Як вінничанам зробити свій будинок енергонезалежним - 7 кроків

Встановлення сонячних панелей на даху українських будинків щороку стає все популярнішим. Власна сонячна електростанція дозволяє економити на оплаті електроенергії і бути незалежним від місцевих ОблЕнерго.

Та після вступу в силу закону про «зелений» тариф для домогосподарств, власна сонячна електростанція дає можливість ще й непогано підзаробити. Про те, як почати заробляти на власній сонячній електростанції спеціально для EcoTown розповів один із першопрохідців у цій справі — Богдан Кузишин. Він один із перших в Україні встановив 10-кіловатну електростанцію на даху свого будинку і зараз його компанія Геліотема займається встановленням аналогічних станцій для клієнтів по всій Україні. За словами Богдана, для отримання «зеленого» тарифу потрібно пройти 7 кроків:

 • Оцінка об’єкту на можливість монтажу сонячних панелей, пошук оптимальної конфігурації та місця розташування:
 • панелі не повинні бути затінені в найпродуктивнішу пору дня, з 11 до 16 годин;
  • СЕС потужністю 10 кВт займає щонайменше 60 кв.метрів
  • сонячні панелі повинні бути повернуті на Південь з кутом нахилу 30 — 35 градусів. Допускається відхилення до 40градусів на схід чи захід, з невеликим падінням продуктивності.
  • установку можна ділити на дві або три площини (кола) з різною орієнтацією, залежить від параметрів інвертора.
 • Перевірка виділеної потужності для приватного домогосподарства
 • згідно договору з РЕМом для кожного домогосподарства виділена певна потужність електромережі. Зазвичай це 5 кВт. Але якщо ви, наприклад, бажаєте встановити СЕС на 10 кВт, вам потрібно цей ліміт збільшити.
  • щоб збільшити виділену потужність для домогосподарства, потрібно звернутися в місцевий РЕМ, з собою потрібно взяти паспорт та свідоцтво права власності на будинок:
  - ставки плати за стандартне приєднання електроустановок до електричних мереж для міст без ПДВ, тис. грн/1 кВт — трифазне приєднання – 1,32; однофазне приєднання — 0,76;
  - ставки плати за стандартне приєднання електроустановок до електричних мереж сільської місцевості без ПДВ, тис. грн/1 кВт — трифазне приєднання – 1,05; однофазне приєднання — 0,61;
  - цю послугу РЕМ повинен надати протягом 15 робочих днів.
 • Вибір обладнання
 • для встановлення СЕС на 10 кВт потрібно: 36 – 40 сонячних панелей потужністю 250 – 280 Вт. Відповідно, можна й іншу кількість, але їхня сумарна потужність не повинна перевищувати дозволену потужність по DC входу інвертора.
 • вибір сонячних панелей:
  →найпоширенішими є кремнієві монокристалічні та полікристалічні фотоелементи. Монокристали продуктивніші, довговічніші але дорожчі. Зважаючи на час експлуатації станції варто мислити стратегічно.
  → виробників є багато, починаючи від невідомих китайських до якісних брендів-виробників з Європи, Японії, США. Найдешевші китайські купувати ризиковано – можуть швидко деградувати. Оптимальне співвідношення ціна/якість – це «якісний Китай»;
  • вибір інвертора. Панелі виробляють постійну напругу, а нам потрібно змінну, ще й якісну, стандартизовану. Для цього потрібен інвертор певної потужності, він здійснює потрібне перетворення:
  → Інвертори поділяються на три типи: мережеві, автономні та гібридні, які поєднують властивості мережевих та автономних.
  — Мережеві працюють тільки на генерацію в діючу мережу (чого достатньо для побудови СЕС під “зелений тариф”.
  — Автономні поєднують роботу від різних джерел живлення (сонячні, вітрові установки, акумуляторні батареї). Дані інвертори не мають можливості генерації в мережу, вони нам не підходять.
  — Гібридні поєднують властивості перших двох типів, дозволяють побудувати автономну безперебійну систему живлення з можливістю генерації в мережу, але відчутно дорожчі. Вибирати тип інвертора варто з поставлених цілей.
  → з виробниками інверторів ситуація така ж, як і з панелями. Оскільки інвертор — це високотехнологічна та дорога річ, то варто купувати вироби перевірених виробників.
  • вибір автоматики: автоматика встановлюється в коло змінного та постійного струму. Вона є уніфікованою та представлена багатьма виробниками. Деякі виробники інверторів пропонують свою власну систему автоматики захисту.
  • вибір системи кріплень: в залежності від типу покриття даху чи конструкції вибирається система кріплень панелей. Найважливішим місцем системи кріплень є контакт з поверхнею даху, де неприпустимі протікання. Маса панелей приблизно 20кг. Системне кріплення 100-200 кг. Тобто в сумі до 1000кг. Ця маса є рівномірно розподіленою, тому на правильно розрахований та збудований дах — це не є велике навантаження в порівнянні, наприклад, зі сніговими навантаженнями.
 • Монтаж та пробний запуск
 • Монтаж — це найважчий та найвідповідальніший момент, цим повинен займатися тільки спеціаліст. Здебільшого монтажні роботи проводяться на висоті, що вже становить небезпеку. На етапі електричних підключень коло постійного струму знаходиться під напругою до 900В. З ними потрібно вміти поводитись. Цим має займатись спеціаліст, для дилетанта це небезпечно, якщо зробить щось не так.
  • Треба прораховувати схему з’єднання панелей. Кількість кіл, панелей в них та спосіб з’єднання паралельний, послідовний, зважаючи на параметри інвертора. Усі монтажні роботи виконуються згідно рекомендацій виробників обладнання.
  • Більшість сучасних інверторів мають достатньо широке та гнучке меню налаштувань. В усіх пунктах якого потрібно розбиратись.
  • Інвертори також мають можливість віддаленого доступу до сервісного меню та моніторингу роботи пристрою, звичайно при наявності мережі Інтернет.
  • Після усіх монтажних робіт можна зробити нетривалий пробний пуск, тому що типові лічильники генерацію рахують як споживання.
 • Заява в РЕМ про підключення СЕС.
  Тепер можна сміливо подавати заяву на підключення СЕС в місцевий РЕМ. У РЕМі є зразок заяви, який слід заповнити. Попередньо ознайомитись з нею можна ось тут.
 • Отримання ОТЗ (організаційно технічні заходи)
  По факту заяви РЕМ має видати ОТЗ, які виконують або вони самі, або їхні підрядні організації, а заявник лише оплачує обладнання (двонаправлений лічильник, модем та послугу монтажу) — приблизно 6-8 тис.грн. На даному етапі проблем не повинно виникати, хіба що неготовність деяких РЕМів чи ОблЕнерго надавати невідому поки що їм послугу.
 • Складання договору купівлі-продажу між Обленерго та власником приватного домогосподарства
  Після виконання ОТЗ можна підписувати договір купівлі-продажу електроенергії. Він підписується між Обленерго та власником приватного домогосподарства. Як правило, представник ОблЕнерго приїжджає на об’єкт, оглядає СЕС та підписує договір. В договорі потрібно вказати реквізити для отримання коштів, тому про це треба заздалегідь подбати. Банк, на рахунок якого ви будете отримувати гроші, можете вибирати самостійно. ОблЕнерго не ставить вимог. В договорі зазначаються терміни та спосіб оплати.
  У статті описаний послідовний порядок дій, який виконував Богдан для отримання «зеленого» тарифу у ПрикарпаттяОблЕнерго. Інші ОблЕнерго можуть мати невеликі відмінності, але суть, порядок та результати залишаються тими ж. 
ВінницяОК
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
130 просмотров в феврале
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Интервью
Новый начальник Муниципальной полиции Виталий Чигур рассказал о грядущем переименовании, воспитании мамочек с колясками и о том, кто самые большие нарушители благоустройства в Виннице За годы существования «Муниципальной полиции», как бы к ней не относились обычные винничане, город стал чище. Разъяснительной работой и штрафами удалось убедить многих отказаться от слива канализации в реку, а предпринимателей – убирать территорию у своих магазинов или предпр...
Общество
19 февраля по новому стилю - день памяти святого преподобного Вукола, епископа Смирнского. Он прославился, как первый епископ в Малой Азии, креститель несметного количества язычников и просто добродетельный и мудрый человек. Многие приметы на 19 февраля связаны с коровами, потому что в этот период начинается весенний отел буренок. В народном месяцеслове 19 февраля – Вукол-телятник, жуколы. В день, когда телится корова, из дома никому ничего давать нельзя –...
Общество
Винница за последние несколько лет довольно существенно обновила свой облик. Лучше всего это заметно на старых фотографиях, где контраст очевиден. Предлагаем посмотреть подборку городских фото 2003 года. Снимки сделаны в центральной части города. Заметно не отреставрированные здания и старые чешские трамваи, а также троллейбусы. Еще одно, что падает в глаза - это обилие вывесок на Соборной. Фото с сайна vinbazar
Общество
Несколько десятков винницких пенсионеров, которые называют себя активистами, во главе с одиозным адвокатом Валерием Палием в воскресенье, 17 февраля, напали на агитпалатку Петра Порошенко. В знак несогласия с политикой президента они повредили саму палатку, а агитлитературу принялись рвать. Это первый случай не совсем адекватного поведения пожилых людей. До этого месяцами они не совершали никаких хулиганских действий в Виннице. Правоохранителям ничего не о...
Происшествия
В Ладыжине в школе подрались двое учеников. В результате драки один из них получил разрыв селезенки. Сейчас ребенок прооперирован. 14 февраля из дома в больницу был госпитализирован 12-летней семиклассник с травмой живота. При осмотре врачи диагностировали у него разрыв селезенки. Ребенка немедленно прооперировали. Как выяснилось травму мальчик получил накануне в школе во время драки с девятиклассником. Полицией начато уголовное производство по ч. 1 ст. 12...
Криминал
Винницкий городской суд 18 февраля принял решение об отстранении от должности Могилев-Подольского городского головы Петра Бровко. Во время судебного заседания прокурор отмечал, что подозреваемый не должен находиться на должности в период, пока находится под арестом, то есть в течение 60 суток. Адвокаты приводили контраргументы. Например, письмо председателя Винницкой областной государственной администрации Валерия Коровия в поддержку Бровко. По словам глав...
Происшествия
17 февраля, около 14 часов, работникам патрульной полиции на служебный планшет поступил вызов «ДТП без пострадавших» по улице Князей Кориатовичей. Прибыв на место происшествия, инспекторы обнаружили виновника ДТП, который сидел за рулем своего автомобиля, увяз в болоте. Водитель повредил авто Nissan, которое было припарковано рядом. Об этом сообщает пресс-служба патрульной полиции в Винницкой области.Полицейские попытались пообщаться с водителем, чтобы уст...
Общество
В Виннице на Европейской площади 18 февраля состоялся флешмоб ко Дню Героев Небесной сотни. Студенты местных вузов выстроились возле Башни в виде числа 107, что является количеством погибших людей на Майдане во время Революции Достоинства. Первые жертвы в противостоянии с Беркутом появились именно 18 февраля 2014 на Институтской улице в столице. Участники акции памяти вспомнили события пятилетней давности. Напоследок юноши и девушки выпустили в небо голубе...
Криминал
Полиция задержала трех правонарушителей, которые в подъезде дома избили и ограбили 13-летнего школьника. Двое из нападавших оказались несовершеннолетними. У пострадавшего один из обидчиков отобрал мобильный телефон.В полицию обратился 40-летний житель Винницы и сообщил, что его 13-летнего сына ограбили трое неизвестных парней в подъезде многоэтажного дома по улице Литвиненко. Пострадавшего нападавшие избили и отобрали мобильный телефон «Xiaomi Readmi 4X».В...