• Головна
  • В Україні залишать трохи більше 300 вузів: як скоротять і що буде зі студентами
10:40, 11 березня 2015 р.

В Україні залишать трохи більше 300 вузів: як скоротять і що буде зі студентами

Робочі та навчальні місця за викладачами та студентами обіцяють зберегти. МОН: "Все пройде гладко"

В Україні більш ніж удвічі скоротиться кількість вищих навчальних закладів. Такої реформи освітньої системи від влади вимагав МВФ, в обмін на багатомільярдний кредит, тому необхідні норми внесли в закон про зміни до Держбюджету-2015, який був прийнятий минулого тижня. Крім зменшення обсягів прийому студентів на умовах державного замовлення (бюджетні спеціальності), зменшиться і кількість вузів – з 802 до 317, тобто практично в 2,5 рази. Почати ліквідацію планують вже влітку, після завершення чергового навчального року. Таким чином, вже в цьому році Кабмін розраховує заощадити близько 312,3 млн грн.

ЛІКВІДУЮТЬ. У Міносвіти обіцяють: процес не буде болючим. "317 – це, фактично, та кількість вищих навчальних закладів, яка у нас зараз і є. А ось коледжі та технікуми (за старими нормами – це освітні установи 1-2 рівня акредитації, які випускали молодших спеціалістів та бакалаврів. – Авт.), за новим законом про вищу освіту, просто перестануть вважатися вузами", – пояснив "Сегодня" глава МОН Сергій Квіт.

Вузами, за його словами, вважаються установи, що орієнтуються на наукову роботу, а не на ринок праці. Тому нова класифікація передбачає існування безпосередньо університетів і академій, а коледжі, які планують залишити в системі вищої освіти, можуть переакредитоватися і готувати бакалаврів.

Втім, деякі вузи ліцензій все-таки позбавлять, не приховує Квіт. Критеріями для анулювання, за його словами, будуть різні фактори: невідповідність критеріям якості надання освіти, мала кількість студентів (наприклад, до 500 в коледжах і до 6 тис. – у вузах. – Авт.) і т.д. За попередніми підрахунками, таких вузів буде кілька десятків. Крім того, надалі здійснювати контроль над вузами, видачу ліцензій та акредитацію навчальних закладів, буде Нацагентство якості освіти: його створення зараз ведеться в рамках того ж закону про вищу освіту.

ПЕРЕВЕДУТЬ. Робочі та навчальні місця за викладачами та студентами обіцяють зберегти. "На 100% всім студентам і викладацькому складу будуть забезпечені місця в інших навчальних закладах", – запевняє глава департаменту вищої освіти МОН Юрій Коровайченко. Крім того, в міністерстві обіцяють: при переході в інший вуз учень на контракті буде платити ту ж суму, що і в ліквідованому закладі, навіть якщо вона виявиться нижче суми контракту в новому вузі. Втім, схема поки працює не ідеально: студенти ліквідованого торік Київського університету управління та підприємництва були переведені на аналогічні спеціальності в інші вузи столиці, але платити стали більше. "З контрактниками уклали нові договори. Правда, сума стала більше, на 2,5 тис. грн: нам пояснили, що тут нібито не діють пільги. Ще при переводі довелося здати академрізницю – 3 предмети, оскільки програми збігалися не на 100%", – розповідає студентка Камілла К., яка переведена на третій курс Нацуніверситету харчових технологій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...