• Головна
  • Швейцарія дарує Вінниці старі годинники
10:10, 1 квітня 2011 р.

Швейцарія дарує Вінниці старі годинники

Натхненна успішним придбанням списаних швейцарських трамваїв, влада Вінниці прагне розширити досвід співпраці з Європою. На черзі - можливість безоплатно отримати застарілі баштові годинники з ратуші Берка та кількох інших швейцарських міст

Вежа у сквері Козицького, що є символом нашого міста, скоро стане ще більш знаковою спорудою для вінничан. Адже саме тут встановлять єдиний в Україні вуличний швейцарський годинник, з гучними курантами, механічними півнями, блазнями та процесією з ведмедиків. Важко повірити - але усе це - гуманітарна допомога.

Що у них, і що у нас

Швейцарці дуже пишаються годинниковими традиціями. За своїми курантами вони стежать навіть ретельніше, ніж за трамваями, мало не пилинки здувають. Але все-таки час бере своє. Багато металевих деталей зношені настільки, що годинник почав спізнюватися. Поки на п'ять секунд за рік. Але за оцінками місцевих годинникарів, через п'ятдесят років запізнення досягне критичних для будь-якого швейцарця п'ятнадцяти секунд.

Щоб уникнути конфузу з годинниками, які запізнюються, мерія міста Берк прийняла безпрецедентне рішення. Металеві нутрощі старого годинника акуратно виймуть, а їх місце займе найточніший електронний механізм, який синхронізується з допомогою супутникової системи. Зовні ж годинник змін не зазнає, щоб не розчаровувати туристів.

І правда, башта з годинником у центрі старого Берка завжди привертала увагу іноземців. Куранти, встановлені в 1530 році, належать до найбільш стародавніх у Швейцарії баштових годинників. Але стародавній механізм вже рік як не задовольняє педантичних швейцарців: спізнення навіть на секунду стрілки для них - національна трагедія.

Вінничан же такі хронометри влаштують цілком. Це не вінницькі годинники, які розходяться в показаннях на годину-дві, а то й зовсім показують марсіанський час у вигляді незрозумілих символів на електронних табло.

Музику замовляє мер

Найвідоміший вінницький годинник на вежі у сквері Козицького особливою точністю не відзначається. Чотири його циферблати інколи можуть показувати різний час, жаліються вінничани.

За словами диспетчера підприємства "Міськсвітло" Андрія Грицюка, годинник на вежі може показувати час з похибкою одна-дві хвилини.

- Уже близько трьох років налагоджую годинник на вежі, - говорить Андрій Грицюк. - Особливих проблем з ним ніколи не було, відтоді як його львів'яни установили. Сам механізм годинника - це механіка, яка керується комп'ютером. Ми стараємось їх звіряти з годинником, який на міськвиконкомі. Але, з іншого боку, немає гарантії, що і той годинник іде точно.

За словами спеціаліста, годинник на вежі перевіряється приблизно раз в місяць. Хоча буває й таке, що це треба робити і двічі протягом місяця.

- Теоретично тут має бути запасне живлення, на випадок вимкнення світла, але цього немає, - жаліється Андрій Грицюк. - Тож якщо електрика вимикається - годинник теж зупиняється. Але оскільки він керується комп'ютером, то коли вмикається - показує правильний час.

Мало хто знає, але в налаштуваннях вінницького годинника передбачається можливість установки різних мелодій. Наприклад, до Дня Перемоги годинник, як правило, грає відповідну музику. Але загалом музику замовляє мерія.

- Загалом у роботі з цим годинником нічого складного немає. Такі можна було б ще десь поставити. От тільки я не уявляю, де саме, - каже Андрій Грицюк.

Куранти з ведмедями

Швейцарці вже знають, де встановлять їх годинник. Передбачається, що куранти Берка прикрасять саме вінницьку вежу. Поряд зі звичним циферблатом з'являться справжній механічний зоопарк.

Перед тим, як куранти проб'ють чергову годину, розігрується цілий спектакль: лунає крик півня, блазень вдаряє в дзвіночки, і на сцені з'являється процесія ведмедів, одягнених у кольорові вбрання, що символізують кольори Берка. Один з них тримає в лапах дудочку, інший меч і спис, за ним з'являється ведмідь у золотий броні з мечем. Наступний ведмідь тримає в лапах барабан, за ним гордо виїжджає лицар у золотих обладунках на коні. Найважливіший ведмідь, що несе корону на голові, символізує силу і міць Берка. Потім з'являється ведмідь зі стрічкою через плече, що тримає в правій руці згорток. Вдруге кукурікає і ляскає крилами півень. Хронос повертає пісочний годинник і рухає жезлом, Пітер гер Ман на самому верху башти вдаряє золотим молоточком по дзвону. Лев киває стільки разів, скільки годин показують стрілки, і на закінчення знову лунає крик півня.

Під час переговорів, вінницька сторона вже поцікавилася про можливість перефарбовування бернських ведмедів в національний український двоколор і надання їм більшої схожості з нинішнім і колишніми вінницькими градоначальниками. Швейцарців побажання здивували. Мовляв, дарованим годинникам в куранти не зазирають. Але відмовити вінничанам мерія Берка не зважилася. За швейцарськими законами, утилізація мотлоху набагато витратніша, ніж урочиста передача його українцям як подарунка.

Довідка

Експорт годинників зі Швейцарії в квітні на 11,5% перевищив рівень квітня минулого року і склав більше 1 млрд дол. Про це говориться в повідомленні швейцарської Федерації виробників годин. Максимальне зростання експорту - на 22% - відзначене у сегменті найдешевших годинників - вартістю до 170 дол. У цілому обсяг експорту годинників зі Швейцарії досяг рівня квітня 2007 року, передає радіо «Свобода».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...