священное Писание, в ней он предрекал грешникам скорейшие божьи кары. Именно за это предсказание, которое...
Происшествия
14 декабря в 1:27 в Службу спасения "101" поступило сообщение о том, что в г. Шаргород горит одно из отделений «Новой почты».Прибыв на вызов, спасатели Государственной пожарно-спасательной части №34 выяснили, что огнем охвачено перекрытия здания.В 1:50 пожар был локализован, а в 1:53 ликвидирован.Огнем повреждена облицовка стен здания и шиферные перекрытия на площади 20 кв.м.Предполагаемая причина пожара - нарушение правил пожарной безопасности при эксплуа...