Яку історію пережив за 150 років палац польських панів Собанських на Вінниччині

Вінниччина має багату історико-культурну спадщину, яка мало цікавила навіть самих вінничан на зорі Незалежності України, проте повертає увагу нині, після Революції Гідності та дорослішання громадянського суспільства.

Серед таких історичних пам’яток є садиба польських панів Собанських, що була побудована у другій половині XIX сторіччя у Тростянецькому районі Вінницької області. Зараз у цьому комплексі, який охоплює палац та 25 га паркової території розмістився Верхівський сільгосптехнікум, який входить до складу Вінницького національного аграрного університету.

В XVII століття сучасна Вінницька область у результаті розпаду Річчі Посполитої була поділена між Австрійсько-угорською та Російськими. За умовами поділу східна половина краю відійшла Російській імперії, але реально вінницькими землями тоді розпоряджалися польські магнати. Багато маєтків належало графу Феліксу Потоцькому. У XVII ст. Верхівські землі і селян Потоцький подарував поміщику графу Собанському. В 1861 році Собанський почав будівництво палацу. Велось будівництво з 1861 по 1894 за задумом архітектора Косаревського — зі змішаними елементами романського і пізньоготичного архітектурних стилів. Одночасно з будівництвом палацу на громадському вигоні проводилась закладка парку на площі 21 га деревами, які привозились в зрілому віці з різних місцевостей України і Західної Європи. До 1917 в маєтку жили брати Генріх і Вітовт Сабанські.

В 70-х роках XIX ст. в Верхівці була відкрита церковно-парафіяльна школа — звичайна сільська хата, де один вчитель навчав 30-40 дітей. Одночасно із будівництвом палацу братів Сабанських, у другій половині XVIII століття, проводилося будівництво церкви Івана Богослова. Кошти на будівництво церкви давали польські магнати та жителі села Верхівка і навколишніх сіл. Це бойківський тип церкви з істотними видозмінами на Поділлі. Церква має п'ять верхів, при цьому центральна башта височіє над рештою. Це багаті барокові башти. Поверхні стін багато оздоблені, таке оздоблення було започатковано у Римі і під його художнім впливом набуло поширення у Західній Європі доби Ренесансу.

Під час революції 1905 р. комітет незаможного селянства на чолі односельця Олександра Копачинського наділяє поміщицьку землю селянам, видає реманент з поміщицького господарства, бере під свій захист парк і палац.

В 1917 році пани Собанські залишили свої землі і виїхали до Польщі (при втечі загинули), а палац був підданий погрому. Завдяки Григорію Котовському палац був взятий під охорону.

В бувшому поміщицькому маєтку було засновано кінний завод, а в 1921 р. на його базі відкрито школу с/г учнівства — трудову колонію для безпритульних дітей. В цій школі нараховувалось 150 дітей, батьки яких загинули під час революції та громадянської війни. Школа проіснувала до 1926 р. В 1922 р. селі було відкрито агропрофшколу з дворічним терміном навчання. Школа розмістилася в приміщенні бувшого керуючого панським маєтком (тепер — приміщення сільської Ради). В агропрофшколу набирали випускників початкових шкіл, реальних училищ, гімназій, тому вік її перших учнів був різний — від 13 р. до 20р. Перший випуск в 1923 р. нараховував 13 учнів.

У 1926 р. після ліквідації с/г учнівства агропрофшколі було передано панський палац і садибу, в якій і зараз розміщено технікум. В 1930 р.-1931 р. агропрофшкола була реорганізована в с/г технікум буряківництва.

В 1930–1932 років населення Верхівки об`єдналось в три колгоспи, багато жителів були «розкуркулені» — їх майно відібрали, будинки розвалили, чоловіків засудили та відправили до Сибіру, а жінки та діти залишились без даху над головою та засобів для існування. Населення також постраждало від Голодомору.

В 1931 р. до Верхівського технікуму приєднано Гуменський технікум садівництва і городництва. В 1934–1935 технікум було реорганізовано в с/г технікум рільництва. На початку 1935–1936 р. до Верхівського технікуму переведено учнів ліквідованого Полонського с/г технікуму Хмельницької обл. В 1936 р.-1937 р. Верхівському технікуму передано майно ліквідованого Вінницького с/г технікуму. В останні роки перед Великою Вітчизняною війною технікум був одним з найкращих навчальних закладів України.

В роки тимчасової окупації в навчальному корпусі жили румуни і учні румунської с/г школи, яка була організована для румунських дітей. Але, за свідченням місцевого населення, під назвою с/г школи ховалась школа для підготовки диверсантів з румунської молоді.

14 березня 1944 р. територія с. Верхівки була звільнена від ворога військами II Українського фронту. 23 березня 1944 р. Верхівський технікум відновлює свою роботу. а 28 березня 1945 р. відбувся перший післявоєнний випуск.

Великих збитків завдали окупанти громадському господарству .Посівного матеріалу не було, сільськогосподарські машини та інвентар знищені. Весь тягар відбудови ліг на плечі жінок та підлітків. В полі працювали з сапами та лопатами. Майже половина поля залишалась незасіяною. Тільки в 1948 році було повністю освоєно посівні площі, доведено до довоєнного рівня поголів`я худоби, відремонтовано приміщення.

Технікум сьогодні - це вищий навчальний заклад І рівня акредитації. Має технікум два навчальних корпуси, один з них для лабораторно-практичних робіт. Є клуб на 300 місць, їдальня, спортзал, стадіон, Все це розташовано на території мальовничого парку. Територія парку — 25 га, 20 га залишилось ще з панських часів, а 5 га колектив працівників технікуму досадив власними силами. Парк Верхівського с/г технікуму є державним пам'ятником природи. Це парк ландшафтного типу, в якому налічується 86 видів декоративних дерев та кущів, понад 400 видів трав'янистих рослин і багато квітів . Флора парку багата рідкісними видами рослин, серед яких бук лісовий, дуб кошенільний, горобина звичайна, горіх сірий, берека звичайна, тамарикс стрункий, дуб червоний (болотний), катальпа бегонієвидна, горобина широколиста, туя західна,модрина європейська, таволга середня, клен червоний, явір (клен несправжній), яловець сланкий, сосна веймутова, клен сріблястий. Також є багато вікових дерев: старі дуби і ясени, клени, каштани, ялини, сосни, верби, липи, тополі та інші. Не одне дерево зустріло тут свій столітній ювілей. 

vindaily
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Криминал
Правоохранители задержали жителя Винницкой области, который «заминировал» магазин в поселке под Одессой из-за обиды на его сотрудницу. Об этом сообщили в пресс-службе ГУНП области. Инцидент произошел в понедельник, 15 июля. После полудня неизвестный сообщил по спецлинии «102» о том, что в поселке Нати под лавкой у магазина заложено взрывное устройство. На место были направлены сотрудники полиции, взрывотехники, кинологи и спасатели, однако обследовав здани...
Общество
В Виннице вскоре завершат реконструкцию здания врача Оксенгорна на улице Оводова. В городе заканчивается восстановление фасада дома бывшего имения врача Оксенгорна. Дом находится на улице Николая Оводова, 6. Напомним, что ранее этот дом принадлежал местному врачу Оксенгорну в начале 20 века. Позже дом был перестроен и распределен по квартирам для винничан. Не так давно здание еще находилась в очень плачевном состоянии.Сегодня строители завершают ремонт это...
Общество
Управлением уголовного розыска полиции Винницкой области разыскивается без вести пропавший Герман Вадим Викторович, 30.05.1991 г.р., житель с. Тростянец Ямпольского района Винницкой области. 4 июля 2019 человек позвонил родным и сообщил, что находится в Киеве на работе. После этого связь с ним была потеряна. Об этом сообщает отдел коммуникации ГУНП Винницкой области. Приметы пропавшего: рост 185 см, прямые темные волосы, глаза светлые, лицо овальное, брови...
Происшествия
В следственном изоляторе Винницы убит подозреваемый в попытке изнасилования несовершеннолетней. Об этом сообщила пресс-секретарь Прокуратуры Винницкой области Ирина Выхованец. Мужчина, о котором идет речь, был задержан неделю назад в микрорайоне Замостье, пишет издание. Он пытался изнасиловать 7-летнюю девочку. На период следствия его взяли под стражу без права внесения залога. Сегодня стало известно, что подозреваемый был убит в следственном изоляторе на...
Происшествия
Утром 15 июля на улице Героев Майдана в г. Казатине произошло дорожно-транспортное происшествие, в котором пострадал 89-летний пешеход. Об этом сообщает ГУ ЧП в Винницкой области.Согласно полицейской информации, 40-летний водитель автомобиля ВАЗ-2104 допустил наезд на пешехода, когда тот переходил дорогу по нерегулируемому пешеходному переходу.Пострадавшего травмированного дедушку госпитализировали в больницу. Водитель был трезв. Автомобиль помещен на штра...
Спорт
Винницкая спортсменка Марьяна Шевчук завоевала золото на Чемпионате мира по пара-пауэрлифтингу, что сейчас проходит в столице Казахстана Нур-Султан. О полученном золоте сообщил на своей фейсбук-странице Андрей Опекун. В частности, на сайте соревнований говорится, что винницкая спортсменка подняла штангу весом в 128 килограмм и получила первенство на мировых соревнованиях по пара-пауэрлифтингу в категории женщин с весом до 55 килограмм, оставив позади спорт...
Бизнес
На ООО «Винницкая птицефабрика» Агроиндустриальная холдинг «МХП» завершает строительство первой очереди биогазового комплекса мощностью 12 МВт. После полного ввода в эксплуатацию биогазовый комплекс ООО «Винницкая птицефабрика» будет наиболее инновационным и самым масштабным в Европе. Производство энергии комплексом соответствует высоким экологическим стандартам. Инвестиции в первую очередь комплекса составили около 25 млн евро. В будущем мощность станции...
Криминал
С конца мая в Винницкой области продолжается оперативно-профилактическая отработка «Мак». С начала операции работники полиции обнаружили 2500 незаконных посевов мака и конопли. Сейчас зарегистрировано 37 уголовных производств. Семи лицам объявили о подозрении. Начиная с 20 мая началось оперативную отработку по выявлению и изъятию незаконих посевов наркосодержащих растений. Работники полиции изъяли более 2500 таких насаждений, из них - 1145 растений мака и...
Общество
Специалисты Главного управления Держпродспоживслужбы в Винницкой области во время проверки обнаружили фальсификат молочной продукции, а именно - масла сладкосливочного.На сайте опубликовали перечень производителей, в которых зафиксировали несоответствие продукции.ГП «Староконстантиновский молочный завод» (Хмельницкая обл., г. Староконстантинов, ул. Ивана Франко, 47) - масло сладкосливочное сельское 72,6% жира ДСТУ 4399: 2005;ГП «Староконстантиновский молоч...
Новости по теме
В Виннице вскоре завершат реконструкцию здания врача Оксенгорна на улице Оводова (ФОТОРЕПОРТАЖ)
На заработках в Киеве исчез винничанин! Помогите разыскать (фото)
В магазинах Винниччины обнаружили фальсифицированное масло: перечень
На старом аэродроме Винницы провели грандиозное авиашоу (Видео)
Винничане просят снизить стоимость проезда на 50% (петиция)
Новый тротуар, фонари и камеры: на улице Леси Украинки начался капитальный ремонт (фото)
В Виннице на Привокзальной незаконно продавали арбузы (фото)
В Виннице планируют на 50% увеличить тарифы на воду
Как в Виннице за два миллиона гривен ремонтируют остановку "на Париже" (фото)
В Виннице временно перекроют центральною улицу и отменяют три трамвайных маршрута